Jaapani televisioonis teisipäeva õhtul näidatud animafilm tekitas sadadel lastel langetõvega sarnanevaid krampe ja iiveldust.
Umbes 650 3-20-aastast last ja noorukit toimetati pärast animasarja «Pokemon» vaatamist haiglasse, eile jäi haiglaravile sadakond last, teatas televisioon. Osa neist ei näinudki tervet filmi, vaid ainult sellest rääkivat uudist.
Edela-Jaapani linnas Kitakyushus paigutati üks 11-aastane tüdruk isegi reanimatsiooniosakonda.
Kuigi uudistes ei täpsustatud, milline filmi osa lastele nii rängalt mõjus, on arstide ja psühholoogide arvates tegemist lõiguga, kus ekraani täitis kümnetes värvitoonides plahvatus ning sarja peategelase silmist sähvatasid viie sekundi vältel erepunased välgud nagu stroboskoobist.
«Pea hakkas valutama. Silme ees sähvatas pidevalt ja siis läks süda pahaks. Nagu tormisel merel,» rääkis 14-aastane Hiroshi Kobari.
Saitama ülikooli langetõvespetsialisti Toshio Yamauchi sõnul võivad tugevad valgusärritused küll ühekordseid langetõvesümptomeid esile kutsuda, kuid ta ei mõista, mis teisipäevases filmis nii väga erilist oli. Selliseid efekte on paljudes multifilmides.
Mõned aastad tagasi täheldati samasuguseid langetõve sümptomeid lastel, kes mängisid üht Nintendo mängu. Sellest peale on firma pannud oma toodetele vastava hoiatuse.
Pärast teisipäevaõhtust intsidenti keelati kahtlase filmiosa näitamine BNSi andmetel umbes 30 Jaapani telekanalis, kus seda pidi näidatama lähipäevadel.
Multifilm «Pokemon» tähendab tõlkes taskukoletisi. Filmis tegutsevad populaarse Nintendo arvutimängu tegelased ning seda on aprillist peale näidatud 37 Jaapani telekanalil. Näitamise kellaajal (kell pool seitse õhtul) on see Tokio piirkonna vaadatuim saade.
Nintendo esindaja eitas eile oma firma seotust intsidendiga. «Meie teeme videomänge. Telejaam vastutab oma tegude eest ise,» teatas Nintendo pressiesindaja.
Jaapani ametnikud kaaluvad praegu karmimate reeglite kehtestamist teleprogrammide sisule, lihtsad jaapanlannad on aga mures, et Tõusva Päikese Maal ülipopulaarsed multifilmid võivad ohustada nende võsukeste tervist.
«Ma olen mures,» rääkis kolme lapse ema Keiko Murakami eile uudisteagentuurile Associated Press. «Ma pean oma lapsi edaspidi enne telekavaatamist hoiatama.»
Murakami loodab võimude peale, et sellised jubedad asjad enam ei korduks. Ühe võimalusena loodab ta, et telekanalid peavad hakkama enne saadet edastama hoiatusi saate sisu kohta.
Jaapani posti- ja telekommunikatsioonide ministeeriumi pressiesindaja Kyoichi Sato sõnul on ametnikud praegu asunud juhtumit uurima ja kui oletused kinnitust leiavad, võidakse tõepoolest kehtestada telejaamadele rangemad reeglid.
TV Tokyo on korraldanud oma juurdluse, et kõik asjaolud põhjalikult välja selgitada.
Multifilmi produtsendi Takemoto Mori sõnul on ta kasutanud samalaadseid sähvatusi ja valgusefekte ka varasemates osades ning siis pole kaebusi olnud. «Filmi montaazhi ajal me midagi kahtlast ei märganud. Mul on väga kahju, et lastel sellest halb hakkas,» kõneles Mori.
Multifilmihaigus oli eile üks peauudiseid kõigis suuremates Jaapani ajalehtedes. Mõned telekanalid seadsid isegi sisse kuuma liini, et vaatajad saaksid teleohtude kohta spetsialistidelt pädevat teavet.