EVA LUTS
Narvas elav mees leidis oma postkastist OÜ Erapuhkuse teate, et ta on võitnud auhinna ning kutse tulla Tallinna puhkuseosakute esitlusele. Mees sõitiski esitlusele, kus otsustas osta Hispaanias asuva korteri nädalase kasutusõiguse igal aastal.
Esitluse ajal hakkas tal kiire, sest ta hakkas Narva rongist maha jääma, kuid firma esindajad lubasid talle, et hoolitsevad tema Narva jõudmise eest. Kui mees oli alla kirjutanud ja käsiraha ära maksnud, selgus, et koju ta siiski ei jõua.
Tagasiteed ei ole
Firma peale vihastanud, hakkas mees kahtlema nende pakutavas kaubas ja otsustas lepingust loobuda. See osutus aga väga raskeks, sest ta oli alla kirjutanud kohustusele maksta lepingust loobumisel leppetrahvi 15% tehingu hinnast ja jätta käsiraha müüjale.
Ostjalt nõutav tehingu hind oli niisugune:
600 USD maksetähtajaga 05.12.1997
500 USD 13.01.1998
900 USD 12.02.1998
950 USD 13.03.1998
2950 USD 13.05.1998
kokku 5900 USD, pluss 1,8% kuus tähtaegselt maksmata summast. Käsiraha suurus oli 200 Eesti krooni.
Selle raha eest saaks ta ainuõiguse igal aastal ühel nädalal puhkekeskuse Atlantic Club omanduses olevale puhkekorterile ja kasutada sinna juurde kuuluvaid ehitisi aadressil Chalet 131 (Hotel Tierra Mar) 21760, Matalascanas (Huelva), Espana.
Tabelis oli ära toodud niisugused andmed: korter - studio, nädal - üks, värv - roheline.
Lepingu lisas kirjutas ostja alla, et omandab aeg-osa, mis annab õiguse kasutada STUDIO magamistoaga korterit, kuhu võib majutada kaks inimest, ja teab, et seda saab vahetada teise samasuguse korteriga. Ta tõendas allkirjaga arusaamist, et võis korteri omandamisel vahetada seda rohkem kui 1500 puhkusekohaga kui Interval Internationali liige ja et aeg-osa omandamine ei too kaasa muid makse kui iga-aastane nädala hooldustasu 180 dollarit.
Veel oli ostja allkiri all väitel, et müügiesindaja on teda sõbralikult kohelnud, et ta on kõigile oma küsimustele saanud ammendavad vastused, on teinud selle kauba vabatahtlikult, on teadlik sellest tulenevatest õigustest ja kohustustest ning on aru saanud kõigist eespool toodud punktidest.
Üldistes lepingutingimustes, millele ostja oli samuti alla kirjutanud, oli kirjas, et kui ostja, rikkudes lepingut, keeldub aeg-osa eest tasumast kindlaksmääratud hinda või viivitab tasumisega rohkem kui 14 päeva, on müüjal õigus nõuda kindlaksmääratud hinna tasumist ja omanikutunnistuse vastuvõtmist ostja poolt, samuti täitmise viivitamisega tekitatud kahjude hüvitamist või ühepoolselt keelduda lepingu täitmisest ja nõuda sisse leppetrahvi 15% tehingu hinnast ning jätta käsiraha endale. Müüjal on õigus ka nõuda kahju hüvitamist selles osas, mida ei katnud leppetrahv.
Firma selgitab
Kuid lepingutingimustes oli kirjas ka, et seda võib muuta või lõpetada osapoolte kokkuleppel.
«Algul soovisin seda korterit ja oleksin selle ka rahaliselt välja vedanud,» kinnitas ostja. «Olin asjaga ise nõus. Kuid miks nad ei anna mõtlemisaega? Mul oli seal kibekiire, mõtted olid mujal. Esitlusel näidatakse videosid, leppetrahvi osa ning protsente loed vahetult enne allakirjutamist.» Auhinda ta muidugi ei võitnud.
OÜ Erapuhkuse müügijuhi Raul Palsneri sõnul tegeleb firma puhkuseosakute müügi ja neid ostnud klientide teenindamisega. Kliendid vahetavad omavahel osakuid ja nii saavad nad puhkuse veeta erinevates kohtades.
Raul Palsner kinnitas, et rahulolematuid kliente tuleb ette igal firmal. «Kui ostja oleks selle Hispaania korteri välja ostnud, siis oleks tal ilmselt probleemideta õnnestunud seda müüa,» arvas ta.
Miks on lepingus sees punktid mittemõistmise kohta? Kas lepingut mitte mõistnud kliente on ka varem ette tulnud? «Üksikud kliendid,» tunnistas Raul Palsner, «kuid enamik on rahul. Need punktid on lepingus aga sellepärast, et inimene ise veel kord järele mõtleks, kas tal ikka tõesti ei ole enam küsimusi.»
Miks puudub lepingu üle mõtlemiseks ajavaru? Leping võiks ju kehtima hakata alles nädala pärast, et inimesed veel suhteliselt tundmatust teenuseliigist õigesti aru saaksid. «Kui jätame ajavaru, siis võib juhtuda, et me ei suuda täita omapoolseid lepingukohustusi, sest korter võib saada teise omaniku,» selgitas Raul Palsner.
Leping ei ütle midagi selle kohta, mitmeks aastaks see Hispaanias asuv korter kliendi kasutada jääb. Raul Palsner kinnitas, et kasutusaeg ei ole piiratud.
Aga kui OÜ Erapuhkus läheb pankrotti? Raul Palsneri sõnul ei jää kliendid sellepärast teenindamata, sest nende firma kuulub Interval Internationali firmadeketti ja sellisel juhul tegeleb kliendiga kõige lähem sellesse ketti kuuluv firma, mis asub Soomes.
Raul Palsner mäletas kliendiga juhtunut ja sõnas, et saab ostjast aru. «Lepingutingimused on üsna ranged, kuid kliendiga asja selgitamine on alles poole peal ja võibolla suudetakse veel leida mõlemaid pooli rahuldav kokkulepe,» ütles ta. Kuid ostja maksab juba leppetrahve. «No vaatame seda asja,» lubas ta ja esialgu tulebki ostjal selle lubadusega paraku leppida.