Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Arhiividokumendid paljastasid uue Mata Hari

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Artikli foto
Foto: Repro

Suurbritannia riigiarhiiv avaldas alates Teisest maailmasõjast salastatud informatsiooni lord Howard of Effinghami abikaasa Malwina Gertleri kohta, kirjutab Daily Mail.

Briti luure arhiivis olevad dokumendid kirjeldavad naist kui tänapäeva Mata Harit ning seal on kirjas, et tema tegevus oli Suurbritanniale ohtlik.

Gertler põgenes 1935. aastal 27-aastaselt Poolast Suurbritanniasse.

Varsti pärast Suurbritanniasse saabumist abiellus Gertler kohaliku aristokraadi, 33-aastase lord Howard of Effinghamiga ning temast sai lady Howard of Effingham.

Pääsenud kõrgseltskonda, võlus naine nii kuningliku armee ohvitsere, poliitikuid kui ka diplomaate, saamaks neilt vajalikku luureinfot. Ta jahtis oma «ohvreid» eelkõige Londonis korraldatud kokteilipidudel.

Arhiividokumentide järgi oli poolatar tegelikult kaksikagent, kes töötas nii Gestapo kui ka KGB heaks. Naisel oli suhe samuti sakslastele ja venelastele luureinfot edastava inglase Edward Weisblattiga.

1940.aasta juunis avalikustas üks Suurbritannia luureorganisatsiooni töötaja, et Malwina Gertler on luureagent.

Siis juba lady Effinghami nime kandnud naine paigutati Holloway naistevanglasse. Naine vabastati viie kuu pärast ja ta tunnistas avalikkuse ees, et tal pole aimugi, miks ta trellide taha pandi.

Kommentaarid
Tagasi üles