Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Sündis Euroopa suurim ringhäälingukontsern

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
TARMO TOMAK

Eelmisel reedel kirjutasid Saksa firma Ufa Film und Fernseh ja Luksemburgi meediakontsern Compagnie Luxembourgeoise de Telefiffusion (CLT) alla ühinemislepingule, mille tulemusel tekkis Euroopa suurim telekontsern CLT-Ufa.

Ufa omanikule Bertelsmanni grupile ja CLT omanikule Audiofinalele kuulub võrdselt 49% ühisfirma aktsiatest. Lisaks peab Bertelsmann maksma Audiofinalele firmade väärtuse võrdsustamiseks 30 miljardit Luksemburgi franki (umbes 11 miljardit Eesti krooni). Dpa teatel peaks loodud ühisettevõtte aastakäive ulatuma viie miljardi Saksa margani (umbes 40 miljardit Eesti krooni).

Ühinemisega on tagatud kontserni pikaajaline konkurentsivõime filmi, ringhäälingu ja televisiooni valdkonnas, ütles Bertelsmanni grupi juhatuse esimees Michael Dornemann. «Arvestades suurte meediafirmade püüdu saavutada Saksa turul domineeriv roll, oli ühinemine hädavajalik,» lisas ta.

Ühinemisele peavad heakskiidu andma veel rahvuslikud ja rahvusvahelised konkurentsijärelevalve organid. Seni töötavad ettevõtted lahus. Analüütikute hinnangul ei teki Saksamaal ühinemislepingu heakskiitmisel takistusi. Saksamaal heaks kiidetud uue meediakorralduse kohaselt ei tohi ühegi telefirma turuosa ületada 30%.

CLT-Ufat hakkavad võrdse sõnaõigusega juhtima CLT juht Remy Sautter ja Ufa juht Rolf Schmidt-Holtz. Tulevikus hakkab Holtz-Schmidt vastutama CLT-Ufa tegevuse eest saksakeelsetes maades.

Kahe hiiglase liit jätab konkurendid kaugele maha. Ufa 1995. aasta käive oli 1,9 miljardit Saksa marka (umbes 15 miljardit Eesti krooni), CLTl 91 miljardit Luksemburgi franki (umbes 35 miljardit Eesti krooni). 14 tele- ning 18 raadiojaamaga üheksal maal oli CLT kõige suurema tegevusulatusega ringhäälingufirma Euroopas. Bertelsmann lisab oma kopsaka rahakoti ja tugeva positsiooni Saksamaal, mida peetakse tulevase digitaalse televisiooni alal kõige paljulubavamaks turuks, teatab Reuter-BNS. Tuntumatest telekanalitest kuulub kontsernile RTL, Premiere, RTL 2, Super RTL ja Vox.

Liitumisotsus muutis oluliselt Euroopa telemaastikku. Mõni tund pärast otsuse teatavakstegemist teatas meediamagnaat Rupert Murdochile kuuluv British Sky Broadcasting, et loobub telepaketist Bertelsmanni, Canal Plusi ja Havasiga ning sõlmib lepingu Saksa kontserniga Kirch Gruppe.

«See loob Euroopa teleäris kaks suurt blokki, ühelt poolt CLT-Ufa, teiselt poolt BSkyB/Kirch. Küsimus on nüüd selles, kumma poole valib Canal Plus,» ütles Credit Lyonnais Securitiesi meediaanalüütik Pierre-Yves Gauthier. Tema sõnul eksisteerib 66%line võimalus, et Canal Plus läheb üle CLT-Ufa poolele. Canal Plus ja CLT-Ufa on Saksa telekanalite Premiere ja Vox kaasomanikud.

Artikli algusesse

lehekülje algusesse , esileheküljele

Webmaster
Copyright © Postimees 1995-1996

Kommentaarid
Tagasi üles