Skip to footer
Päevatoimetaja:
Andres Einmann
+372 666 2072
Saada vihje

Vanemapalk kehutab noori isasid lapsi kantseldama

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Rootsis töötades isapuhkuse idee omaks võtnud Aleksandr Mats kasvatab praegu nelja-aastast tütart Sofiat (keskel) ning 13 kuu vanuseid kaksikuid, poega Savelit (vasakult) ja tütar Evat.

Lapsepuhkusele jäänud isade arv kasvas aastaga kaks korda, sest vanemapalk võimaldab nüüd korralikult hakkama saada. Mullu maksti isadele vanemapalka kuus keskmiselt üle 12 000 krooni.

Oktoobri alguses tütar Ramildaga lapsepuhkusele jäänud kirjanik Berk Vaher julgustab kõiki isasid vanemapuhkust võtma. «Kindlasti on palju isasid, kes varemalt pole sellele osanud mõelda või ei julge lapsega koju jääda, sest arvavad, et ei saa hakkama,» rääkis Vaher.

Tema sõnul ei tasu aga kojujäämist karta, sest alguses keerulisena tunduvad probleemid, näiteks beebi gaasivalude leevendamine, saavad ruttu selgeks.

Laps õpib isa tundma

Kodus olles õpib isa oma võsukest paremini tundma ja osaleb kasvatamisel rohkem kui töö kõrvalt jõuaks – lapse jaoks pole isa enam lihtsalt onu, kes hilja õhtul töölt tuleb.

Vaherite peres oli isa koju jäämine planeeritud juba varakult enne lapse sündi. Kuid lõpliku tõuke isapuhkusele jääda andis Vaherile teleajakirjanik Vahur Kersna isapuhkusele jäämisest tekkinud meediakära. «Kersna signaal isadele oli selge ja põhjapanev, see pani mõtlema,» märkis Vaher.

Aleksandr Mats, kes kasvatab 13 kuu vanuseid kaksikuid, tütar Evat ja poeg Savelit ning nelja-aastast tütar Sofiat, õhutab Eesti sasid julgemad olema ning lastega kodus olemise rõõme avastama – Matside rõõmsameelses peres kilkavast lastenaerust puudust ei ole.

«Lastega kodus olek annab elule uued väärtused ja uue hoiaku,» ütles Aleksandr Mats.

Mõtte isapuhkusele jääda sai Mats mõned aastad tagasi Rootsis töötades, kus teda üllatas lastekärusid lükkavate isade rohkus.

Matside peres on kodune praegu ka ema Jelena, sest kolme väikelapsega hakkama saada on keeruline. «Eks periooditi on ikka keerulisi olukordi, näiteks poja Saveli maharahustamine, kui ema poodi läheb,» tunnistas kolme lapse isa. Ent väike nutt tuleb isa sõnul lihtsalt ära kannatada.

Koos on kergem

Sotsiaalkindlustusameti statistika näitab, et võrreldes eelmise aasta algusega on praegu lapsepuhkusel poole rohkem isasid – 347 mulluse 176 asemel. Tänavu 1. jaanuaril kehtima hakanud uus puhkuseseadus näeb isadele ette ka lühikese, kahenädalase vanemapuhkuse hüvitise olulise suurenemise.

Isad, kes võivad alates lapse sünnist kaheks nädalaks koju jääda, saavad senise 660 krooni asemel kümne tööpäeva ulatuses nende senist keskmist palka.

Seda võimalust kasutab poolteist nädalat tagasi kaksikute Kaspari ja Rasmuse isaks saanud Henri Lehtsaar. «Kodus olles saan toeks olla oma abikaasale Tuulile, sest algus on ikka raske ja kaksikutega on kaks korda rohkem tegemist. Nüüd on kodus olemine ka rahaliselt võimalik,» rääkis Lehtsaar.

Vanemahüvitis kasvas

• 2007. aasta alguses oli lapsepuhkusele jäänud isasid 176, aasta lõpul juba 347;

• möödunud aastal maksti vanemahüvitist 24 063 inimesele üle 90 miljoni krooni;

• hüvitise keskmine summa tõusis 6000 kroonilt 7000 kroonile;

• emade keskmine hüvitis kuus oli üle 9000 krooni, isade keskmine hüvitis 12 000 krooni;

• maksimaalset hüvitist 21 600 krooni maksti 514 inimesele;

• vanemahüvitise alammäär tõusis 2006. aastaga võrreldes 600 krooni, 3600 kroonini.

Kommentaarid
Tagasi üles