Tallinna Panga ja Läti Saules Banka eelseisev liitumine loob pangajuhtide sõnul rahvusvahelise finantsgrupi, mis hakkab tegutsema Eestis, Lätis ja Leedus. Pärast ühinemise vormilist etappi algab pankade ja tütarfirmade integreerimine toimivaks võrguks.
Tallinna Panga nõukogu esimees Guido Sammelselg avaldas eile heameelt, et ta saab rääkida pressikonverentsil, kus on laual mitme riigi lipud. «Ja meil on väga hea meel, et teiste kõrval on Läti lipp,» ütles Sammelselg.
Nõukogu esimehe sõnul ei ole tegemist Saulese panga ülevõtuga Tallinna Panga poolt ega ka vastupidi.
Eesti suuruselt neljanda ja Läti suuruselt seitsmenda panga liitumisel tekib kahes riigis pangandusgrupp, mille aktivate maht ulatub üle nelja miljardi Eesti krooni. Saules Banka bilansimaht oli augusti lõpus umbes 51,81 miljonit latti ehk ligi 1,26 miljardit krooni. Tallinna Panga bilansimaht oli samal hetkel ligi 2,95 miljardit krooni.
Sammelselg ja Saules Banka omanikke esindava nõukogu esimees Juri Shtshetinin tunnistasid eile, et läbirääkimised venisid pikale. Tallinna Panga poolt juhtis kõnelusi nõukogu aseesimees Targo Raus.
Omanike soov kaks panka ühendada oli ajakirjanduses pinnale kerkinud juba mitu kuud tagasi, eilseni vaieldi aga ühinemise skeemi, hinna ja edasise tegevuskava üle.
«Meie koostööprintsiip on vastastikune partnerlus ja üle Baltimaade ulatuva kvaliteetse pangandusvõrgu loomine,» seletas eile Sammelselg.
Liitumisel tekkiv grupp tegutseb kõigis kolmes Balti riigis liisingu ja väärtpaberivahenduse alal, panganduses ja kindlustuses vaid Lätis ja Eestis. Edaspidi ei välistata ka pangategevusega Leetu minekut.
Küsimusele uue pangagrupi soovitavast turuosast Baltimaades vastas Guido Sammelselg: «See on tõeliselt pika perspektiiviga küsimus, mida saab esitada vähemalt veel lähemal viiel-kuuel aastal.» Targo Rausi sõnul on lähemas perspektiivis kavas Lätis jõuda umbes 10% turuosani.
Tallinna Panga juhatuse esimees Rait Lukas ütles eile, et aktivate tootluse järgi on mõlemad pangad ligikaudu ühesuguse efektiivsusega. Erinev on tulude struktuur: Saules saab suhteliselt vähem intressitulusid.
Lätis soov kasvatada turuosa 10%ni
Juri Shtshetinin lausus «Postimehele», et Lätis on näha kahesugust suhtumist Eesti pankurite sissetungi.
«Aktiivselt on Lätis tegutsenud kaks Eesti panka: Hansapank ja Tallinna Pank. Arvan, et ühelt poolt on suhtumine küllalt austav ning tajutakse kõiki võimalusi, mida Eesti pangad on toonud. Teisalt on mingis osas näha, et üritatakse ka Eesti pankade tulekule vastu seista,» tõdes Shtshetinin.
«Meie kuulume nende hulka, kes otsivad partnerlussuhteid. Arvan, et see on perspektiivikam,» sõnas Shtshetinin.
18. oktoobril tuleb kokku Tallinna Panga aktsionäride erakorraline koosolek, mis peab tegema lõpliku otsuse Saules Bankaga ühinemise kohta. Samuti vajavad pangad liitumistehinguks lube Läti Pangalt ja Eesti Pangalt.
Saules Banka praeguste omanike osa Tallinna Panga aktsiakapitalist hakkab pärast pankade ühendamiseks teostatavat aktsiaemissiooni olema umbes 17%.
Tallinna Panga nõukogu peaks kavandatava põhikirjamuutuse alusel täienema kahe uue liikmega, kes hakkavad esindama Läti-poolseid omanikke. Ilmselt valitakse nendeks Dmitri Koval ja Juri Shtshetinin.
Shtshetinin on Läti ajakirjanduse hinnangul üks naaberriigi rikkamaid inimesi. Sealne majandusleht «Biznes & Baltija» kirjutas kolmapäeval, et Saules Banka nõukogu esimehe omandi koguväärtus võib ulatuda 3-5 miljoni USA dollarini ning ennustas, et tänavu peaks tema kapital kasvama poole miljoni dollari võrra. Leht asetas oma miljonäritabelis Shtshetinini 13. kohale.