Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071
Saada vihje

KaZaA autorid töötavad peamiselt välismaale

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Täiendatud! Postimees.ee lugejate küsimustele vastavad failivahetusprogrammi KaZaA loojad Ahti Heinla, Jaan Tallinn ja Priit Kases firmast Bluemoon Interactive.

Loe ka uusi küsimusi-vastuseid!

Selleks vajuta siia.

Albrecht Noorem: Kui palju olete saanud välismaalt tööd tänu sellele, et olete KaZaA autorid?

Bluemoon kui meeskond on oma 13-aastase ajaloo jooksul peaaegu kõik projektid välismaale teinud. Tööpakkumisi on meil enamasti rohkem kui tööjõudu, nii et lisalepingute saamine pole praegu meie jaoks eesmärk. Otseselt tänu Kazaale oleme mõned koostööettepanekud saanud, kuid ajapuudusel pole me neid vastu võtnud.

Leenu: Mida peate ise oma kõige õnnestunumaks projektiks? Ja mida põnevat on Teil veel välja tulemas?

Kazaa ongi üks kõige õnnestunumaid. Minevikust võiks veel mainida vähetuntud mängu nimega Roketz, mida me peame oma parimaks mänguks, ja Eestis 90ndate alguses väga populaarset Sound Clubi.

Albrecht Noorem: Kui palju KaZaA teile kopikat maksab programmi loomise eest?

Piisavalt. Kuid täpsemalt me ei saa rahaasju kommenteerida, sest oleme seotud konfidentsiaalsuslepinguga.

Uurija: leidsin arhiive tuhnides artikli http://www.epl.ee/artikkel.php?IDS092. Kas jutt kaib teist? Kuidas toonast imepalka kasutasite? Kas Viik ka parast seda maksis sama lahkelt? Kas Viik on KaZaa omanike tankist Eestis?

Selles artiklis räägib Linnar Viik tõesti nimesid nimetamata meist. Rahvusvahelise tarkvaratööstuse vaatepunktist pole aga tegemist mingi erilise imepalgaga. Ülesanne oli tõesti raske ja loodame, et saime sellega hakkama. Konkreetsete numbrite osas oli see artikkel veidi eksitav, kuid suurusjärk on õige. Meie teada ei ole Linnar Viik Kazaaga kuidagi seotud.

Rats: kui suur oli üldse teie osa KaZaA loomisel? Alts: Kas projekteerisite kogu süsteemi ise või lõite programmi etteantud mudeli järgi?

Bluemoon mõtles üldiste juhiste põhjal välja tehnilise lahenduse ja kirjutas olulisema poole Kazaa tarkvarast. Tehniline mudel oli seega meie poolt.

Kodanik: Miks Te üldse Kazaa loomisel osalesite?

Projekt oli tehniliselt äärmiselt huvitav, ehk koguni Bluemoonile senini kõige huvitavam.

Chris Crudener: Kas Morpheus ja Kazaa on ehitatud samale süsteemile? Kas Kazaa tehti Morpheuse järgi või vastupidi?

Morpheuse kunagine versioon oli sisuliselt sama programm mis Kazaa. Muudetud oli enamjaolt vaid tekste ja graafikat. Praeguse Morpheusega pole Kazaal mitte mingit seost.

Maano Aunapuu: Kuivõrd originaalne on Kazaa otsingumootor ja kui palju on ta mõjutusi saanud Gnutellalt (või mõnelt teiselt sarnaselt p2p-süsteemilt)?

Meie tehniline lahendus on üsna originaalne. Gnutellalt saime küll mõjutusi, sest Gnutella lasti välja umbes kaks kuud enne Kazaa tarkvara arenduse algust. Kuid need mõjutused olid üsna väikesed ja meie ideed (Supernoded, Intelligent Downloads jne) olid tol ajal uudsed. Tänapäeva Gnutella on paljud meie ideed üle võtnud. Kuid areng kestab edasi.

Priit Veski: Kas teie aretasid siis Morpheuze, Croksteri jne. ka välja? Kõik kuuluvad samale firmale. Kazaa on ju põhimõtteliselt sama mis Morpheus. Morpheus oli ammu olemas ja nad kasutavad ju samat mootorit, milline kokku sattumus. Kas eestlased aretasid siis p2p välja?

