Aasta pressisõber on Kristi Liiva ja -vaenlane Rein Lang

Oliver Kund
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kui ajakirjanikud aga küsima hakkasid, tõrjus Lang TV 3 reporteri Eve Heinla mikrofoni järsult eemale. Järgnes barrikadeerumine valitsuse kabinetti, kust minister ei väljunud tükil ajal.
Kui ajakirjanikud aga küsima hakkasid, tõrjus Lang TV 3 reporteri Eve Heinla mikrofoni järsult eemale. Järgnes barrikadeerumine valitsuse kabinetti, kust minister ei väljunud tükil ajal. Foto: Peeter Langovits

Eesti Ajalehtede Liidu (EALL) liikmeslehtede peatoimetajad ja väljaandjad nimetasid tänavuseks pressisõbraks Arvamusfestivali korraldaja Kristi Liiva. Pressivaenlaseks kuulutati kolmandat korda endine kultuuriminister Rein Lang.

EALL põhjendas Kristi Liiva valimist pressisõbraks sellega, et arvamusfestivali korraldamine aitab kaasa vaba sõna arendamisele ja vabale ajakirjandusele laiemas mõttes, ütles EALLi tegevsekretär Maige Prööm Postimehele.

Rein Langile pressivaenlase tiitli andmine peegeldab ajalehtede liidu põhjendusel ühiskonnas toimuvat ning Sirbiga toimunu oli vaid üks põhjus, miks Lang pressivaenlaseks valiti.

Rein Lang on saanud pressivaenlase tiitli ka 2004. ja 2009. aastal.

2004. aastal põhjendas ajalehtede liit seda tiitlit tollal riigikogu aseesimehe kohal olnud Langi üleoleva suhtumisega meediasse. «Langi üleolevast suhtumisest meediasse kõneleb ilmekalt maakonnalehe päringule vastuseks saadetud e-kiri, milles Lang palub end infosooviga rohkem mitte tülitada, sest maakonnalehed teda ei huvita,» märkis EALL 2004. aastal.

2009. aastal põhjendas ajalehtede liit tollase justiitsminister Rein Langi valimist pressivaenlaseks tema katsetega suukorvistada vaba ajakirjandust. Ka tõi EALL välja, et Langi suhtumine ajakirjandusse on üleolev ning väited sageli demagoogilised.

Nii sõbra kui ka vaenlase kandidaadid käisid välja liikmeslehtede toimetused. Pressisõber saab auhinnaks nimelise ruupori, mis valmib metallikunstnike käsitööna.

Varem on pressisõbra ja -vaenlase tiitli saanud järgmised inimesed:

            Pressisõber             Pressivaenlane

2012   Heili Sepp                 Kristen Michal

2011   Helve Särgava          Eesti Suusaliit

2010   Allar Jõks                 Toomas Hendrik Ilves

2009   Andres Arrak            Rein Lang

2008   Ivari Padar               Urmas Kukk

2007   Juhan Kivirähk          Andrus Ansip

2006   Aadu Luukas             Enn Pant

2005   Tõnis Lepp               Andres Lipstok

2004   Marko Pomerants      Rein Lang

2003   Mati Alaver               Peeter Tali

2002   Allar Jõks                 Heiki Kranich

2001   Ingrid Rüütel            Mart Laar

2000   Ivar Tallo                 Toivo Jürgenson

1999   Jüri Mõis                  Lennart Meri

1998   Lennart Meri             Olari Taal

1997   Paul Varul                 Robert Lepikson

1996   Tunne Kelam             Tiit Made

1995   Siim Kallas                 Edgar Savisaar

1994   Mart Laar                  Lennart Meri

Aadu Luukas sai 2006. aastal pressisõbra tiitli postuumselt.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles