Erakonnaseaduse eelnõusse pääseb 3-4 Rahvakogu ettepanekut

Teelemari Loonet
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Margus Ansu

Põhiseaduskomisjon arutas täna erakonnaseaduse plaanitavaid muudatusi ning otsustas saata eelnõu oktoobris riigikogu ette, muuhulgas võetakse arvesse 3-4 Rahvakogu ettepanekut.

«Otsustasime saata eelnõu esimesele lugemisele, andsime muudatusettepanekute tähtajad ja nii edasi ehk siis astusime selle eelnõu menetlemisel suure sammu edasi,» ütles Postimehele komisjoni esimees Rait Maruste.

Muuhulgas oli täna pikalt jutuks see, kas on võimalik eristada poliitilist reklaami ning komisjon leidis, et selles osas ei saa kriteeriume määrata. «Selle kohta saatis meile erakondade rahastamise järelevalve komisjon kirja, et me defineeriksime poliitilise reklaami tunnused, aga kõik komisjoniliikmed leidsid, et täiesti võimatu on seda teha, see tekitab ainult juurde mittemõistmisi ja vaidlusi, mis kuhugi ei vii,» rääkis Maruste.

Küll aga kiideti heaks erakondade rahastamise järelevalve komisjoni ettepanek teha parteide aruandlus kvartalipõhiseks ja jätta sisse kolm aruandlusliiki – poliitiline tegevus, majandustegevus ja personalikulud.

Maruste märkis, et riigikogust välja jäänud erakondade rahastamine suureneb kordades, samuti väheneb oluliselt valimistel kandidaadi registreerimiseks nõutav kautsjon.

«Ettevalmistustöö on ühelpool, vähemalt mis komisjonides sees toimub – läbirääkimised ja arvamuste ärakuulamised,» ütles Maruste. Täna olid tema sõnul laual valitsuse ettepanekud ja täiendused, siseministeeriumi ja erakondade rahastamise järelevalvekomisjoni arvamused ning kohal oli ka Rahvakogu esindaja.

Maruste sõnul viiakse seadusesse sisse kolm-neli Rahvakogul välja käidud ettepanekut. «Ühel või teisel kujul saavad nad meil realiseeritud. Mitte küll päris sõna-sõnalt, aga see ei saagi niimoodi olla, me peame ikkagi vaatama asju natuke laiemalt, kontekstis,» rääkis Maruste.

22. oktoobril läheb eelnõu esimesele lugemisele, siis lisatakse sellele muudatused ja täiendused, neid arutatakse komisjonis ja novembris peaks eelnõu minema teisele lugemisele, kirjeldas Maruste. «Saaksime selle aasta sees ühele poole,» avaldas ta lootust.

Tagasi üles