Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071
Saada vihje

Hästi ravitud haav armi ei jäta

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Artikli foto
Foto: Corbis/Scanpix

Pärast pisematki traumat võib haava paranedes selle asemele tekkida inetu ja ebamugav arm. Lihtsam on selle teket haava hoolika ravimisega ära hoida kui hiljem armi korrigeerimisega vaeva näha.

Kiirabiarst Mare Liigeri sõnul on armid pigem kosmeetiline probleem ja nende välimuse kohendamisega saab tegelema hakata alles siis, kui haav on korralikult paranenud. «Marrastust saab kõige paremini puhastada jaheda voolava vee all. Kui peres on väikesi lapsi, võiks endale koju varuda Burnfieldi geeli või sprei, mis puhastab, desinfitseerib ja jahutab haava ega tee valu,» õpetas Liiger.

Kui haav on puhastatud, tuleks sellele panna plaaster. «Plaastreid on saadaval mitmesuguseid. Lastele sobivad eelkõige veekindlad kilematerjalist valmistatud plaastrid, mis ei lase haavale niiskust ligi,» selgitas Liiger. «Kangasplaaster laseb küll vett läbi, kuid kinnitub haava ümber tugevasti ja püsib seal üsna pikka aega,» selgitas ta.

Kui haavast tuleb verd, tuleb haav kõigepealt voolava vee all puhastada, seejärel verejooksu peatamiseks asetada vigastatud kohale puhas lapp. «Suuremad haavad tasuks kindlasti õmmelda, et servad püsiksid koos ega tekiks suurt armi,» toonitas kiirabiarst.

Hea abivahend haava servade kokkutõmbamiseks on liblikas, mis katkisele kohale kleebituna ei lase haaval laiali vajuda. Sellele võib plaastrigi peale kleepida.

Külm voolav vesi abistab

«Kui juhtub suur trauma ja on suur verejooks, tuleks võtta esimene kättejuhtuv suur riidetükk, näiteks käterätik või voodilina, see rulli keerata ja haavale suruda,» rõhutas Liiger. Peahaavast tuleb alati palju verd, kuigi haav ise võib olla väga väike. Sel juhul tuleks riidelapp haavale peale suruda ja jahutada millegi külmaga ning siis pole ehk õmmelda vajagi.

Põletushaavade leevendamiseks sobib Liigeri sõnul kõige paremini külm voolav vesi. «Põletus läheb ajapikku sügavamale. Külm vesi hoiab seda ära, aga õli või seep mitte. Põletushaavale pole mõtet pihustada Panthenoli, sest see on väga valus.»

Armi saab ilusamaks teha

Vitacliniku arst Sergei Sarap rõhutab, et haavast tekkinud armi eemaldada ei saa. Seda on võimalik erinevate protseduuridega aja jooksul vaid esteetilisemaks muuta. «Kui armid on suured ja vohavad, saab nende leevendamiseks kasutada näiteks laser- või hormonaalravi.»

Korrigeerimise protseduur valitakse Sarapi sõnul selle järgi, kas arm segab inimese igapäevaseid tegevusi, näiteks asub ebamugaval kohal. Või tekitab inimesele piinlikkust, sest see on kosmeetiliselt inetu.

Apteegi käsimüügis on saadaval Contratubexi geel (120 krooni), mida võib täielikult armistunud haavale määrida paar korda päevas. Geel pehmendab nahka, et ei tekiks paksu armkude. Samuti muudab see tumenenud nahka heledamaks.

 

Mida teha

• Ravi haava korralikult.

• Puhasta haava voolava külma vee all ning kata plaastri või sidemega.

• Jälgi, et haava servad saaks kokku surutud.

• Põletushaavu jahuta külma voolava veega.

• Armi korrigeerimiseks saab abi nahaarstilt või kosmeetikult.

• Täielikult armistunud haavale võib pehmendamiseks määrida apteegi käsimüügis olevaid geele.

Allikas: PM

Kommentaarid
Tagasi üles