Grokster ja kunagine Morpheus on lihtsalt Kazaa eriversioonid teise brandinguga. Kazaa esimene versioon lasti välja 2000. aasta sügisel, Morpheus 2001. aasta kevadel. Kuid p2p üldisemalt sündis juba tükk aega varem, laiemalt võttes on kogu Internet üks suur p2p süsteem, ja esimene populaarseks saanud p2p failivahetuse süsteem oli 1999. aastal loodud Napster.

VDO: Kui Kazaa on eestlaste poolt tehtud, sis miks on siin nii vähe eesti muusikat võrreldes Napsteri ja audiogalaxyga?

Kazaa loojad ega levitajad ei oma mingit kontrolli kasutajate poolt levitatavate failide üle. Ju siis on Kazaa kasutajate hulgas vähe Eesti muusika levitajaid.

2kA: Kas see tuli Teile üllatusena, et KaZaA nii populaarseks muutus?

Jah, kindlasti. Tehnilise ülesandena projekteerisime alguses lahenduse, mis töötaks kuni 100 000 üheaegse kasutajaga. Tollal tundus ka see number nii utoopiline. Kuid selle piiri ületasime kiiresti ja praeguseks on üheaegseid kasutajaid ligi kaks ja pool miljonit.

Endel: Kas on loota ka KaZaA eestikeelset varianti? Kui ei,siis miks?

Tõenäoliselt mitte, sest Eesti kasutajajate hulk on ilmselt väga väike. Kuid see on tegelikult küsimus Kazaa omanikule, Sharman Networksile.

Albrecht Noorem: Kuidas suhtute spyware'i, mida KaZaA kasutab? Kas spyware lisamine tarkvarale on eetiline? Zigged: Kas Kazaa-d saab ilma spy-ta ka kasutada... või kuidas sellest loobuda ja mida ta täpsemalt teeb?

Täpsustuseks peaks ütlema, et Kazaa ei kasuta spyware'i. Küll aga tuleb Kazaaga kaasa mitu reklaamotstarbelist programmi (adware), millest võib kasutaja vabalt keelduda. Keelduda ei saa vaid Cydoorist, kuid seda ei peeta enam spywareks. Reklaam võib mitte meeldida, kuid tasuta lõunaid pole olemas. Samamoodi võib suhtuda ka lehereklaami, ka selle artikli juures olevasse banner-reklaami.

1010011010: Kuidas suhtute sellistesse programmidesse nagu KaZaA Lite ja Diet KaZaA?

Suhtume üldiselt halvasti. Me ei tea, mis muudatusi nad on Kazaa programmi teinud. Soovitame kõigil kasutada viimast ametlikku Kazaa versiooni, soovi korral keeldudes kõigist lisatud programmidest.

R.Jurgens: Kuidas saab downloadida see Eesti arvutispetsialistide looming.On see free või tuleb selle eest kõrget hinda maksta ning on ta viiruse vastu kindlustatud?

Kazaa on tasuta tarkvara, saadaval www.kazaa.com'ist. Viiruste vastu soovitame kasutama viirusetõrjeks mõeldud tarkvara.

Ruimo: Mis te arvate, mis võiks olla parimaks teid kaitsvaks argumendiks? Kas on selleks juba mainitud: "me lõime tarkvara inimeste omavaheliseks suhtlemiseks". Nagu aru saan, lähtute põhimõttest et relvameister pole mõrtsukas? Kui heaks oma võimalusi ise hindate? Mina pooldan teid, loodan et terve mõistus võidab! :)

Loodame, et inimesed said siiski artiklist õigesti aru, et Bluemooni keegi ei süüdistagi. Kuid tore, kui meid toetatakse :) Vaadates meie tegevust on ka raske ette kujutada, milles meid süüdistada saaks. Oleme loonud üldise tehnoloogilise lahenduse p2p süsteemide jaoks, ei muud. Meilt töö tellinud klient - Hollandi firma Kazaa BV - on sealjuures läbi käinud Hollandi kohtust ning Amsterdami appellatsioonikohtu otsusega on tema tegevus (Kazaa tarkvara arendus ning levitamine) täielikult legaalseks kuulutatud.

