Skip to footer
Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

Õ-täht teeb SMSi pikemaks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Õ-tähte sisaldav sõnum saab olla vaid 70 tähemärki pikk, sealjuures pole vahet, kui mitu korda seda tähte on kasutatud.

Ainult eesti keeles kasutusel olev õ-täht ei kuulu mobiilisõnumi standardtähestiku hulka ja seepärast võtab selle kasutamine rohkem ruumi kui a- või e-täht.

Et õ-tähte kasutades kahaneb sõnumi pikkus, mis tavaliselt on 160 tähemärki, 70 tähemärgile, on Digi ajakirja peatoimetaja Henrik Roonemaa sõnul paratamatus ja selle vastu ei olegi midagi teha.



Õ-tähed on klassikalise sõnumitähestiku jaoks võõrtähed ja võtavad rohkem ruumi. Seega peab mobiilisõnumisse näiteks «Ole rõõmus» kirjutades silmas pidama, et selle SMSi pikkus saab olla kuni 70 tähemärki.



Roonemaa sõnul kehtestati kümneid aastaid tagasi SMSide jaoks üks tähtede nimekiri, kuhu kuulub praegu 138 märki, sealhulgas ä, ö ja ü. Standardtähestiku maht on täis ja rohkem sinna midagi juurde panna ei saa.



«Selleks tuleks mõni teine sümbol välja visata, aga see on ilmvõimatult raske ülesanne,» ütles Roonemaa ja lisas, et siis tuleks ümber teha kogu maailmas levinud standardsüsteem, ja ta ei usu, et ükski operaator selle ristiretke ette võtaks.



Samuti ei ole Lääne-Euroopast alguse saanud standardtähestikus olemas kirillitsat, araabia tähestikku ega hiina ja jaapani hieroglüüfe. «Kui venekeelne turg oma kümnete miljonite tarbijatega ei ole suutnud standardit muuta, ei suuda seda ka meie oma õ-tähega,» ütles Roonemaa.



IT-asjatundja Roonemaa sõnul tarbija selle süsteemiga palju ei kaota, sest mobiilisõnumid ei ole enamasti kuigi pikad, samuti ei ole SMSi hind tänapäeval kuigi kallis.



Et mobiilisõnumite saatjaid õ-tähega seonduv eriti ei häiri, kinnitas Elisa hooldustoe juht Risto Taliaru, kelle sõnul üldiselt selle murega mobiilioperaatorite poole pöördutud ei ole.



«Üleeile «Pealtnägijas» jutuks olnud neiu, kes EMTsse oma murega pöördus, on üks väheseid,» rääkis ta. Samuti ütles Taliaru, et üleeile ETV saates «Pealtnägija» kõlanud väide, nagu võtaks iga õ-täht sõnumis ruumi 90 tähemärki, ei vasta tõele. Ebastandardne täht lihtsalt võtab kodeerimisel rohkem mahtu.



Õ-tähe erand puudutab Taliaru sõnul Nokia ja Motorola firma mobiiltelefone, sest seal on võimalus valida, kas kasutada õ-täheta standardtähestikku, või Unicode´i all tuntud tähestikku, kus on võimalik kirjutada ka vene tähtede, hieroglüüfide ja teiste standardist puuduvate märkidega.



Ajakirja Digi peatoimetaja Roonemaa sõnul võiksid mobiilioperaatorid mitte lugeda üle 70 tähemärgi sisaldavat SMSi kahe eest ja seega mitte kahe sõnumi eest raha võtta, kui näevad, et sõnumis on kasutatud õ-tähte.



«Siin lööb seina ette aga privaatsus, sest operaatorid ei tohiks sõnumeid lugeda,» ütles Roonemaa. Siiski ütles ta, et  eesti keele seisukohast ei ole ilus õ-tähte vältida, ja lisas naljatledes, et eks arve tuleb siis esitada tagantjärele Otto Wilhelm Masingule, kes õ-tähe välja mõtles.



Elisa hooldustoe juht Taliaru pakub kaht lahendust: mitte kasutada õ-tähte või lasta operaatorfirmal muuta sõnumi seadeid nii, et õ muudetakse sõnumi väljasaatmisel automaatselt o-ks.

Kommentaarid
Tagasi üles