Skip to footer
Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Kirp muneb korraga tuhat muna

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
EVA LUTS

Kuigi kirbud vaevavad kõigepealt loomi, saab ühel ajal neist tõeline nuhtlus ka inimestele. «Mõnes paneelmajas on kogu koridor kirpe täis. Kui piir on ületatud ja pesitsuskohad neist kubisevad, siis tuleb tõrjega tublisti vaeva näha,» kinnitas loomaarst Maia Plado. Kirp muneb korraga tuhat muna ja iga kahe nädala tagant sünnib uus põlvkond.

Enne apteegist kirbutõrjevahendi ostmist tuleks aga hädalistel pisut süüvida kirpude eluolusse, sest pakutavad kirbutõrjevahendid tõrjuvad erineva vanusega kirpe. Mõned vahendid hävitavad ainult täiskasvanud isendeid ja neid tuleb kasutada sagedamini. Kõiki kirbuvorme, ka noori putukaid, tõrjuvad vahendid on seetõttu ka tunduvalt kallimad (nt Tamirex, Bolfo Plus).

Kes kannab kirpe?

Kirbulised on hüppejalgadeks arenenud tagajalgade ja kitsa tagakehaga tiibadeta putukate selts. Liike on umbes 100, Eestis elab umbes 50 liiki. Kirbud on umbes 1-7 mm pikad.

Verd imevad valmikud on imetajate ja lindude väliparasiidid ning mikroobide ja parasiitusside levitajad. Silmitud ja jalgadeta pikakarvalised vastsed toituvad orgaanilisest laguainetest, nukkuvad võrgensit kookonis.

Tuntumad kirbud on inimesekirp (Pulex irritans), koerakirp (Ctenocephalides canis) ja katku levitav rotikirp (Xenopsylla cheopsis). Liivakirp (Dermatophilus penetrans) on soojadel maadel inimese püsiparasiit.

Kirbukandjateks on enamasti koduloomad, kuid ka närilised (rotid, hiired) ja paneelmajade keldrites elavad peremeheta kassid. Viimasel juhul on kirpudest raske vabaneda. Ka inimesed võivad olla kirbukandjaiks, kuid oma nahal ei pea nad kirburohtusid tarvitama, sest kirbud eelistavad elada karvade sees ja riietes. Küll aga tuleb tõrjet teha eluruumides ja desinfitseerida riideid.

Paneelmajade probleem on ühe korteri kirpude levik naaberkortereisse, ja kui teised majaelanikud ei ole tõrjest huvitatud, siis kirpudest päriselt lahti ei saa.

Looma ravi

Kõigepealt tuleb kirpudest vabastada koduloom ja viia ta kirbutõrje ajaks soovitatavalt kuhugi mujale. Loomadele on kirpude hävitamiseks sobivad shampoonid, aerosoolid (nt Bolfo või Frontline), pulbrid ning tabletid Program.

Pärast looma kirpudest puhastamist võib talle kaela panna kirpudevastase kaelarihma, millel on loomaarst Kaja Kella sõnul sageli vaid profülaktiline toime. Võib kasutada ka looma verre või rasunäärmeisse imenduvaid preparaate (nt Tiguvon). Need on loomadele ohutud. Päriselt kirpudest vabanemiseks tuleb aga oma loomal pidevalt teha kirbuvastaste rohtudega profülaktikat.

Kui majas on õuekoer, tuleb ka hoov võimalikult puhtaks rookida, töödelda kuuti ja ümbrust, kus koer liigub, nii palju kui võimalik.

Kirp elab nurkades, liistutagustes ja tolmus

Ruumides tuleb kirpude hävitamist alustada suurpuhastusega: pesta põrandad ja puhastada tolmuimejaga vaibad, sest kirbud munevad tolmu sisse. Akvaarium kinni katta!

Madratseid, tekke, diivanikatteid ja põrandaid tuleb töödelda näiteks Bolfo või Tamirexi aerosooliga või Neostomosaniga. Kogu põrandapinda pole mõtet vahendiga üle käia, soovitatav on seda pihustada liistutagustesse, vaibaalustesse, sohva- ja voodialustesse, riidekappidesse, ventilatsiooniavadesse. «Kirp ei lähe põranda keskele, nurgad meeldivad talle rohkem,» selgitas Maia Plado.

Et tõrjevahendiga töödeldud pindade ülepesemine vähendab tublisti vahendi mõju, peaks näiteks ventilatsiooniavade puhastamise ära tegema enne tõrjet. Hea oleks, kui vahend jääks peale mitmeks kuuks.

Pärast tõrjet tuleb tube põhjalikult tuulutada ja lasta enne ruumidesse minekut rohul ära kuivada.

Frontline’i aerosool maksab Tallinnas Tiina Toometi kliinikus 99 krooni, tilgad 46-38 krooni, kuus Programi tabletti 260 ning Tamirexi aerosooli 400 ml pudel 149 krooni. Neostomosan (2 ml rohust saab 400 ml lahust) maksab 10 krooni, kuid tapab ainult täiskasvanud kirbud. Kirbukaelarihm maksab 45-118 krooni. Kirbuvastaseid kaelarihmu võib kasutada ka profülaktikaks puukide vastu. Kirbushampoonid maksavad 45 krooni. Billy loomakliinikus Tallinnas maksab Tamirex 180 krooni, Tiguvoni tilgad 25-40 krooni. Tartus Kesklinna apteegis maksab Bolfo aerosool 67 krooni, Neostomosan 8.55, Programi tabletid 279 krooni, Frontline’i tilgad 149.70, Tamirex 132.40, Bolfo 44.90 ja kaelarihmad 41-97 krooni.

Kommentaarid
Tagasi üles