Vaip pole ainult iluasi, sellel on eeskätt praktiline otstarve. Vaip kaitseb põrandalaudu enneaegsete «kortsude» eest, soojendab kivipõrandal külmetavaid varbaid ning muudab olemise-astumise ruumis võimalikult pehmeks ja mõnusaks.
Vaibaks nimetatakse põrandakatet, mille tootja on valmis lõiganud ja narmaste, siksakilise lõime või muu spetsiaalse materjaliga ääristanud.
Vaipkatet müüakse kauplustes rullidena ruutmeetriga arveldades ning tavaliselt on see mõeldud üle põranda mahapanemiseks. Vaipkatte saab lasta ääristada.
Vaip ja vaipkate erinevad ka mustrilt. Vaibal on muster sisse kootud, vaipkattes kordub teatud teema mingi maa tagant. Muster on põrandakattele kas peale trükitud või mängib mustri välja kude - erinevat tooni aasad moodustavad kombineeritult lõigatud lõngast katte sisse mustri.
Esikusse, tuppa, kööki
Vaiptooteid müüva Tartu kaupluse Vaibaparadiis müügijuhi Mati Koonukõrbi sõnul peab inimesel enne vaiba soetamist olema selge, kuhu ta kavatseb selle panna ja milline on ruumi üldine disain. Nende põhimõtete järgi valitakse ka põrandakatte värvus ja kuju.
Üldjuhul kehtib vaipade puhul teada-tuntud reegel - tumedam vaip määrdub ja näitab vähem mustust välja kui hele. Aga näiteks pisikesse hämarasse esikupugerikku ei sobi tume värvigamma, sest nii muutub ruumi üldilme veelgi mornimaks.
Vaipa või vaipkatet ostes tuleb teada lisaks ruumi mõõtmetele ka seda, missugusest materjalist, kui kõrget, tugevat ja mugavat vaipa või vaipkatet soovitakse.
Katte vastupidavus sõltub eelkõige tema töötlusastmest. Sellest lähtuvalt peab Vaibaparadiisi müügijuht tugevaimaks Scotchgardi kaitsevahendiga töödeldud vaipkatteid, mis on pindmiselt kaitstud määrdumise eest ja on ka kergesti puhastatavad. Vastupidavust lisab ka koe sisse töödeldav antistaatiline kiud.
Elutuppa sobib Mati Koonukõrbi arvates igasugune tiheda-aasaline madalamat sorti põrandakate, söögituppa soovitab ta aga kindlasti Scotchgardi kaitsekihiga vaipkatet. Kui sellele peaks toitu peale minema, on mustust lihtne lapiga eemaldada.
Magamistuppa passib paremini paksem, seega soojem, pehmem ja mugavam vaip/vaipkate, näiteks täielikult villasest materjalist tehtud. Sobib ka kõrgema- ja hõredama-aasaline sünteetiline, enamasti polüamiidist, polüprofüleenist või terklonist valmistatud põrandakate.
Korteri esiku põrandale on ideaalne tavaline madala aasaga eluruumi vaip.
Suure käidavusega eesruumi soovitab Mati Koonukõrb linoleumi nime all tuntud PVC-katet.
See sobib väga hästi käidavatesse ja tihti veega «kastetavatesse» ruumidesse. Eriti palju kasutatakse PVC-katet köökides, kus see peab vapralt aastakümneid vastu.
PVC-katete erinev paksus määrab nende mugavuse - mida paksem, seda pehmem ning ka heli- ja soojuspidavam.
Põleb ja ei põle
Ei tehta vahet, et üks vaip käib ainult kivi- ja teine kindlalt puupõrandale. Küll aga mängib vaiba valimisel oma osa põrandaküte ja klient peab kindlasti müüjale mainima, et ostetav vaip(kate) plaanitakse panna põrandaküttega ruumi. Ainult kindel osa vaiptooteid on valmistatud põrandaküttega põrandal kasutamiseks.
Põrandakatted jaotatakse tuleohutuse järgi raskesti süttivateks ja mittepõlevateks.
Raskesti süttival vaibal on kindlad sekundid, mille vältel see kannatab lahtist tuld ilma seda külge võtmata.
Mittepõlevad vaibad sulavad tugevas kuumuses. Mati Koonukõrbi arvates tuleks baarides, hotellides ja muudes selletaolistes asutustes igal juhul kasutada mittepõlevaid või vähemalt raskesti süttivaid vaipu/vaipkatteid. Nende hind ei erine tavalise korraliku põrandakatte omast.
Vaibaparadiisi müügijuht rõhutas, et enne uue katte põrandale panemist tuleb kontrollida pinna siledust, kõik praod ja väljaulatuvad naelad on vaja kõrvaldada.
Puhastamine
PVC-katet on lihtne puhastada, see tuleb vaid lapi ja harjaga üle käia.
Vaipade ja vaipkatete korralik puhastamine on keerulisem.
Iganädalase koristustöö teeb ära tubli tolmuimeja, kuid vaatamata sellele koguneb raske tolm põrandakatte kiudude vahele ja siis ei aita enam pinnapealne puhastus. Tillemad vaibad saab ise õues nööri peal puhtaks «nuhelda», kogukamate katete puhul on tark kasutada asjatundjate (keemilise puhastuse või vaibapuhastusfirmade) abi.
