Ringhäälingunõukogu vaeb Urmi vallandamist

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kuna Eesti Televisiooni juhatuse esimees Aare Urm esines eelmisel nädalal ETV ja Eesti riigi mainet kahjustavate avaldustega, arutas ringhäälingunõukogu eile Urmi sobivust ametisse, lükkas aga otsuse langetamise tema mitteammendavate vastuste tõttu tuleva nädala neljapäevani edasi.

Ringhäälingunõukogu (RHN) esimees Tiit Sinissaar tunnistas BNSile, et ehkki lahkarvamusi on ennegi olnud, pole Urmi ja nõukogu vastuolud kunagi varem olnud nii teravad.

«Me ei räägi ühist keelt, vaid üksteisest mööda,» ütles Sinissaar, kes pidi eelmisel nädalal ümber lükkama Urmi ähvarduse, et valitsuse poliitika tõttu võib ETV ekraan pärast jaanipäeva pimedaks jääda ja seetõttu ei saa ETV ka Eurovisiooni lauluvõistlust korraldada.

Välispress kannatab

Kuigi juba eile kinnitas Urm ETV valmisolekut umbes 100 miljonit krooni maksva lauluvõistluse korraldamiseks, teatas ta eelmisel teisipäeval ajakirjandusele, et lauluvõistlus Eestis võib ära jääda, kui valitsus toetab võistluse korraldamist üksnes suulise lubadusega ega anna ETV-le kirjalikku garantiid toetussumma kohta.

Urmi mõtteavaldused ETV rahanappuse, Eurovisiooni lauluvõistluse korraldamise ja Eesti valitsuse poliitika kohta leidsid kohe suurt vastukaja ja tsiteerimist mitte ainult Eestis, vaid ka Euroopa suurimates uudisteagentuurides ja ajalehtedes.

Briti päevaleht Daily Telegraph kirjutas ETV esindaja sõnadele viidates, et Eesti on sunnitud 2002. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse korraldamisest rahapuuduse tõttu ilmselt loobuma.

Suurbritannia meediaagentuur BBC ja Prantsuse uudisteagentuur AFP tsiteerisid teineteise võidu Urmi sõnu: «Anname endast parima võistluse läbiviimiseks, kuid valitsuse avalik-õigusliku ringhäälingu vastane poliitika muudab selle võimatuks. Kui valitsus jääb oma määruste juurde, ei ole tõenäoliselt järgmiseks aastaks Eestis avalik-õiguslikku ringhäälingut.»

ETV ja Eesti raskustest Eurovisiooni lauluvõistluse korraldamisel teatas oma lugejaile ka Saksa kvaliteetleht Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ehkki nii kodu- kui ka välismaine ajakirjandus mõistis ja tsiteeris ETV juhatuse esimehe sõnu äravahetamiseni sarnaselt, väitis Urm BNSi teatel eile RHNi liikmetele, et ajakirjanikud on teda pidevalt valesti tsiteerinud.

«Seetõttu palusime Urmilt ka kirjalikke selgitusi otse meile endile,» põhjendas RHNi esimees Sinissaar Urmi ametisobivuse otsustamise edasilükkamist.

RHN on seisukohal, et Urmi avaldused ETV rahastamise ja Eurovisiooni lauluvõistluse korraldamise kohta on rikkunud ETV ja Eesti mainet.

RHNi liige Ignar Fjuk ütles ETA-le, et Urm on kogu energia suunanud organisatsioonist väljapoole intrigeerimisele, mitte ETV kriisist väljatoomisele.

Fjuk süüdistab

«Terve aasta jooksul, mil uus juhatus on ametis olnud, pole suudetud saavutada kvalitatiivset tulemust,» sõnas Reformierakonna liige Fjuk.

Urm seevastu kinnitas BNSile, et valitsusliitu kuuluv Reformierakond tahab ETVga «ühele poole» saada ning «sealt tuleneb ka poliitiline otsus finantseerida ETVd vaid pooles ulatuses taotletud summast».

Urmi sõnul tahetakse ETVd lammutada, alates reklaami väljaviimisest ja lõpetades juhi kangutamisega, teatas ETA. (PM)

Tagasi üles