Tan: Kuidas suhtute sellesse, et USA kohus mõistab kohut hollandi firma üle kes palkas eestlased? Ei ole küll ekspert autorikaitse seaduste alal aga kuidas saab sellises situatsioonis USA kohtu otsusel üldse mingit reaalset jõudu olla?

Me pole rahvusvahelise õiguse eksperdid, kuid kuuldavasti on USA's teoreetiliselt selline tagaselja süüdimõistmine võimalik. Kohtotsuse täideviimine oleks muidugi raske. Kuid kohtuasja alustamine pole veel süüdimõistmine. Muusika- ja filmitööstus on ajaloos kohtulikku võitlust pidanud pea kõikide tehniliste uuendustega, nagu näiteks raadio, koopiamasinad, ja videomakid. Senini on nad kõik sellised kohtuasjad kaotanud ja kiiresti need uuendused omaks võtnud. Ainuke kohtuotsus, mis p2p failijagamise kohta olemas on, on Kazaa võit Hollandis. Inimlikult pole meil mingit alust arvata, et USAs teisiti läheks.

Sven Varkel: Kuidas suhtute tõika, et olles Eesti kodanikud, hakkab mingi suvaline suurriigi ettevõtte teid milleski, milles te bon sense järgi üldse süüdi olla ei saa, süüdistama? Kuidas on see üldse võimalik? Kas see ongi see filmidest nähtud kole maailm, kus võim on suurkorporatsioonide e. raha käes?

Esiteks, Bluemooni ei süüdistata mitte milleski. Teiseks, süüdistamine pole veel võim. Tuleb ka arvesse võtta kultuurilisi erinevusi, sest USAs on kohtuasjad palju tavalisemad kui Eestis. Uhel ameeriklasest tuttaval oli autoavarii, kus viis autot tegid ahelavarii, sõites üksteisele järjest tagant sisse. Esimese auto seltskond kaebas kohtusse kõik neli järgmist; kolm keskmist leppisid omavahel kokku ja kaebasid kohtusse esimese auto juhi; viimase auto juht keeldus kokkuleppest ja esitas ise hagi kõigi ülejäänute vastu. See ei ole anekdoot, vaid tõestisündinud lugu. Selle looga ei tahtnud me küll ameeriklaste tavasid naeruvääristada, see on lihtsalt erinev kultuur ja seal on oma tavad, samuti nagu meil on naiste ja meeste koos saunas käimine.

Kodanik: Mis te arvate,kas rahvusvahelisele õigusele tuginedes, kui internet kellegile ei kuulu,programmi levitatakse tasuta ning litsents on ka ametlik,siis mille alusel sai üldse olla võimalik see,et Audiogalaxy kinni pandi? Faili jagamise eest ei vastuta mitte keegi peale faili tirija ja faili jagaja. Kazaa antud juhul on lihtsalt vahendaja,kes kasutajad omavahel ühendab.

Audiogalaxy muutis oma tegevust kohtuvälise kokkuleppe tõttu. Mingit kohtuotsust ega süüdimõistmist seal ei olnud.

Noormees: Kas arvate, et kazaa on süüdi piraatluses või võiks sama hästi süüdistada ka näiteks igasuguseid protokolle (FTP jne), et lubavad failifavahetust? või CERNi www loomises, mis andis aluse piraatluse vohamisele? Sven Varkel: Kas ja kes võiks USA kohtus tuua analoogse näite ja loota, et need imelikud inimesed teisel pool merd seda mõistavad: noatehas, mille toodanguga tapeti inimene, tuleks kohtusse kaevata, kuna nad võimaldasid oma toodanguga inimest mõrvata?

Jah, kahtlemata võiks süüdistada ka neid. Samuti ka koopiamasinate tootjaid, sest raamatuid saab edukalt kopeerida. Õnneks on seni kohtud nii Ameerikas (nt "Betamax case") kui Euroopas (Buma/Stemra vs Kazaa BV) sellised süüdistused põhjendamatuks kuulutanud.

