/nginx/o/2013/09/05/2095967t1hb30d.jpg)
Kui Kanadas sündinud eesti juurtega kiropraktik Allan Oolo 1992. aastal esimest korda Tallinna lennujaama saabus, sooritas ta rituaali, mis pealtnägijad tummaks võttis mees suudles maad.
Toona ei tundnud Oolot Eestis keegi, nüüd on ta aga üks neist hinnatud tegijatest, kes aitab meie tippatleete olümpiavormi jõuda.
Eestisse saabudes ei teadnud Allan Oolo üldse, mis teda ees ootab. Veel vähem teadis ta seda, et maa, mida ta suudles, polnud mitte ainult tema esivanemate sünnimaa, vaid et ta kummardub sõna otseses mõttes oma juurte kohale: Tallinna lennujaama vahetus läheduses asusid enne Teist ilmasõda tema vanaisa, omal ajal Tallinnas üsna jõuka ärimehe Alexander Oolo kunagised talumaad.
Tõuke Eestisse tulla andis Allan Oolole isa Armin, kes neljakümnendatel sõjapõgenikuna lõpuks Kanadasse välja jõudis ja kunagist kodumaad väga pojale näidata soovis. Elu eelõhtule jõudes otsustas isa aga kõigepealt ise Eestis ära käia. Juba seisis ta, kohver käe otsas, Helsingis sadamas, kui ametimehed palusid otsa ümber keerata. Oli augustiputi esimene, kõige ärevam päev. Sealtsamast sadamast võetud telefonikõnes Kanadasse ütles isa pojale prohvetlikud sõnad: «Nüüd teevad eestlased selle asja ära!» Tegidki.
Juba esimesel taasiseseisvuse suvel saabus Allan Eestisse. Nüüd, mil sellest on möödas nii palju aastaid, pole emotsioonid ikka veel lahtunud ja Oolo silmad lähevad niiskeks kohe, kui jutt Eestile keerab. (Aga sinna keerab Oolo seda ühtelugu) «Minule oli Eestisse tulek parim, mis üldse juhtuda sai, ja olen sellega seoses kogenud väga võimsaid tunded,» ütleb mees, kes on kogu maailma läbi rännanud ja saavutanud arstina rohkem, kui ta kunagi isegi loota julges.
Oolol on taskus nii kiropraktiku, manuaalmeditsiini, akupunktuuri kui ka taastusravi spetsialisti diplom, ta on maailmas uue ja unikaalse ravimeetodi trigenics looja, õppejõud ja koolitaja. Ja kui enamiku n-ö tegijate puhul lõpeb pidulik nimekiri siinkohal paari soliidse auametiga, siis Oolol tähtede paraad siit alles algab. Kuid selleni me veel jõuame, seda enam et Oolole on ravitud maailmakuulsustest märksa olulisemad viimastel suve- ja taliolümpiamängudel Eesti sportlaste saavutatud medalid ja see, et tema kui «ühe kadunud eestlase jaoks» nii ta end ise humoorikalt nimetab just Eestis kõik elus oluline paika loksus.
Eestis oli kiropraktika üheksakümnendate algul üsna tundmatu ravimeetod ja ega Oolo enda nimigi midagi öelnud. Selleks et olukord muutuks, tegi hakkaja arst 1993. aastal tasuta näidisvastuvõtu, mis loodetud mõne tunni asemel kujunes mitu päeva kestnud pingeliseks töörabamiseks.
Tasuks meepurk
«Inimestel oli siiski vist ebamugav end ilma rahata ravida lasta, nii et tänuks toodi mulle nii mett kui maasikaid. Inimesed olid väga kenad... ja väga haiged. Kohe oli selge, et tööd mul Eestis jätkub.»
Esimese Eesti tippsportlasena näitas Oolo trigenicsi võimalusi ujuja Jana Kolukanova peal. Kui õppetund läbi sai, ütles professor Rein Jalak, kauaaegne Eesti olümpiakoondise arst, Oolole vaid ühe lause: «Me vajame sind!» Sealsamas sai vastuvõtukalender kaheks nädalaks pilgeni abivajajaid täis.
Eesti Olümpiakomitee saavutusspordi divisjoni juhi Martti Raju sõnul ei saanud nad küll ühelegi sportlasele ette kirjutada, kus ja kelle juures end ravida, kuid ometi soovitasid nad Oolot kui üht alternatiivset võimalust. «Aeg on näidanud, et see koostöö on end õigustanud,» tõdeb Raju.
Ateena suveolümpial käis doktor Oolo juba Eesti tippmeeste Aleksander Tammerti (OM pronks kettaheites) ja Indrek Pertelsoniga (OMi pronks judo raskekaalus) kaasas kui täieõiguslik meeskonnaliige. Ei Tammert ega Pertelson pole neid hädas aidanud Oolo puhul kiitusega kitsid. Pertelson peab Oolot üheks suurema kogemustepagasiga spetsialistiks üldse, kellega ta kunagi kohtunud on. Tammert, kes erinevalt Pertlesonist endiselt tippspordis jätkab, käib kiropraktiku juures tänini regulaarselt. Torino taliolümpial kulla võitnud Andrus Veerpalulgi on koostööst Oologa vaid positiivsed kogemused.
