Kreitzberg: koostöö noortega mõjutab seadusloomet

Raul Sulbi
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Peeter Kreitzberg
Peeter Kreitzberg Foto: Liis Treimann

Riigikogu kultuurikomisjoni esimehe Peeter Kreitzbergi hinnangul on ühised arutelud noorteorganisatsioonidega aidanud paremini mõista haridus-ja noorsooprobleeme ning mõjutanud seadusloome käiku.

Kreitzberg tervitas täna riigikogu istungisaalis toimuvast noorte riigikogu istungist osavõtjaid ja avaldas neile tänu hea koostöö eest kultuurikomisjoniga, vahendas parlamendi pressiesindaja.

Kindlasti on see koostoo poliitiku sõnul mõjutanud seadusloome käiku ja mõjutavad edaspidigi.

«Olgu näiteks kasvõi uue riigieksamite süsteemi väljatöötamine, kus noorte osa uue süsteemi kujunemisel on võib–olla isegi suurim,» tõi Kreitzberg näite.

Hiljuti arutati kultuurikomisjonis üheskoos ka noorsootöö seadust, mis varsti jõuab riigikogu suurde saali esimesele lugemisele. Korduvalt on arutatud üliõpilaskonna probleeme, eriti mis puudutab uue õppetoetuste süsteemi loomist.

Kreitzbergi sõnul mängis oma osa ka õpilaskonna arvamus, et loobuti põhikooli ja gümnaasiumi sundlahutamisest, kuigi paljud näevad põhikooli ja gümnaasiumi eraldamises suuri plusse.

«Põhikooli ja gümnaasiumi eraldamine tahab aga palju paremat ettevalmistust ja läbimõtlemist,» selgitas Kreitzberg.

Kreitzberg puudutas oma kõnes hariduselu olulisi aspekte.

«Kool ja haridus kannab iga rahvuse ja riigi tulevikulootust, kuid samas on kool tänase ühiskonna peegliks. Võistlusele, teisest iga hinna eest eespool olemisele, vägivallale ühiskonnas pole alati võimalik kooliust sulgeda. Ühiskond loodab kõigist pahedest vabanemist hariduse kaudu, kuid noored inimesed ei õpi ainult koolis,» rõhutas Kreitzberg.

«Inimese väärtustamine vaid tema jõukuse, skandaalivõime või mõne  edetabelikoha järgi kipub mõjutama koolielu rohkem kui me seda tahaksime. Ja võib-olla mängib ka oma osa, et hariduse tähendus kipub kitsenema üheks või teiseks õppeaineks ja õppija samastub tema hinnete või eksamitulemustega,» leidis poliitik.

Riigikogu kultuurikomisjoni esimees soovis kõigile noorteparlamendi istungist osavõtjatele edu ja huvitavaid ideid. Noorte riigikogu on sisukas parlamendisimulatsioon, kus Eesti noortel on võimalus välja mõelda lahendusi täna riigi ees seisvatele võtmeprobleemidele.

Nagu riigikogus, nii töötab ka noorte riigikogus 11 komisjoni. Arutusel on päevakajalised küsimused vastavalt hariduse, välissuhete või finants- ja
majandusvaldkonnast. Komisjonide koostöö tulemusena valmib vastava küsimuse lahendamiseks tulevikuvisioon ja tegevuskava.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles