E, 4.07.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Peetri sadama ametlik nimi muutub võõrkeelseks

Rivo Veski
, reporter
Peetri sadama ametlik nimi muutub võõrkeelseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Noblessneri/Peetri sadam.
Noblessneri/Peetri sadam. Foto: Jelena Rudi

Tallinna linnavalitsus otsustas Peetri sadama Noblessneri sadamaks ümber nimetada, lähtudes asjaolust, et tegelikus kasutuses eelistatakse seda nime.

Eelnõuga esitatakse ettepanek muuta Põhja-Tallinnas Kalamaja asumis paikneva Peetri sadama nimi Noblessneri sadamaks.

Peetri sadama nimi kinnitati 1998. aastal varasema 7. tehase nimeks. Sealse laevatehase asutas 1913. aastal Peterburi aktsiaseltsi Nobel ja Lessner tütarettevõte ja kuni 1916. aastani tegutseti nime all Noblessneri Aktsia Seltsi Laevatehas. 1918. aasta lõpust kandis see Peetri tehase nime.

Praegu on BLRT Grupp tegelenud aktiivselt territooriumi arendamisega ja ümberkujundamisega kaasaegseks vabaaja- ja ärikeskuseks. Piirkonna määratlemiseks on taas kasutusele võetud Noblessneri nimi ja piirkond on saanud tuntuks Noblessneri kvartalina. Seoses sellega esitas BLRT Grupp taotluse Peetri sadam Noblessneri sadamaks ümber nimetada.

Nimemuutuse peamise ajendina toodi välja soov vähendada segadust, mis tekib ühel alal erinevate nimede kasutamisest. Lisaks peeti oluliseks, et nii merelt kui maalt tulijad saaksid selles kvartalis orienteeruda ühe nime järgi.

Sealsed muinsuskaitsealused hooned on pärit Noblessneri tehase aegadest, neid on kokku kaheksa ja nad kõik kavatsetakse taastada - seega on olemas väga tugev side esialgse nimega.

Noblessneri nimi oli kasutusel enne Peetri sadama nime, sellel on põnev ajalugu, seos Nobeli preemiale aluse pannud Alfed Nobeli sugulasega ja nimi hakkab juba oma lugu rääkima.

Kuigi tegemist on ettevõtte nimega, on sellelt pinnalt alguse saanud kohanimesid Tallinnas teisigi - näiteks samas piirkonnas Volta tänav. Mõnevõrra sarnane on ka Pelguranna-Stroomi ranna nimelugu - ametlik nimi oli üks, kuid rahva seas käibel teine.

Peetri sadama nime muutmiseks ja selle asemel võõrkeelse nime Noblessneri sadam määramiseks on 1. märtsil 2013 saadud nõusolek ka kohanimenõukogult ja regionaalministrilt.

Märksõnad
Tagasi üles