Setud: tsäimaja peab alles jääma

Uue keeleseaduse eelnõu järgi peaks sildil seisma Setu Teemaja

FOTO: Ove Maidla

Setud pole rahul uue keeleseaduse eelnõuga, mille kohaselt peaksid näiteks söögikohtade sildid olema eestikeelsed ning omakeelne nimi võib olla sellele juurde lisatud.

Oma nime peaks ära muutma ka näiteks Seto Tsäimaja, mille juhataja Ester Nahkor ei kujuta ette, et söögikoht tuleks ümber nimetada näiteks Setu Teemajaks, vahendas ERR uudisteportaal ringhäälingu raadiouudiseid.

«Me oleme oma tsäimajale teinud nime ja meid saadab edu ja kuulsus. Kui me peaksime «Teemaja» panema, siis peaksime samahästi kui otsast peale alustama,» ütles Nahkor, lisades, et nimi «tsäimaja» on osa setu kultuurist.

Setumaa valdade liit ja Võru Instituut on teinud keeleseaduse eelnõusse parandusettepanekuid. Instituudi juhataja Külli Eichenbaumi sõnul soovitakse, et seadus reguleeriks piirkondlike keelte kasutamise.

«Kui on öeldud, et ei või enam mingis muus keeles silt olla kui eesti keeles, aga sellele võib lisada mingi tõlke, siis Võrumaal võrukeelsed sildid, mis on praegu ükskeelsed, näiteks turismitalude juures, muutuksid lausa seadusevastasteks,» märkis Eichenbaum.

Tagasi üles