Meditsiinitöötajate liidud: uus kärbe jätab tuhandeid ilma plaanilisest ravist

Urmas Seaver
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Silt Magdaleena haiglas.
Silt Magdaleena haiglas. Foto: Toomas Huik

Meditsiinititöötajate liidu hinnangul pikendab haigekassa eelarve järjekordne kärbe ja ravihindade langetamine tunduvalt haiglaravi järjekordi ja vähendab tuhandete patsientide võimalusi saada vajalikku plaanilist arstiabi.

«Jääb arusaamatuks, miks haigekassa ei tegutse kindlustatute huvides ja miks valitsus arvab, et riigi majanduse seisund on tähtsam kui rahva tervis,» märkisid Arstide Liit, Perearstide Selts, Tervishoiutöötajate Kutseliit, Õdede Liit ja Tervishoiutöötajate Ametiühingute Liit oma ühises avalduses.

«Sotsiaalminister ja haigekassa nõukogu esimees Hanno Pevkur küll ütles, et peab patsientide ühenduste arvamust oluliseks, tegelikult ei pööranud ta nende vastuseisule eelarvekärbetele mingit tähelepanu,» tõdesid nad.

Liitude hinnangul on poliitikute kimbatusele, et hindade vähendamisele ei ole alternatiivi, sest seadus ei luba haigekassa jaotamata kasumit rohkem kasutada, lahendus olemas. «Selle seaduse muutmise eelnõu on juba riigikogus, tarvitseb vaid hääletades rohelist nuppu vajutada,» tõdesid nad.

Liitude hinnangul teevad tervishoidu juhtivad poliitikud kogu rahva tervist mõjutavaid otsuseid teerulli meetodil, arvestamata vähimalgi määral asjatundjate ettepanekuid. «Ka ravihindade langetamise otsus võeti vastu haigekassa nõukogu poliitikutest ja tööandjatest liikmete häältega ja nende «iseenese tarkusest»,» kirjutatakse ühisavalduses.

Liitude teatel vähendab haigekassa statsionaarsete ravijuhtude arvu järgmisel aastal viis protsenti ning selle tagajärjel tekib olukord, kus haige küll tõenäoliselt pääseb eriarsti vastuvõtule umbes sama pika ooteajaga kui tänavu, kuid haiglaravi tuleb oodata mitu kuud kauem.

«Selle aja jooksul halveneb paljude patsientide seisund sedavõrd, et nad vajavad kiirabi ja erakorralise meditsiini osakonna sekkumist,» märkisid liidud. «Erakorraline ravi maksab tunduvalt rohkem, osale haigetest võib aga arstiabi saatuslikult hiljaks jääda.»

Liitude sõnul lähevad poliitikute läbimõtlematud ja spetsialistide hinnangut eiravad otsused riigile lõpuks kallimaks, kui kokkuhoitud raha.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles