N, 30.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Toivo Jürgenson nõuab ETV-lt võla tasumist

Argo Ideon
Toivo Jürgenson nõuab ETV-lt võla tasumist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Eesti Televisiooni ligi viiemiljoniline võlg ringhäälingu saatekeskusele sundis läinud nädalal sekkuma teede- ning sideministrit Toivo Jürgensoni, kes nõuab raha ka oma erakonnakaaslase, ringhäälingunõukogu esimehe Tiit Sinissaare kaudu.

Jaanuari lõpu seisuga võlgnes Eesti Televisioon 4,88 miljonit krooni teenuste eest Eesti Ringhäälingu Saatekeskusele (ERSK AS), mille vähemusaktsiad erastas mullu Prantsuse firma Telediffusion de France. Saatekeskuse enamusaktsiad kuuluvad Eesti riigile.

Teede- ja sideministri Jürgensoni hinnangul tutvustab ETV võlg prantslaste osalusega ettevõttele kogu Eesti majanduskeskkonda halvast küljest.

«ETV ja ERSK pikka aega lepingutega täpselt määratlemata majandussuhe ning ETV suur võlgnevus diskrediteerivad Eesti majanduskeskkonda ERSK AS strateegilise investori ees,» teatas teede- ja sideminister Toivo Jürgenson Sinissaarele saadetud kirjas.

Ootavad jaanipäevani

ERSK on esitanud ETVle ka lepingu projekti 2001. aastal teleülekannete edastamiseks, ega nõua kogu võla kohest tasumist, kui lepitakse kokku tasuda graafiku järgi 20. juuniks.

Jürgenson märkis, et ERSK omanikud on määranud ettevõttele uue nõukogu, kes kohustas saatekeskuse juhatust lepingute ja vastastikku kohustuste mittefikseerimise korral rakendama «kõiki abinõusid». See tähendab ministri teatel ka võimalust teenuste osaliseks või täielikuks katkestamiseks.

Kõige mustema stsenaariumi järgi võiks Eesti Televisiooni pilt niisugusel juhul eetrist kaduda. Ringhäälingunõukogu esimees Tiit Sinissaare sõnul on võla tasumiseks siiski ETV eelarves raha ette nähtud. Samas on ta kindel, et ringhäälingunõukogus tuleb täna tugev vaidlus, kuidas ühitada Eesti Televisiooni võlakoorma tasumine vajadusega rahastada teleprogrammi.

«See, et me pole veel ETV eelarvet kinnitanud, on põhjustatud ka sellest, et nõukogu tahtis selgelt näha graafikuid, kokkuleppeid ning seda kohta eelarves, kus on raha võlgnevuste maksmiseks ringhäälingu saatekeskusele, maksuametile ja võibolla ka EBU-le.»

Parlament lubas laenata

20 miljoni lisaks eraldamine ringhäälingule riigieelarvest oligi Sinissaare arvates seotud eeldusega, et ETV vanad võlad saavad klaaritud.

Üks parlamendiopositsiooni esindajatest ringhäälingunõukogus, Keskerakonna abiesimees Peeter Kreitzberg ütles, et võlgade maksmise nimel ei tohi seisma panna Eesti Televisiooni arengut.

«ETV eelarvet on korduvalt arutatud, eeldused on olemas, et neljapäeval see kinnitada,» sõnas Kreitzberg. «Aga kui tahame kohe korraga kõik võlad ära maksta, siis laseme ETV praktiliselt põhja.»

Riigitelevisiooni võlad kokku ulatusid aastavahetusel 72 miljonini, ning ETV tegevjuht Aare Urm kaitseb täna ringhäälingunõukogu ees telekanali eelarvet seisus, kus nende tasumise kokkulepped on veel õhus.

Määrib riigi mainet

«ETV võlg tutvustab prantslaste osalusega ettevõttele kogu Eesti majanduskeskkonda halvast küljest.»

Toivo Jürgenson, teede- ja sideminister, ETV võlast ringhäälingu saatekeskusele

Tagasi üles