MAIO VANIKO
Alates teisipäevast, 15. septembrist väljastavad pangad õppelaenu esimese osa (6500 krooni) õppuritele, kes on juba varem laenu saanud. Esmakordselt õppelaenu taotlejatel tuleb oodata 1. oktoobrini.
Õppelaenu väljastavad sel õppeaastal Ühispank, Hansapank ja ERA Pank.
Õppurit, kes mullu sai laenu Hansapangast, teenindab tänavu tema senisele kontorile lähim Hoiupanga kontor. Seni Hoiupangast õppelaenu saanuid teenindatakse kõigis endise Hoiupanga kontoreis.
Õppurid, kes said eelmisel aastal laenu Maapangast, saavad pöörduda teistesse õppelaenu andvatesse pankadesse. Klient peab panka esitama Maapangaga sõlmitud õppelaenu- ja tagatislepingud.
Juba varem õppelaenu saanutel tuleb tänavu sõlmida Hansapangaga õppelaenulepingu lisa. See on vajalik õppelaenu väljastamise tingimuste muutmise tõttu (nt laenu maksmine kahes osas - 6500 krooni sügisel ja 6500 krooni 1. veebruarist) ja ühtse infosüsteemi loomisega kaasneva ühtse õppelaenulepingu vormi kehtestamise pärast.
Õppeasutuse tõendit pole laenu saamiseks vaja - õppurite nimekirjad saavad pangad haridusministeeriumist. Välisriikides õppijad peavad õppeasutuse tõendi kinnitamiseks taotlema kirja teel õiendi Eesti ENIC/NARIC büroost (Tallinn, Kohtu 6).
Kellele laenatakse?
Õppelaenu on õigus saada õppuril, kelle õpingud kestavad vähemalt üheksa kuud ning kes:
l on päevases õppevormis õppiv üliõpilane (sh magistrant või doktorant) Eesti avalik-õiguslikus ülikoolis või riigi- või munitsipaal rakenduskõrgkoolis,
l on päevases õppevormis õppiv üliõpilane eraülikoolis või erarakenduskõrgkoolis,
l on päevases õppevormis õppiv gümnaasiumi või keskkooli baasil riigi- või munitsipaalkutseõppeasutuses või erakooliseaduse alusel tegutsevas erakutseõppeasutuses,
l õpib välisriigis eelnimetatud õppeasutustega samaväärses õppeasutuses.
Kellele ei laenata?
Õppelaenu pole õigust saada kaugõppes õppijatel, vabakuulajatel ja Avatud Ülikoolis õppijatel. Ka ei saa õppelaenu akadeemilisel puhkusel olevad õppurid, sest akadeemiline puhkus ei kuulu nominaalse õppeaja sisse. Samuti ei väljastata õppelaenu lapsehoolduspuhkusel viibivale (mitteõppivale) õppurile, kuid talle võimaldatakse üheks aastaks pärast lapse sündi soodustusi.
«Soodustus seisneb õppelaenu tagasimaksmise ja intresside arvestamise peatamises üheks aastaks,» selgitas Jane Ild Hansapanga klienditoe osakonnast.
Palgatõend/kontoväljavõte
Esmakordselt õppelaenu taotlevatel õppuritel tuleb pöörduda mõnda ERA Panga (peab olema selle panga klient), Ühispanga või endise Hoiupanga kontorisse ning esitada pass, õppelaenu taotlus ja laenu tagatise dokumendid.
Õppelaenu saab tagada kahe Eesti kodaniku käendusega. Hansapangas kehtib nõue, et käendaja viimase kuue kuu keskmine brutosissetulek peab olema vähemalt miinimumpalk (s.t 1100 krooni). Käendaja peab pangale peab esitama viimase kuue kuu palgatõendi. Kui õppelaenu taotletakse Hansapangast ja käendaja on endise Hoiupanga või Hansapanga klient, piisab ka viimase kuu kontoväljavõttest, millel on märge ka töötasu ülekandnud töökoha kohta.
ERA Pangas peab õppelaenu käendaja viimase kuue kuu keskmine sissetulek ületama kehtivat kuupalga alammäära vähemalt kahekordselt. Kui palgatõendi asemel esitada viimase kuue kuu kohta konto väljavõte, kehtib sellele sama nõue.
Erinevalt Hansapangast ja ERA Pangast ei nõuta Ühispangas käendajailt sissetuleku tõestamist.
Õppelaenu saab kõigis õppelaenu andavates pankades tagada ka Eestis asuva kinnisvaraga. Tagatise turuväärtus peab laenusummat ületama vähemalt poolteist korda ning tagatis peab olema kindlustatud.
Hansapangast õppelaenu võtmiseks saab õppelaenu käenduslepinguid sõlmida kõigis endise Hoiupanga kontorites. Käendaja peab teadma õppelaenu soovija isikukoodi ja nime ning esitama pangale isikut ja sissetulekut tõendava dokumendid.
Erinevad käenduslepingud
Juba varem õppelaenu saanutel pole vaja sõlmida uusi käendusi, välja arvatud juhul, kui olemasolevad käendused on uue laenusumma jaoks ebapiisavad.
Käenduslepinguid saab sõlmida kas limiteeritud või limiteerimata summa peale. Limiteerimata käendusleping katab kogu õppelaenu summa, mis õppur seaduse järgi on õigustatud saama nominaalse õppeaja jooksul. Limiteeritud käendusleping tagab aga õppelaenu ainult lepingus fikseeritud summa piires. «Kui käenduslepingu limiit ammendub, s.t käendused on uue summa jaoks ebapiisavad, kuid õppuril on õigus ka edaspidi õppelaenu saada, tuleb sõlmida uued käenduslepingud,» selgitas Hansapanga klienditoe osakonna spetsialist Kairit Liik.