Sven Varkel: Kuidas saaks terve mõistusega Vana Maailm selle Uue vastu, mille täielik absurdsus meid siiani hämmastas, aga nüüd lausa ohustab?

Kohe üldse ei tahaks nõus olla antud kohtuasja üldistamisega Ameerika-Euroopa vastuoluks. Käimasolev kohtuasi on siiski pelgalt üks grupi meediafirmade algatatud tsiviilvaidlus, mis tuleb lihtsalt lõpuni vaielda. Ameerika meediafirmade reaktsioon uutele tehnoloogiatele on pea alati olnud vaenulik (vt http://www.business2.com/articles/mag/0,1640,39436,FF.html). Arvestades, et sarnastes autoriõigus vs. tehnoloogia protsessides on meediafirmad alati kohtus alla jäänud, pole mingit põhjust niimoodi Ameerika kohtuid arukuse puuduses süüdistada.

Lauri: Mis Te arvate, et kui kaua Kazaast veel muusikat ja programme tõmmata saab? Kodanik: Oletame,et Kazaa suletakse, kas failijagamine seetõttu nüüd katki jääb? On ju täiesti võimalik,et kasutajad loovad omavahel uue arvutite ühendamise tarkvara,isegi ainult IP/TCP tunnelite abil.

Kindlasti veel kaua. Kui ka USA kohtuotsus saaks olema Kazaale negatiivne, siis Kazaad levitavad firmad asuvad valdavalt väljaspool USAd ja seega pole ameeriklastel lihtne kohtuotsust täide viia. Tehniliselt pole Kazaad kui tarkvarasüsteemi võimalik sulgeda. On küll teoreetiliselt võimalik peatada firmade tegevus ja koos sellega ka Kazaa praegused levituskanalid, kuid sel juhul hakkaks kasutajad Kazaad omavahel e-maili või FTP teel vahetama, näiteks seades püsti 10 alternatiivset www.kazaa.com'i analoogi eri maades. Niipea kui üks neist kohtulikult suletakse, panevad hakkajad kasutajad püsti järgmise. Veel üks tsitaat: "Internet ja allalaadimine on siin et jääda... Kõik, kes arvavad teisiti olgu valmis lõpetama ajaloo prügikastis" -- Janis Ian, http://www.janisian.com/article-internet_debacle.html

Kodanik: Kui USA kohus nüüd tagaselja otsustab Kazaa sulgeda,kas on võimalik,et Kazaa keskserver pannakse tööle Eestis või mujal,kus selliste teenusservrite kasutamine ei ole keelatud?

Kazaal ei olegi teenusservereid; ja www.kazaa.com serverid, kust toimub valdavalt Kazaa enda tarkvara allalaadimine, ei asu USAs. Nende toomine Eestisse pole usutav, sest Kazaa tarkvara allalaadimised moodustaksid täiesti märgatava osa kogu Eesti interneti välisühenduste mahust.

Kodanik: Kuivõrd Te inimesena leiate,kas meelelahutus-ja tarkvaratööstus kannavad ka tegelikult kahju,kui inimesed ametliku litsentsita kalleid programme ja filme omavahel jagavad? Ma leian ise,et faili jagamine on tegelikult hea promotsioon,kuna filmide arvutis vaatamine ei ole nauditav VHS või DVD vahendusel,kuna sageli on tavakasutajate arvutid vähevõimsad,mis ei võimalda jälgida filmi kinokvaliteediga. Ja kui film meeldib,on targem see laenutada või osta.

Enamik sõltumatuid uuringuid on näidanud, et meelelahutustööstus ei kanna tegelikult kahju internetis toimuvast piraatlusest. Vaadake näiteks http://www.theregister.co.uk/content/6/26710.html ja http://www.bizreport.com/article.php?art_id=3421. Järjest rohkem autoreid ning meediakompaniisid hakkab samuti sarnasele järeldusele jõudma, nähes failivahetusprogrammides pigem promotsioonivahendit kui vaenlast. Näitena võib tuua Prodigy, 1 Giant Leap, jne, kes oma lugude reklaamimiseks Kazaaga koostööd teevad. Proovige sisestada Kazaasse märksõna "Prodigy" ja vaadake kuldsete ikoonidega otsingutulemusi.