Oolost sai Austin
Täispika nimega Allan Gary Austin Oolo ütleb, et isalt päritud perekonnanimega on tal terve elu üks igavene häda olnud: «Keegi ei ütle ju inglise keeles mu nime õigesti, ikka kuulen midagi uulu-, uulou-sarnast,» räägib ta. Kuigi see ei kõlanud ka arstipraksises kõige paremini, ei kavatsenud ta nime sellegipoolest muutma hakata.
Nime muutis hoopis juhus. Oolo, kes võiks rahulikult arstipraksisega leiba teenida, on tundnud terve elu vastupandamatut kirge muusika vastu ja selle väljundiks on olnud nii muusika kirjutamine kui ka bändides kaasalöömine. «Üks pool minust töötab teaduse ja meditsiini heaks, teine pool ihkab luua muusikat, ja ma ei saa sinna midagi parata!» Ühel kantrilauluvõistlusel, kus Oolo bänd esimese koha pälvis, küsiti temalt nime. Oolo mõtles, et just nüüd on õige aeg hästi kõlava artistinimega lagedale tulla. Ja nimi Allan Austin oligi sündinud.
Pärast seda hakkas Oolo sama nime kasutama ka arstina. Meedikutest kollegid ei teadnud tükk aega, et õhtuti tõmbab Allan teksad jalga ja mängib ööklubides pilli. «Olen mänginud isegi heavy metalit ja kandnud pikki juukseid,» tunnistab ta. Kahe jumala teenimist ei suutnud Oolo lõpetada enne, kui oli juba n-ö ühe jalaga Eestis. Siis tuli töökoormuse ja reiside rohkuse tõttu teha valik.
Eestis supernaised
On teada-tuntud tõsiasi, et kõik suured asjad siin ilmas lähevad liikvele tugevate tunnete ajel. Just armumise «süüks» võib panna ka tänaseks Oolo nimele patenteeritud uue ravimeetodi trigenicsi sünni. Los Angelese oma armastatule järele sõitnud arst, kes oli läbinud koolituse Kanadas, ei saanud seal kohe tööluba ja pidi sooritama uued eksamid. Taas õpikutesse süvenedes juhtuski see, mille kohta Oolo ütleb, et kõik käis nagu koomiksis tegelase pea kohale ilmub pilveke, kus on kirjas tema salamõtted. «Sain ühel hetkel lihtsalt aru, mida ja kuidas tuleb teha, et ühendada senised ravipraktikad ühtseks tervikuks.»
Naistest rääkides ütleb endiselt poissmees Oolo aga, et supernaised elavad Eestis, mitte Ameerikas. «Ma pole kusagil maailmas kohanud naisi, kes suudavad nii palju: käia tööl, õppida, kasvatada lapsi, hoida kodu korras ja näha seejuures superhead välja see on ainult eesti naistele jõukohane!»
Nüüdseks on Oolol vastuvõtukabinetid Ameerikas ja Euroopas, ta reisib töö tõttu meeletult, koolitab oma ravimeetodi jaoks uusi jüngreid, peab loenguid... Kõik need asjad ei taha enam kuidagi ööpäeva ära mahtuda.
«Ainus, mida praegu tõesti tahan, on ajada Kanadas asjad niikaugele, et saaks alaliselt Eestisse kolida. Tahan luua rahale mõtlemata. Pean tegema valiku, kas olla arst, ärimees või hoopis kirjutada muusikat. Pean selle küsimuse enda jaoks ära lahendama, see määrab kõik,» ütleb mees, kelle päris-kojutulek võttis aega aastakümneid.
Mis on trigenics ehk lihasnärvide meditsiin?
Trigenics on Oolo loodud neuroloogiline ravisüsteem, mis kohe kergendab valu, kiirendab paranemist, tugevdab muskleid ja korrigeerib meridiaani energiaga seotud probleeme. Ravimeetodi idee peitub närvisüsteemi mõjutamises nii, et uueneb aju ja organismi (lihaste) vaheline koostöö. Meetod sobib nii krooniliste kui ka ägedate haigusseisundite, valu ja vigastuste raviks ning nende ennetamiseks, organismi energeetiliste probleemide lahendamiseks. See ühendab endas ida ja lääne manuaalmeditsiini meetodid, mida on täiendatud tänapäevaste teadmistega funktsionaalneuroloogiast. Allikas: www.trigenics.us
Kuulsuste paraad:
Eesti tippsportlased: Aleksander Tammert, Indrek Pertelson, Andrus Veerpalu, Jana Kolukanova, Kristjan Rahnu Maailma tippsportlased: Lennox Lewis, Jimmy Connors, Bobby Hull, Glenroy Gilbert ja Michelle Hastick, Misty Hyman jpt Filmitähed: sir Ian McKellen, John Cusack, Dolph Lundgren, Neve Campell Lauljad: U2, The Rollings Stones, Pink Floyd, The Backstreets Boys liikmed, David Bowie, Axl Rose, Kenny G, Roy Orbison, Cindy Lauper jpt.