Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Jeltsin määras tütre oma nõunikuks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
MARKO MIHKELSON

,

Moskva

Venemaa president Boriss Jeltsin tegi eile otsuse, mida temalt oodati juba tükk aega tagasi. Kremli peremees määras oma ametlikuks nõunikuks noorema tütre Tatjana.

Tatjana Djatshenko (37) hakkab nüüdsest ametlikult hoolitsema oma isa imago eest. Õigupoolest on ta seda teinud juba enam kui aasta, mistõttu ei saa seda käiku pidada suureks üllatuseks. Siinses ajakirjanduses vihjati Tatjana nõunikuks määramise võimalusele juba pool aastat tagasi.

Moskva ülikooli matemaatikaharidusega Tatjana, kes kuni 1994. aastani oli salajases uurimisasutuses mõõtnud kosmoselaevade lennutrajektoore, tuli poliitikasse isa kutsel. Möödunud aasta märtsis asus ta tööle Jeltsini valimisstaabis.

Venemaa julgeolekunõukogu asesekretär ja Jeltsini viimase valimiskampaania üks initsiaatoreid Boriss Berezovski tunnistab, et mõte kaasata valimisstaapi tööle presidendi tütar Tatjana Djatshenko tulnud tegelikult pähe Valentin Jumashevile. Viimane oli Jeltsini perekonnaga lähedalt tuttav juba 1980ndate lõpust, mil ta tegi dokumentaalfilmi toona põlu all olnud poliitikust.

«Idee oli tõepoolest geniaalne. See avas informatsioonile otsese väljapääsu presidendini. Ta (Jeltsin - M.M.) oli absoluutselt kõigega kursis,» räägib Berezovski.

Tatjana sõnul olevat isa ettepanek teda algul shokeerinud. Hiljem, juba töösse sukeldununa, tegi ta aga jeltsinliku kindlameelsusega kõik, et valimised mööduksid võidukalt.

«Ma tean, milliseid nõuandeid isa kuulab, millised aga kutsuvad esile terava vastuseisu ning mida pole mõtet üleüldse arutadagi,» rääkis Tatjana intervjuus ajakirjale «Ogonjok» pärast isa valimisvõitu.

Jeltsini endine ihukaitsja Aleksandr Korzhakov mõistis juba möödunud aasta aprillis, et talle on tekkinud väga tõsine konkurent. Kui selle ajani oli Korzhakov üks Jeltsini usaldusväärsemaid nõuandjaid, siis Tatjana tulekuga muutus tema roll märgatavalt tagasihoidlikumaks.

«Anda nõuandeid presidendile, see on väga delikaatne missioon. Siin on loomulikult väga tähtis, et oleks inimene, kes võib öelda presidendile kõike, mida ta mõtleb. Isegi mõistes, et see teda kurvastab,» ütles Korzhakov veel läinud aastal Tatjana rolli hinnates.

Jeltsini otsus kaasata ametlikuks nõustajaks oma tütar kutsub Venemaal kindlasti esile vastakaid reaktsioone ning ehk süüdistusigi. Ometi ei ole see käik sugugi enneolematu. Prantsusmaa presidendi Jacques Chiraci tütar Claude on samuti isa imidzhi kujundaja. Vahe Tatjanaga on üksnes selles, et Claude teeb tööd oma isa ametlikuks nõustajaks olemata.

Kommentaarid
Tagasi üles