Veebruaris kanti äriregistrisse reisikorraldaja Wris Reisid uue nimena Indiana, pankrotihaldurite kinnitusel võib makseraskustes firma nimevahetus valmistada ette Wris Reiside/Indiana pankrotti.
Reisikorraldaja Wris Reiside kasutatav kaubamärk «Wris Tours otse ja omadega» kuulub tegelikult hoopis reisibüroole Wris, mis küll eitab ajakirjanduses seoseid Wris Reisidega.
Juhul kui Indiana (endine Wris Reisid) pankrotistub, ei lähe Wris Toursi kaubamärk mitte pankrotipessa, vaid jääb edukalt tegutseva Wrisi omandusse. «Võibolla on Wris Reiside omanikel mingi plaan tegutseda edasi uues firmas sama kaubamärgi all,» avaldas pankrotihaldurina leiba teeniv Aivar Leismann arvamust.
Wrisi juhatuse liikme Aili Kägu kinnitusel kasutab Wris Reisid tõepoolest Wrisile kuuluvat kaubamärki. «Juba siis, kui Wris Reisid loodi, kuulusid kaubamärgid emafirmale,» lausus ta. Mingit seost omanike kaudu Wrisil siiski Kägu väitel enam Wris Reisidega ei ole. «1995. aastal asutas Wris tütarettevõtte Wris Reisid. 2000. aastal müüs Wris oma osaluse Wris Reisides.»
Tähelepanuväärne on, et Wrisi aktsionär Raimo Kägu kuulus siiski veel eelmise aasta juunis Wris Reiside nõukogusse.
Võlausaldaja silmad
Juhul kui algab Wris Reisidest Indianaks ümber nimetatud firma pankrotiprotsess, võib pankrot Leismanni kinnitusel nii mõnegi võlausaldaja silmist mööda minna. «Kahe kuu jooksul pärast pankrotiteate ilmumist peab esitama nõude, ja kui ärinimi on muudetud, siis mõni võlausaldaja seda võibolla ei märka ning nõue ettevõtte vastu jääb esitamata,» lisas Leismann.
Pankrotihaldurina leiba teeniva Andres Hermeti hinnangul võib raskustesse sattunud firma muuta ärinime ka seetõttu, et mitte kahjustada sarnase nimega teise firma mainet. «Praktika on ikka selline, et mitte seostada hapuks läinud asju normaalsetega,» lisas ta. «Olulised on nende firmade vahelised tegelikud seosed.»
Nimemuutmise üheks ajendiks on ka avalikkuse tähelepanu hajutamine. «Mingi tundmatu nimega firma pankrot leiab oluliselt väiksemat kõlapinda,» selgitas Hermet. «Keegi ei oska seda nime seostada varasema tuntud nimega.»
Ärinime muutmist on Hermeti andmetel Eestis kasutatud varemgi juhtudel, kui tuntud firma satub majandusraskustesse ning seetõttu ka avalikkuse tähelepanu alla. Eesmärgiks on üldjuhul püüd päästa nimi määrdumisest pankrotiprotsessis.
Ei mingit salanõu
Nüüdse Indiana, endise Wris Reiside juhatuse liikme Margit Rebane-Penti väitel on ärinime muutmise taga pikk ja keeruline lugu. «See pole tegelikult üldse seotud praegu toimuvaga (majandustegevuse lõpetamine - toim.),» lausus ta.
«Tegelikult kadus meil juba aastate eest igasugune omanikusuhe Wris Reisibüroo nime all tegutseva Wrisiga. Meil on nendega vastastikune kokkulepe juba möödunud suvest, et püüame mõlemad leida endale uue ärinime ja muuta ka kaubamärki,» rääkis Rebane-Pent.
Küsimusele ärinime muutmise võimalikest seostest pankrotiks valmistumisega vastas Rebane-Pent, et lehtedes on olnud igasuguseid vahvaid oletusi. «Eks igaüks võib arvata, mida tema tahab,» lausus ta.
«Peame momendil reaalseid läbirääkimisi. Pidasime reaalseid läbirääkimisi ka enne tegevuse peatamist, nüüd peame me läbirääkimisi teise huvilisega,» lisas Pent. «Kui käimasolevad läbirääkimised jooksevad liiva, viime kohtusse pankrotiavalduse. Meil ei ole kolmandat võimalust.»
Reisi eest maksnud ning päikesepuhkusest ilma jäänud reisijate nõudeid koondava tarbijakaitseameti juristi Katrin Malmi kätte oli eilseks koondunud nõudeid juba enam kui poole miljoni krooni eest. «Juriidiliste isikute nõudeid ma siia juurde ei arvesta,» ütles Malm. Eilseks oli ametile laekunud 54 avaldust, avalduste taga seisvaid kliente on aga Malmi kinnitusel märksa rohkem.
Lisaks teistele reisifirmadele, välispartneritele ning klientidele võlgneb Wris Reisid Postimehe andmetel miljoneid kroone ka Ühispangale.