Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Nohurohi õpetab noori narkootikume süstima

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Apteegi käsimüügist saadavad nohutabletid Sudafed koguvad populaarsust noorte narkomaanide hulgas, kes sellest ravimist odavat süstimisainet valmistavad.

Aidsi ennetuskeskuse Narva anonüümse kabineti konsultant Juri Magerov võib kasutatud süstalde hulga järgi öelda, kui suur osa narkomaanidest end nohurohust valmistatud lahusega süstib.

Heroiini ja oopiumilahuse süstlad on väikesed, Sudafedi süstimiseks kasutatakse aga 10-milliliitriseid süstlaid.

«Neid suuri on meile vahetusse toodud süstalde hulgas väga palju,» kinnitab Magerov.

«Kõige hullem on, et see ravim on ilma retseptita. Sudafed on väga odav, maksab 45-46 krooni, seda kasutavad kõige nooremad, kellel raha kõige vähem,» ütles aidsi ennetuskeskuse direktor Nelli Kalikova.

Tartus hinnas köhatabletid

HIVi saamise risk on Sudafedi puhul sama suur, kui heroiini või oopiumilahuseid süstides.

«Eelmisel aastal ei ostnud seda peaaegu keegi, nüüd läheb Sudafedi müük väga hästi,» hindas Narva Kastani apteegi juhataja Niina Babõkina. Tavalisi nohuseid Sudafedi tarvitajate hulgas polevat, need eelistavad vedelaid ravimeid, tablette ostavad vaid narkomaanid.

Tartu Raeapteegi farmatseudi Anu Priimäe hinnangul oli Tartus vahepeal laine, mil narkomaanid ostsid Sudafedi. Nüüd on nad selle ravimi tarvitamisest loobunud ja tahavad apteegist vaid süstlaid.

«Narkomaan tuleb Sudafedi ostma siis, kui ta on juba kaifis või purjus,» nentis Priimäe. Tartus on narkomaanide seas hinda tõusnud köhatabletid Dexofan, kuidas neid mõnu tarvitamiseks kasutatakse, ei oska apteekrid arvata.

Ravimiameti Euroopa farmokopöa büroo juhataja Malle Jaagola sõnul käib ravimi müügitingimuste muutmine vaid tootja ettepanekul. «Kui nüüd otsustada, et Sudafed on retseptiravim, siis peavad ka lapsevanemad lastele nohu puhul alati retsepti hankima,» ütles Jaagola.

Tootja tellis analüüsid

Sudafedi tootja Glaxo-SmithKline tegi kolm aastat tagasi ravimiametile pöördumise, et Sudafed muudetaks retseptiravimiks.

GlaxoSmithKline’i Eesti esinduse juhataja Vilve Järvingu sõnul jäid tollased arutelud seisukohale, et nohurohu retsepti alla panek ei muudaks olukorda, sest näiteks ka kummiliim on poes vabamüügis.

«Viimastel aastatel pole me apteekritelt saanud tagasisidet, et probleem süveneks,» märkis Järving. Samas ei ole firma täheldanud Sudafedi läbimüügi suurenemist viimastel aastatel, müük on kasvanud vaid siirupil, millest pole võimalik narkootilist toimeainet eraldada.

Glaxo on tellinud analüüsid, kuidas õnnestub toimeainet efedriini tabletist eraldada.

Järvingu sõnul näitasid analüüsid, et efedriini eraldamine on väheefektiivne ja vaevarikas isegi labori tingimustes, sest tablett sisaldab palju kõrvalaineid. Hallutsinatsioone efedriinist ei teki.

Kommentaarid
Tagasi üles