Keraamilised plommid on tugevad ja ilusad, sobides hästi asendama vana hõbe- või valguskõvastuvat hambatäidist.
Paljud inimesed on olnud hädas vanade hambaplommidega, eriti tagahammaste hõbeplommide või valguskõvastuva täidisega.
Esimeste puuduseks on enamasti täidismaterjali kehvus. Selle tagajärjel kipuvad plommid murduma ja lagunema, nende servad ei ole tihedas kontaktis hambaga ning see võimaldab mikroobidele pääsu plommi alla. Ka tuleb hõbeplommide asetamisel eemaldada lisaks kahjustunud hambakoele tervet hambakude, et anda hambaaugule kuju, mis tagaks plommi püsivuse hambas. Terve hamba puurimine ilma tuimastuseta tekitab inimesele aga tugevat valu. Tänapäevane hambaravi põhineb vaid kahjustatud hambakoe eemaldamisel ning see on valutu.
Hõbeplommid juhivad hästi sooja ning seetõttu võivad hambad olla tundlikud külmale ja kuumale. Palju on räägitud ka allergiast, mida hõbeplommid võivad põhjustada.
täidis vähendab hambakudet. CityMedis tehtud kliinilised uuringud näitavad, et eriti halvas seisundis on Eesti inimeste enam kui kümme aastat tagasi pandud hõbeplommid.
Hõbetäidist kasutavad ka teiste maade hambaarstid ja nende patsientide suus näeb see igati kena välja. Põhjuseks materjali oluliselt parem kvaliteet, mis koos korrektse paigaldusega tagab aastatepikkuse püsivuse.
Mõnikord soovivad meie patsiendid lasta välja vahetada ka päris korralikke hõbeplomme, sest ei ole rahul nende loomulikust hambavärvist erineva tooniga. Seetõttu asendatakse hõbeplommid sageli valguskõvastuvate täidistega. Tulemus on küll väliselt parem, kuid samas võivad tekkida muud probleemid.
Nimelt on hõbeplommid iseenesest piisavalt tugevad, et kanda tagahammastele langevat mälumiskoormust, suurte valguskõvastuvate täidiste kohta seda aga paraku alati öelda ei saa.
Üsna varsti pärast asetamist võivad plommid tervikuna ära tulla või kipub neilt aeg-ajalt murduma mõni nurk. Koos täidisega võib murduda ka hambasein. Igal täidise uuendamisel jääb aga oma hambakudet järjest vähemaks, sest enne plommi panemist tuleb hammast lihvida. Suur valguskõvastuv täidis peab keskmiselt vastu vaid kuni viis aastat.
Uus kunst, keraamiline plomm. Pahatihti on patsiendil hambast alles vaid külgseinad. Selleks, et oma hammas säiliks võimalikult suures ulatuses, peaks parandatuna vastu võimalikult pikka aega ega vajaks sagedast ümbertegemist, on tänapäeval kasutusel keraamilised plommid.
Keraamiliste plommide asetamiseks töötleb arst hammast minimaalselt, tehes vaid hambaservad siledaks. Seejärel võetakse jäljend, millest hambatehnik valab laboris kipsmudeli. Kipsmudeli järgi valmistatud plomm sobib täpselt ravitavale hambale, taastab hamba õige kuju ning annab talle pikaaegse vastupidavuse. Ajaks, mil tehnik plommi valmistab (3-4 päeva), pannakse hambale ajutine täidis. Järgmisel visiidil see eemaldatakse ja plomm tsementeeritakse hambale.
Hammaste taastamisel keraamiliste plommidega saadakse väga esteetiline lõpptulemus. Keraamilised plommid taastavad hästi ka hamba funktsiooni. Need on materjalilt tugevamad kui valguskõvastuvad plommid, mistõttu ei kulu ega murdu nii lihtsalt. Keraamika kõvadus vastab hambaemaili kõvadusele, tänu sellele ei kulu vastashambad ja täidis tundub suus mugav.
Laminaadiga hambarida ühtlaseks. Keraamilised plommid on hea valik kõigile, kes soovivad loomulikult kauneid hambaid. Lisaks tagumistele hammastele saab keraamikaga taastada ka esihambaid.
Kui esihammastes on vanad ebakorrektsed täidised ja patsient soovib endale kaunist naeratust, on mõistlik mitte enam panna uusi suuri plomme, vaid taastada hambad keraamiliste kroonidega. Ka siin on võimalik oma hammast säilitada nii palju kui võimalik.
Värvi muutnud hambad võib katta ka õhukeste keraamiliste katete ehk laminaatidega. Laminaatide abil on võimalik saada ilus, ühtlase kujuga ja valge hambarida, mis kaunistab igaüht. Laminaatidega on võimalik parandada ka väiksemaid hammaste asendivigu. Nii saab teha vajadusel hambaid pikemaks, lühemaks, laiemaks või kitsamaks. Kui kahe esihamba vahel on vahe, saab selle kõrvaldada.
Et laminaat valmistatakse vaid keraamilisest materjalist ning ei kasutata metalli nagu tavapäraste metallokeraamiliste kroonide puhul, jääb alles hambale iseloomulik kerge läbipaistvus, tuuakse esile hamba loomulik ilu.
Keraamilised plommid, kroonid ja laminaadid ei vaja mingit erihooldust piisab tavalisest hammaste harjamisest hommikul ja õhtul ning regulaarsetest visiitidest hambaarsti juurde.
Keraamiliste plommide tasuvus tuleb esile just pikemas perspektiivis. Kuna nende eluiga on tunduvalt pikem kui valguskõvastuvatel plommidel, jääb ära sagedane plommi uuendamise vajadus ning ühe ja sama hamba parandamise eest ei tule ikka ja jälle maksta.
Keraamilised plommid:
on hamba värvi
on tugevad, ei kulu
taastavad hamba õige kuju
ei põhjusta allergiat
Citymedi hambakliiniku hinnakirja järgi maksab keraamiline plomm 2700 kr,
keraamiline laminaat 3500 kr ja keraamiline kroon 4500 kr.
Dr Triin Kadastik, CityMed Hambakliinik