Iku: Keda palkate endale advokaadiks,kes teie õigusi kaitseks?

Bluemooni esindab Toomas Vaher advokaadibüroost Raidla & Partnerid.

Viljar: Mis juhtub kui te kohtuistungile ei lähe? Te olete ju eestlased. Te pole toime pannud ühtegi kuritegu USA pinnal, seega pole alust neil teid sinna kutsuda. Mis te arvate, kas Eesti Vabariik astub Teie kui kodanike kaitseks välja? Kui ei, kas ta peaks seda siiski tegema?

Bluemooni ei süüdistata mitte milleski, ja USA kohtuistungitele pole meid ka kutsutud.

Galaxy: Kes on teie arvates Eesti maastaabis kõige tugevamad IT-ala tegijad? Mida arvate sellistest nimedest nagu Rain Lõhmus? Heiti Kender? Tõnu Samuel? Kellega võrdlete end maailmas?

Kuna me töötame põhiliselt välismaale, siis me pole Eesti IT-maastikuga kuigivõrd kursis. Lisaks Lõhmusele, Kenderile ja Samuelile on Eestis ka palju tegijaid, kes oma tegevusega meedias üldse silma ei paista. Kuid me ei võta oma tööd võidujooksuna. Bluemoon on spetsialiseerunud tarkvarafirma, mis ei tegele tavalisemate projektidega, millega saaks hakkama ka 90% teistest meeskondadest. Seega on meil raske end teistega võrrelda, kuna me tegutseme neist erineval turul.

Eddie: Millal Sound Club XP tuleb? :)

Tõenäoliselt ei tulegi :) Sound Clubiga tegelemine ei tundu end majanduslikult ära tasuvat.

StainD: missugune roll oli Mindworks firmal 2001 aasta suvel?

Mindworks on meie teada teinud FastTracki kodulehekülje.

Ed Willow: Kas vastavad tõele kuuldused, et ka telefonikompanii Bell Baltic ja lennukompanii Bell Airways kuuluvad Teile? Musirull: Miks teist ainult üks on abielus ja ainult selle pilt pandi lehte? Kas teise kardavad et tüdrukud hakkavad nii edukatele meestele kohe tormi jooksma? Tõnis: Kas juudid on paremad kui eestlased? Kas Zuroff on teie meelest normaalne inimene?

Need on kõik Kazaa ja selle kohtuprotsessiga eluliselt seotud küsimused. RIAA ei lase teistel abielluda, sest nii ta saab meid paremini mõjutada ilusate tüdrukutega. Uks meist on abielus MPAA agendiga. Zuroff kasutab Kazaad, vahendamaks informatsiooni oma kaasvõitlejatega. Bell Baltic kuulub Musirullile, kellele kuulub Bell Airways, seda me ei tea, vist ka Zuroffile. Loodame, et lugejatel leidub huumorimeelt ka Zuroff ja Musirull meid valeinfo levitamise eest kohtus ei süüdista.

Uued küsimused-vastused:
Alar: Millist arvutit ja muud tarkvara KaZaA loomisel kasutasite?

Arvutid: tavalised Pentiumid/Celeronid/Athlonid Tarkvara: MS VC++ ja Watcom C++.

Ussike: Peale nuhkvara kustutamist keeldus programm töötamast ja eemaldasin selle.

Tõesti, Kazaa eeldab Cydoor komponendi olemasolu, kuna kasutab seda bannerreklaamide näitamiseks. Muudest kaasapandud programmidest saab installimisel keelduda.

Ussike: Tegelikult oleks meile vaja ArtistCom taolist eestikeelset programmi, /.../ Kas pole keegi tellinud vastavat plaaditutuvustuse ja müügi programmi? Olemasolevad on nõmedad.

Ei ole tellinud.

mX: Kas Kazaa nimi on seotud kuidagi Gaza sektori ja Yassir Arafatiga...???? :)

Kazaa nimi oli alguses "Kaa", aga kuna www.kaa.com oli juba võetud, siis muudeti nimi "Kazaa"-ks. Ei oska öelda, mis nimepanijatel mõttes mõlkus kui nad sellise nime pastakast välja imesid.

Kommentaarid
Tagasi üles