Päevatoimetaja:
Ulla Länts
+372 666 2307
Saada vihje

Värvipimedaile süttib roheline tuli

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Septembrist on võimalik liikluskeerisesse sukelduda ka värvipimedatel roolikeerajatel, sest sotsiaalministri uus määrus annab neile õiguse nõutada nii harrastus- kui kutselise juhi luba.

Kehtiv sõidukijuhi tervisekontrolli korraldamise määrus sätestab 29 punktist koosneva juhtimist takistavate või piiravate tervisehäirete loetelu, milles sisaldub ka värvipimedus.

Seejuures on protanoopia ehk võimetus eristada punast ja rohelist tooni erandina lubatud vaid amatöörjuhtide puhul tingimusel, et nad ei kasuta tumedaid prilliklaase.

Õnnetusi pole juhtunud

Liiklusseaduse alusel ning eurovaimus valminud uued nõuded on võrreldes kehtivatega mitu korda lühemad ja kokkuvõtlikumad ning paljuski liberaalsemad.

Sotsiaalministeeriumi asekantsleri ülesandeid täitev Tiit Kaadu selgitas Postimehele, et uue määrusega on püütud juhiloataotlejale esitatavad nõuded teha võimalikult lihtsaks.

Värvipimedust ei peeta enam tervisehäireks, mille pärast peaks inimesel autojuhtimise loa ära võtma või keelduma seda välja andmast, kinnitas määruse koostamisel osalenud liiklusmeditsiini keskkomisjoni (LMKK) esimees August Roosileht.

Värvipimeduse tõttu ei ole Eestis liiklusõnnetusi juhtunud, väitis 25 aastat komisjoni juhtinud ja nelja sarnase määruse koostamisel osalenud doktor Roosileht.

Seevastu on küllalt juhtumeid, kus juht ei pannud tuld tähele või ei näinud üldse foori.

NSV Liidus püsis punase ja rohelise eristamine tõsiselt üleval raudteeõnnetuste tõttu.

«Tänavaliikluses see olulist rolli ei mängi,» kinnitas Roosileht. Juhil on tähtis teada, et punane tuli on üleval ja roheline all.

Mootorrataste ja sõiduautode ning R-kategooria traktorite ja liikurmasinate juhtidel kontrollib terviseseisundi nõudeid perearst.

Tallinna Ädala perearstikeskuse tohtrid ei tahtnud värvipimedate peatset autorooli lubamist esiotsa kuidagi uskuda.

«See ei saa lihtsalt olla võimalik,» oli perearst Anneli Kase esimene reageering. «Juhul kui selline määrus tuleb, on ta trükivigadega ja parandatakse ruttu ära. Seni kuni meil ei ole selliseid foore, mis annavad helidega värvist märku, on see ikka keelatud.»

Eeldab arstitõendit

Teiste värvide, näiteks roosa ja lilla või pooltoonide mitte eristamine ei ole arsti hinnangul rooli istumisel probleem. Nende hädadega on ka varem lube saadud.

Arstitõendi esitamist eeldab kõigi autoregistrikeskuses (ARK) juhilubadega seotud toimingute tegemine. See tähendab, et tõendita ei saa juhiluba vahetada ega juhtimisõigust taastada.

ARKil pole õigust saata juhieksamile saabunud inimest kahtluse puhul LMKKi. Selline voli on küll politseil ja tööandjal, kuid uue korra kohaselt enam isegi mitte sõiduõpetajal.

Juhtumeid, kus eksamitele tulnute puhul oleks tekkinud värvipimeduse kahtlus, ei tulnud ARKi eksamiosakonna juhatajale Toivo Kangurile oma praktikast meelde.

Kommentaarid
Tagasi üles