Okupatsioonide muuseumis saab tasuta vaadata filme lähiajaloost

Pildil on pronksöö ajal Tallinnas laamendanud noorukid.

FOTO: Raigo Pajula

Okupatsioonide muuseumis toimuvad 23.–25. oktoobrini toimuvad filmipäevad. Kolmel päeval linastuvad lähiajaloo keerulisi sündmusi kajastavad filmid.

Kolmapäeval, 23. oktoobril kell 14 linastus Urmas E. Liivi film «Pronksöö» (2007)
Dokumentaalfilm räägib pronksmehe vastuolulisest sümboolsest tähendusest, monumendi ümberpaigutamisest Kaitseväe kalmistule ning kaasnenud rahutustest Tallinnas 2007. aasta aprillikuus.

Kolmapäeval kell 18 linastub Inara Kolmane ja Uldis Nieburgsi «Vasturääkiv ajalugu», (Läti 2010). Filmis avatakse Läti lähiajaloo erinevaid tõlgendusi ja tähistatavate mälestuspäevade vastuolulisust kolme tegelase jutustuse kaudu. Oma loo räägib lätlane, kes on olnud Nõukogude okupatsiooni metsikuste tunnistajaks; juut, kel õnnestus lätlaste seas elades pääseda holokaustist; ja venelane, kes sattus Lätisse saksa sõjavangina ja jäigi sinna elama, kui Punaarmee 1945. aastal Läti taasokupeeris.

Neljapäeval, 24. oktoobril kell 14 jõuab vaatajate ette režissöör Esther Hoffenbergi «Eva kaks elu» (Prantsusmaa 2005). Dokumentaalfilm kõneleb Poolas jõukas luterlikus saksa peres kasvanud Evast. Eva abiellub Samiga, õpib tundma juudi rahva kultuuri ja ajalugu, puutub kokku juutide saatusega Poola getodes ja kontsentratsioonilaagrites ning pöördub juudi usku.

Kell 18 linastub režissöör Ole Christian Madseni «Leek ja Sidrun» (Taani 2008,eestikeelsete subtiitritega). Kopenhaagen 1944, Saksa okupatsioon Taanis. Leek ja Sidrun on vastupanuvõitlejad, kelle ülesanne on kõrvaldada saksa ohvitsere ja nende Taani kollaborante. Filmis, mis põhineb tõsielusündmustel, on tihedalt põimunud küsimus usaldusest ja keerulistest valikutest.

Reedel, 25. oktoobril saavad vaatajad kell 14 näha režissöör Kim Kyu Min linalugu «Talvise liblika lend» (Lõuna-Korea, 2011). 11-aastane Jin Ho ei usu oma isa, kes rääkis, et kunagi sõi ta iga päev kana. Jin Ho unistab kana söömisest ja igal õhtul enne magamajäämist kujutleb ta end kokana kana küpsetamas. Põhja-Koreast põgenenud režissööri Kim Kyu Min’i esimene täispikk film kirjeldab Põhja-Korea elanike habrast igapäevaelu, mille lahutamatuks osaks on pidev näljatunne ja toidu hankimine.

Kell 18 linastub Mark Wiese dokumentaalfilm «Laager 14 – totaalne kontrolltsoon» (Lõuna-Korea, Saksamaa 2012 ).
Poliitvangide lapsena vangilaagris üles kasvanud Shin Dong-huykil õnnestub laagrist põgeneda ja jõuda pärast kuid kestnud põgenemist Lõuna-Koreasse. Ta on ainuke teadaolev vangilaagris sündinu, kel on õnnestunud Põhja-Korea «totaalsest kontrolltsoonist» põgeneda. Shin Dong-huyki lugu illustreerivad animeeritud stseenid, varjatud kaameraga filmitud seigad laagrist ning intervjuud endiste laagrivalvuritega.

.
Sissepääs tasuta,
filmid linastuvad originaalkeeles ingliskeelsete subtiitritega.
 

Tagasi üles