/nginx/o/2013/09/05/2198901t1ha807.jpg)
«Sa saad hakkama, kõik võtab ainult veidikene aega,» lohutas end Randveres perearstina sisse seadvat Kati Paali «naabrinoorik», Mähe perearst Vanda Kristjan.
Kristjan kinkis uustulnukale ka kauni klade, millesse soovitas kirja panna praksise huvitavamad seigad.
Paal ei ole veel sissekirjutusi teinud, kuigi tema senise, kahekuuse iseseisva töö sisse mahub nii mõndagi, mida oleks ehk veel aastate pärast põnev lugeda.
Kas või näiteks valla ehitatud Randvere uhke külakeskuse avamine, just seal asuvad lasteaia, päevakeskuse ja muu kõrval ka perearsti uhiuued ruumid. Või esimene päris oma patsient, pisike ühekuune poisslaps, keda tuli mõõta ja kaaluda.
Nullist peale
Iga uudishimutseja kohta, kes tuleb lihtsalt uue perearstiga tutvuma, ta märkmeid teha ei jõuakski.
Eelmisel aastal korraldas Harju maavanem konkursi kahe perearsti leidmiseks Viimsi valda.
«Kuna Viimsi vald nii kiiresti kasvab, siis mõeldi tulevikule, seepärast valiti kohe kaks. Teadsin, et pidin alustama tänavu kevadel ja lausa nullist,» meenutab Paal valgusküllases kabinetis. «Mõned hoiatasid, et ei ole kerge oma patsiendinimistut täis saada.»
Nüüd on Paal nullist juba üsna kaugele jõudnud. Loonud osaühingu Randvere Perearst, mis muretses mööbli ning hankis vajalikud tarvikud ja riistad.
Vaatamata valla tugevale toetusele raha napib, kuna patsiente, kelle eest maksab haigekassa, lihtsalt pole piisavalt.
Paali hinnangul on linnas perearste, kelle hingekirjas on 2000 inimest. «Aga siis käib seal kogu aeg mahtra, inimesed ootavad ja telefonid helisevad, arstil pole patsiendiga aega rääkidagi,» märgib ta.
Midagi niisugust on ta üle elanud, kui töötas asendusarstina Magdaleena haiglas.
1600 inimesega nimistu on optimaalne, paras, see lubab rahulikult töötada, ka rahalises mõttes. 1200ga majandab kuidagi ära.
Sinnani on Paalil veel pikk tee käia. Praegu on tal patsiente
üle 150.
Valla toetus on oluline
«Aga neid tuleb iga päevaga juurde. Nädalaga on tulnud üle kahekümne,» rõõmustab ta. «Ma ei loodagi, et inimesed peaksid minu pärast oma perearsti vahetama. Panustan lihtsalt tulevastele elanikele.»
Randvere külas käib mitmel pool kibe ehitamine. Kümne aastaga on elanikkond kasvanud kümme korda.
«Tähtis on see, et kui inimestel on mind vaja, siis ma oleksin olemas,» sõnab Paal.
Viimsi vallavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuameti juhataja Reet Järve sõnul on nad väga rahul, et Randveres on nüüd perearst rahvale lähedal.
«Küll ta hakkama saab,» kinnitab Järve. «Arvan, et kõikidest noortest arstidest on asja saanud. Inimesed on teda kiitmas käinud.»
Järve sõnutsi toetab vallavalitsus Paali seni, kuni too saab miinimumi ehk 1200 patsienti täis. Järv loodab, et see saab teoks selle aasta jooksul.
Teine arst, kes Viimsis alustas, Kersti Muuk-Adrat, on Paali teada kaheksa kuuga jõudnud pea 1000 patsiendini. «Kui vald ei aitaks, oleks ikka asi väga nutune,» mõtiskleb ta.
Kuigi rahvast käib vähe, peavad aadressil Kibuvitsa 1 asuva perearstikeskuse uksed tööpäeviti päev läbi lahti olema.
«Saan siin end täiendada, lugeda, haiguslugusid uurida,» räägib Paal. «Aga iga päev ikka keegi tuleb. Eks suvel käibki arsti juures vähem rahvast.»
Keegi tulebki. 33-aastane Villem Tarvas, kellele on vaja süst teha. Kas ta usaldab nii noort arsti?
«Noorus pole ju pahe. Eks ta ole seda asja õppinud. Mina usaldan küll, mul halbu kogemusi pole olnud,» sõnab mees ja kiidab pärast süsti uue perearsti head kätt.
Paalile meeldib siinne rahvas, siinne maahõng. Ka oma kodu on ta siia rajanud. Linnas ta elada ja töötada ei tahakski, välismaale minekust rääkimata.
«Eks ma ennast siin nüüd proovile panen. Aga kui ei paneks, ei saakski teada, kas tuleksin toime,» lausub ta naljatades.