Kui mõni aasta tagasi aitas liising vaid autoostu finantseerida, siis nüüd saab liisingulepinguga toimida paindlikult. Ka lepingu kehtivusajal on võimalik olemasolev sõiduk vahetada uuema vastu.

Auto ostmist liisingu abil kaalub peaaegu iga uue auto ostja, sest siis pole tarvis korraga kogu ostusummat välja panna.
Mitme aasta jooksul autot välja ostes või selle kasutamise eest makstes võivad aga auto ostnu soovid ja ka finantsvõimalused muutuda.
Liisingulepingut on võimalik pikendada, muutes näiteks kolmeaastase lepingu viieaastaseks.
Selline võimalus tuleb kasuks eelkõige juhul, kui sissetulekud on vähenenud või on tekkinud vajadus oma raha teistmoodi kasutada.
Saab parema auto
Auto liisinu võib vahepeal saada ka palgatõusu või lõpeb näiteks tema eluasemelaenu tagasimaksmine.
Sel juhul saab vabanenud finantsvahendid suunata auto kiiremasse väljaostmisesse ning makseperioodi lühendada. Loomulikult saab ka lepingu ennetähtaegselt lõpetada.
Lisaks eeltoodule võib muuta ka liisingulepingu tüüpi, näiteks muuta selle kasutusrendist kapitalirendiks või vastupidi.
Soovi korral saab muuta ka auto jääkväärtust, et muuta tehtavate maksete suurust.
Kui autoomanik on oma autost tüdinenud ning on leidnud sõidukile ostja, võib ta oma liisingulepingust loobuda uue ostja kasuks, samuti võib ta ise üle võtta mõne teise kliendi lepingu.
Autosse saab ümber istuda ilma vana lepingu lõpetamise tasu maksmata.
Juba olemasolevat autot omades ning uut autot ostes on aga käitumisjuhised veidi erinevad, sõltudes sellest kas tegu on varasema liisingautoga või juba väljaostetud sõidukiga.
Kui eelmist autot soovitakse kasutada uue auto ostmisel sissemakseks, võib vana auto müüa automüügifirmale. Automüügifirmale müüdud sõiduk jääb esimeseks sissemakseks uuele sõidukile, välistades vajaduse lisaraha leida.
Uue auto saab osta ka seni kasutatud liisingautot ära müües. Soovides müüa juba varem Hansa Liisingust liisitud autot, tuleb pärast ostja leidmist esitada liisingufirmale taotlus, milles täpsustatakse auto jääkmaksumust.
Seejärel sõlmib liisingufirma ostjaga väljaostmise kokkuleppe.
Endine omanik saab uue auto osta, kattes esimese sissemakse turuväärtuse ning liisingufirmale maksta tuleva summa vaherahaga. Eelnevalt tuleb muidugi sõlmida uus liisinguleping.
Võit sissemakseks
Sobivaks ostjaks võib olla nii automüügifirma kui ka eraisik. Liisinguauto omanik saab selliseid lahendusi kasutades müüa oma igapäevases kasutuses oleva auto kallimalt, kui on selle jääkväärtus dokumentides.
Rahalist võitu saab kasutada aga uue auto ostmiseks. Kui saadud võit ei ole uue auto esimeseks sissemakseks piisavalt suur, siis tuleb küll puuduv summa juurde maksta.
Selline oht on kõige suurem esimest-teist aastat liisingus olevate uuemate autode puhul.
Uue auto esimest sissemakset ei pea tegema ka juhul, kui seni kasutatud auto liisingu jääk on madalam kui auto turuhind. Senise auto müük jääb liisingufirma partnerite hooleks.
Kasutades paindlikke lahendusi, saab enda jaoks välja mõelda sobivad stsenaariumid, millisel juhul soovitakse oma autot vahetada väiksema vastu või millisel juhul suurema vastu.
Nii võib end tunda tulevaste kulude osas kindlamalt.
Ando Uus
majandus@postimees.ee
Autor on Hansa Liising Eesti autoliisingu osakonna juhataja