Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Täna televisoonis, «Minu sõber Ivan Lapshin»

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
TIIT MERISALU

Täna kell 22.15, ORTV: «Minu sõber Ivan Lapshin» («Moi drug Ivan Lapshin»), NSVL 1984.

Rezhii: Aleksei German.

Peterburi rezhissööri Aleksei Germani (s 1938) loominguline saatus on olnud keeruline. Tema esimene iseseisev mängufilm «Proovilepanek» Rolan Bõkovi, Anatoli Solonitsõni ja Oleg Borissoviga peaosades valmis 1971. aastal ning pandi 14 aastaks riiulile. Selle filmi stsenaarium põhineb tuntud kirjaniku, rezhissööri isa Juri Germani sõjanovellidel. Kuid peamiseks polnud filmis sõda, vaid inimeste moraalse olemuse vaatlus.

Aleksei Germani järgmine film, «20 päeva sõjata» (1976) on loodud Konstantin Simonovi stsenaariumi põhjal. Küllap seepärast jõudis see film ka tõrgeteta levisse. Ka selles polnud keskseks sõda, vaid 20 päeva sõjamöllust puhkusele lubatud ohvitseri ja tema naise keerukad suhted. Peaosaliste paari moodustavad üsnagi ebatavaliselt Juri Nikulin ja Ljudmilla Gurtshenko.

Aleksei Germani kolmas film «Minu sõber Ivan Lapshin» pidi riiulil oma aega ootama kaks ja pool aastat. Sellegi filmi aluseks on rezhissööri isa Juri Germani romaan, mille vormis stsenaariumiks Eduard Volodarski.

Filmi nimitegelane (Andrei Boltnev) on ühe nõukogude väikelinna miilitsaülem, kes on võtnud oma eluülesandeks nõukogude ühiskonna puhastamise kriminaalsest elemendist ning soovib seda teha nii, et «tulevikus oleks maailm nagu suur viljapuuaed».

Filmi ülejäänud peategelasteks on linnakesse saabunud ajakirjanik Hanin (Andrei Mironov) ning temasse armuv kohaliku teatri näitleja Natasha Adashova (Nina Ruslanova).

Film esitab suure sugestiivsusega elusündmusi 30ndate aastate keskpaigast vahetult enne Stalini suurpuhastuste algust. Sealjuures on sündmused nähtud loo jutustaja meenutustena tema lapsepõlvest. See on reis ajas ja alateadvuses. German ei anna üheseid hinnanguid ega proovi seletada ajalugu, vaid toob vaataja pilgu ette pilte ning meeleolusid võimalikult tõepäraselt ja konkreetselt.

Kuigi kõik on veel rahulik, on tulevaste sündmuste saabumine aimatav juba eos (meeleolud, haarang). See ühiskond, mida German meile näitab, erineb oluliselt sellest, millisena seda seni oli esitatud.

Rezhissöör, kes oma filmi käis esitlemas ka Eesti filmiklubides, on tõdenud: «Filmis jutustatud lugu kätkeb endas kõike detektiivzhanrile vajalikku. Samal ajal on see lugu toreda ja väärt mehe armastusest provintsiteatri näitlejanna vastu. Kuid meie film pole ei kriminaallugu ega ka melodraama. See on jutustus ajast ja inimestest, sellest asisest ja vaimsest eluruumist, kus kulges Ivan Lapshini ja ta armastatu, ta sõprade ja kolleegide elu...»

P.S. Täna kell 21.35 algab ETVs uus kolmeosaline rootsi ulmesari «Vanus teadmata». Rezhissöör on Richard Hobert.

Kommentaarid
Tagasi üles