R, 29.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Galerii: erakordne juubeliüritus – Roman Tavast 90

Peeter Langovits
Facebook
Comments

Teisipäeva õhtuks  muutus Tallinnas, Pärnu maantee 20, Roman Tavasti majas asuv St. Patricku pubi uhkeks juveelisalongiks.

Hetkeks taaselustati  õhkkond, milline oli seal enne sõda asunud firmakaupluses. Eesti üks vanimaid perefirmasid Roman Tavast OÜ tähistas seal piduliku vastuvõtuga 90. aasta möödumist firma asutamisest. Meenutati kodumaise juveelitööstuse ajalugu, tutvustati asjakohast ajutist näitust ja firma tulevikuplaane.

Roman Tavast asutas kullassepatööstuse 1923. aastal. Tallinnas. 1931. aastal koliti spetsiaalselt selleks tarbeks ehitatud tehasehoonesse Pärnu maantee 20a ning tehase nimeks sai Roman Tavasti märkide ja väärismetallasjade tehas. Samale krundile ehitati Karl Burmani projekti järgi maja, mille esimesel korrusel avas ta 1938. aastal firma esinduskaupluse.  Riigipööre tõi kaasa natsionaliseerimise ja repressioonid. Hiljem jätkas tehas tööd juveelitehase nime all, Roman Tavasti nime all jätkati 1993.aastast.

Firmakaupluse kunagises ruumis esimeses saalis sai näha fotogaleriid tollasest interjöörist ja seal  leti asemel olevates vitriinides 2013. aasta Roman Tavasti nimelise stipendiumi kandidaatide loomingut. Loomulikult ka stipendiumi sel õhtul pälvinud Annika Kedelauki ehteid.  Teises saalis oli ajalooinstallatsioon  – autentne 1930-ndatest pärit tehase reljeefide graveerimise ja kopeerimise masin ehk pantograaf koos tööpingi ja fotogaleriiga tootmisest.

Tagasaal oli kujundatud selliseks,  nagu nägi  välja Roman Tavasti töökabinet. Töölaual  olid tollased  esemed,  laua taga autentne kontoritool.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles