Tallinna FC Flora üllatas AC Milani avaväravaga

VEIKO VISNAPUU, Catania

FC Flora läks sõprusmängus AC Milani vastu 15. minutil 1:0 juhtima, kuid kaotas avapoolaja 1:2.

Eesti jalgpallimeistri FC Flora eileõhtusele sõpruskohtumisele Itaalia superklubiga AC Milan Sitsiilia kuurortlinnas Catanias elasid telerivahendusel kaasa miljonid inimesed üle kogu Euroopa.

Lisaks satelliittelekanalile Eurosport kandis flooralaste lahingu kuumal Sitsiilia saarel üle ka Eesti Televisioon (ETV). Seda tänu programmi muudatusele, mis sai teoks alles eile hommikupoolikul.

«See kohtumine on tohutu tunnustus Eesti jalgpallile,» arvas enne mängu FC Flora islandlasest peatreener Teitur Thordarson. «FC Flora ei lähe häbi tegema, vaid endast parimat andma.»

FC Barcelona asemel Flora

See, et AC Milani vastu jooksis just Eesti meister ja mitte keegi teine, sai teoks tänu aastatega väljakujunenud sidemetele, tõdes FC Flora president ja jalgpallimaailmas tunnustatud mänedzher Aivar Pohlak Postimehele. «AC Milanil oli valida kas FC Flora või austerlaste Grazi Sturmi vahel, kuid eelistati meid,» rõõmustas Eesti jalgpallielu peamine vedaja.

Kuigi Milan võõrustas eile õhtul FC Florat, kutsusid plakatid lõunamaalaslikult räpase Catania tänavatel kaasa elama hoopis milaanolaste mängule Hispaania superklubiga FC Barcelona. «Hispaanlased ütlesid Milanile viimasel hetkel ära nagu ka üks Brasiilia klubi,» selgitas Pohlak. «Nii saigi üldse võimalikuks meie tulek Itaaliasse.»

AC Milan ei jõudnud Catanias varem valmistrükitud reklaamplakateid asendada, ja kohalikud vutifännid pidid Barca semel leppima FC Floraga. Eilse kohtumise parimad pääsmed maksid 640 Eesti krooni, kuid oli ka 320 ja 160 krooni maksvaid pileteid.

FC Florale läks kahe ja poole päeva pikkune Sitsiilia-reis maksma vaid kogu meeskonna Itaalia viisade hinna, kõik ülejäänud kulud (sealhulgas ka charter-lend Tallinn-Catania-Tallinn) kattis Itaalias jumala rollis AC Milan. AC Milanil oli mäng FC Floraga viimaseks vorminäiduks enne Itaalia meistrivõistluste algust.

Peatreener Teitur Thordarson otsustas FC Flora eilehommikuse treeningu hoopis ära jätta, sest Catanias tõusis õhutemperatuur 35 kraadini. «Polnud mõtet enne mängu mehi liialt kurnata,» põhjendas Thordarson Postimehele. Treeningu asemel tegi kogu FC Flora meeskond ennelõunal läbi pooleteisttunnise jalutuskäigu Sitsiilia saare rannikul.

Küll aga harjutas täies koosseisus AC Milan, sest nende valida oli parim treeninguaeg kell 10.00.

Milan võõrustas Florat 40 tuhat pealtvaatajat mahutaval Cibali staadionil. Maailma kõigi aegade kuulsamaid klubisid jooksis FC Flora vastu välja oma parimas rivistuses, puudusid vaid päev varem FC Barcelonale 30 miljardi liiri (üle 240 miljoni Eesti krooni) eest maha kaubeldud hollandlane Patrick Kluivert ning vigastustega kimpus olnud itaallane Paolo Maldini, sakslane Christian Ziege ja brasiillane Leonardo.

Flora läks juhtima

Mäng algas võõrustajate survega, kuid 15. minutil juhtus uskumatu - Urmas Kirs lõi nurgalöögist tulnud palli peaga AC Milani võrku.

Poolaja lõpus läks AC Milan siiski 2:1 ette. 36. minutil viigistas pealöögiga seisu George Weah ja 42. minutil tegi Francesco Coco samuti peaga 2:1.