Ruumid hoiab puhtamana ka esikus välisukse ees olev porimatt, mis koorib saapataldadelt suurema lopa ja muda. Porieemaldajatena võiks kasutada tavalist kärgmatti ja nõelviltkatet, mõlemad on veega lauspestavad.
Kvaliteet maksab
Vaibaparadiisi müügijuhi sõnul määrab vaiba hinna selle kvaliteet. Mida kallim hind, seda rohkem on vaiba valmistamisel kulunud materjali ning seda tugevam ja vastupidavam on kõrge töötlusastmega põrandakate. Vaipkatte hinda suurendab näiteks Scotchgardi kaitsekiht, antistaatiline kiud ja ka korralik kapronpõhi.
Tavainimene ostab Mati Koonukõrbi tähelepanekul odavamat kaupa, kuid on ka kliente, kes saadavad sobivat vaipa soetama isikliku disaineri.
Vaibamüüjate tähelepanekul eelistavad ostjad toonidest enamasti kõikvõimalikku beezhi, mustritest modernseid trigonomeetrilisi kujundikompositsioone ja Pärsia temaatikat.
Ehtsat Pärsia vaipa Vaibaparadiisist praegu ei leia. Belgias ja Prantsusmaal valmistatud erisuguste ornamentidega sünteetilise vaiba saab kätte 125-2250, villase aga 210-6500 krooni eest. Scotchgardi kaitsekihiga vaipkatte ruutmeetri hind jääb 80 ja 260 krooni vahele, odavama sünteetilise vaipkatte hind algab 55 kroonist.
Puuvillane kodukootud vanaema kaltsuvaip maksab sõltuvalt mõõtmetest 125-465 krooni.
Ürgseid seinamaalinguid meenutava mustriga ümmarguste ja kaheksanurksete villaste vaipade eest küsitakse 590-2900 krooni.
PVC-katte ruutmeeter maksab keskmiselt 100 krooni.
Artikli algusesse, lehekülje algusesse, esileheküljele
AIVE ANTSOV
Õhtuti on elutoas hubane kohvitada ning juttu puhuda. Kui aga kohv juhtub vaibale minema, pole sugugi mõnus ja lihtne seda sealt pealt ja seest kätte saada.
Koristus- ja puhastusteenuseid osutava ettevõtte AS Purpur direktori Ivar Laurbergi sõnul on parkaineid (kohv, tee, kakao jms) hilinenud puhastamisel põrandakattelt väga raske eemaldada.
Kohviplekk tuleks vaibalt kohe koristada kasvõi vee ja seebiga, kui käepärast pole spetsiaalseid vahendeid.
Vaibale pikaks ajaks jäänud parkaine imendub tugevasti kiu sisse ja ka keemilises puhastuses on selle kõrvaldamine keeruline.
Sama kinnitas AS REA keemilise puhastuse vastuvõtja Urve Tendermann, kelle kogemust mööda ei tule end põhjalikult sisse seadnud kohviplekk põrandakattest kunagi korralikult välja.
Tendermann soovitas kohe pärast pleki tekkimist katsetada selle puhastamist nõudepesuvahendi lahusega.
Kui on õnne ja kui tublisti nühkida, võib juhtuda, et vaiba määrdunud koht läheb pleki kohalt heledamaks ega riiva eriti silma.
AS Pesukemi juhatuse esimees Tea Otsasson nentis, et parim iga halva pleki kõrvaldaja on paljureklaamitud nõudepesuvahend Fairy (pooleks veega).
Fairy on tema hinnangul lollikindel ega riku vaiba koostismaterjali.
Fairyt kasutatakse lisaks nõudepesule plekieemaldajana ka Soomes, sealt õppiski selle nipi Pesukemi perenaine.
AS Serviksi müügijuht Margus Regi ei soovita aga mitte mingil juhul plekki vaibalt märja vahendiga nühkima hakata, sest nii võib must plekk tumedal vaibal heledaks muutuda.
Regi arvates on head sellised puhastusvahendid (soovitatavalt vahud), mis kattele pihustatult seal kinnistuvad ja mustuse endasse imevad. Hiljem on vaja vaibast ainult tolmuimejaga üle käia.
Kauplustes maksab puhastusvahend (näiteks Big D, Johnson, Flix) keskmiselt 30-40 krooni.
AS Pesumati LG tegevdirektor Tiit Jürmann toonitas, et kui perenaine läheb poest ostma vaibapuhastusvahendit, peaks ta kindlasti nõu pidama asjatundliku müüjaga. Uisapäisa ostetud kemikaal võib tuua rohkem kahju kui kasu.
Kodustest võimalustest pakkus ta välja määrdunud koha soolaga sissehõõrumise. Hiljem tuleks soola veega lahustada ja plekki hajutada.
Kuidas selline meetod vaiba tervisele mõjub, on iseasi.
Kartulijahuga samal moel talitades võib enam-vähem kindel olla, et koos mustusega eemaldatakse ka osa mustrist.
Söögiäädikalahusega saab vaibalt ära rasva- ja nuuskpiiritusega verepleki.
Artikli algusesse, lehekülje algusesse, esileheküljele
Artikli algusesse, lehekülje algusesse, esileheküljele
Artikli algusesse, lehekülje algusesse, esileheküljele
lehekülje algusesse , esileheküljele
Webmaster
Copyright © Postimees 1995-1997