Keskkonnaühendused vaidlustasid Soome kohtus Nord Streami ehitusloa

Martti Kass
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Nord Streami gaasitorustiku detailid
Nord Streami gaasitorustiku detailid Foto: Reuters / Scanpix

Erinevad Soome ja Eesti keskkonnaorganisatsioonid vaidlustasid kohtus Nord Stream AG-le antud ehitusloa.

Soome Looduskaitse Seltsi Uusimaa osakond, Eestimaa Looduse Fond (ELF), Eesti Looduseuurijate Selts, Eesti Roheline Liikumine, Eesti Üliõpilaste Keskkonnakaitse Ühing «Sorex», Läänerannik, Nõmme Tee Selts, Pärandkoosluste Kaitse Ühing ja Tartu Üliõpilaste Looduskaitse Ring vaidlustasid eile Soome Vaasa halduskohtus Nord Stream AG-le Soome ametkondade poolt väljastatud veekasutusloa gaasitrassi rajamiseks Soome territoriaalmeres. Kohtule esitatud avalduse alusel taotletakse välja antud loa tühistamist.

«Avalikkusel on puudunud võimalused ülevaate saamiseks võimalike ehitusega kaasnevate mõjude suhtes ja ettepanekute esitamiseks järgnevatel asjaoludel: nii keskkonnamõju hindamise aruanne kui ka selle täiendused on ebapiisavad lõplike otsuste langetamiseks, mitmed lisamaterjalid esitati Soome ametkondadele alles pärast loa avalikustamist ja vahetult enne loa kinnitamist,» põhjendasid ühendused oma otsust.

Kohtusse pöördunud keskkonnaühenduste hinnangul on välja antud otsuse aluseks ebaadekvaatne hinnang Soome lahe põhjasetetes sisalduvate dioksiinide ja teiste mürkkemikaalide kontsentratsioonide osas, mis vabanevad gaasitoru ehitamise käigus. «Seeläbi on tõenäoliselt alahinnatud potentsiaalseid mõjusid looduskeskkonnale, sh inimese tervisele»

«Torujuhtmete katoodkaitse galvaaniliste anoodidega ei pruugi olla piisav gaasijuhtme kaitsmiseks korrosiooni vastu, mis võib suurendada torujuhtme ohtlikkust. Seeläbi on vajalik täiendavate hinnangute läbiviimine ja tehniliste tingimuste seadmine gaasitoru rajamiseks,» leidsid ühendused.

Lisaks leiavad ühendused,et mõjude hinnang merepõhja heidetud mürgitünnide osas on ebaadekvaatne. «Samuti laekus Soome ametivõimudele alles 13. Jaanuaril 2010 lisateave 580 tünni ja muu objekti kohta gaasitrassil. Nende sisu kohta antud hinnangud on oletuslikud.»

«Mõjude hinnang Läänemere hüljestele ei ole koostatud tänapäevaste uurimismetoodikate alusel ja on seeläbi alahinnatud ning gaasijuhtmele võimaliku infokaabli lisamiseks on vajalik tingimuste seadmine,» loetlesid ühendused veel kohtusse pöördumise põhjuseid.

Mullu novembris vaidlustas ELF Soome Vaasa halduskohtus Nord Stream AG loa miinide õhkimiseks gaasijuhtme teel. ELFi väitel  väljastas Lääne-Soome Keskkonnalubade Amet loa, usaldades kriitikavabalt arendaja väiteid. Kohus avalikustab otsuse märtsi teises pooles.

Samuti esitas ELF koos Eesti Rohelise Liikumisega (ERL)  6. jaanuaril 2010 Euroopa Komisjonile ametliku palve uurida, kas Läänemere gaasitrassile luba andes täideti korrektselt Euroopa Liidu keskkonnadirektiivide nõudeid.

Euroopa Komisjon palus menetluse algatamise otsuse langetamiseks ERLilt ja ELFilt lisadokumente, mis esitati 5. märtsil. Eeldatavasti teeb Euroopa Komisjon  otsuse menetluse algatamise kohta kuu aja jooksul.

Eesti Looduseuurijate Selts vaidlustas 17. novembril 2009 Nord Streamile Taani Energiaagentuuri poolt välja antud ehitusloa, mida on asunud menetlema Taani vastav apellatsiooninõukogu.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles