R, 29.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

ELF: Eesti jättis täitmata rahvusvahelise keskkonnakohustuse

Sandra Maasalu
Facebook
Comments
Läänemeri
Läänemeri Foto: Mihkel Maripuu

Eesti pole sammugi astunud, et täita endale 2007. aastal võetud kohustust kaotada fosfaatide kasutamine pesuvahendites, kinnitab Eestimaa Looduse Fond (ELF).

«Eesti keskkonnaminister allkirjastas vastava kohustuse aastal 2007, mil võeti vastu HELCOM Läänemere tegevuskava. Tänaseks peaks vastavalt sellele kavale olema meil läbi viidud vähemalt vastavad uuringud ja esitatud konkreetne fosfaatide keelustamise ajakava,» seisab ELFi teates.

Rootsi ja Saksamaal kehtib vastav keeld juba ammu, Lätis hakkab kehtima selle aasta juunist ning Soomel, Poolal ja Leedul on esitatud keelustamise ajakava. Eesti pole aga ELFi väitel astunud ühtki sammu, eraldanud uuringuteks ühtki krooni ega ole isegi selgeks teinud, milline ministeerium peaks probleemiga tegelema.

ELF juhtis probleemile korduvalt tähelepanu juba aastal 2008, mil Eesti töötas välja Läänemere Riiklikku Rakenduskava, kuid valitsus loobus juba siis fosfaatide kaotamise uuringutest. «Ignoreerides tõsiasja, et tegemist on eelkõige Läänemerd ohustava keskkonnaprobleemiga, sokutas keskkonnaministeerium ülesande hoopis sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonnale,» teatab ELF.

Sotsiaalministeerium omakorda vastas ELF-i järelpärimise peale, et teemaga peaks siiski tegelema keskkonnaministeerium. Keskkonnaminister ega ükski valitsusasutus ei ole ELFi andmetel probleemist huvitunud, riigieelarvest ega Keskkonnainvesteeringute Keskusest vahendeid uuringute läbiviimiseks ei ole taotletud.

Osas pesuvahendites kasutatakse fosfaate puhastusagentidena, mis tagavad pesupulbri efektiivse toimimise. Need fosfaadid satuvad aga pesumasinast reovette ning sealt osaliselt ka Läänemerre, põhjustades selle eutrofeerumist. Juhul kui suvel tuleb pikem soojalaine, võivad fosfaatidest toituvad Läänemere mürgised sinivetikad supelrandades vohama hakata. Samas müüakse kõikides poodides ka fosfaadivabu pesupulbreid, mis pesevad pesu vähemalt sama hästi, pole sugugi kallimad ega reosta ka Läänemerd.

«Kuigi fosfaatide keelustamine pesuvahenditest on meie rahvusvaheline kohustus, kaotab valitsuse tegematajätmisest eelkõige Eesti inimene, sest Eesti reostab kõige rohkem just iseenda rannikut,» kommenteeris probleemi Kristjan Piirimäe, ELFi eutrofeerumisekspert. «Fosfaatidega rämpspesupulbreid ostavad tänapäeval õnneks veel vaid väga vähesed, teadmatud tarbijad. Ma ei näe mõistlikku põhjust, miks Eesti riik niisugust igal juhul hääbuvat rämpsmajandust toetab, keskkonna reostamise ja rahvusvahelise maine hinnaga. Tõenäoliselt keelustatakse fosfaadid direktiiviga terves ELis ja siis võib seda saasta veel üritada vaid odavalt arengumaadesse müüa.»

ELF on teinud ka Eesti pesupulbritootjaile igal aastal toodete parendamise teemal koostööettepaneku, kuid tootjaid ühendav Eesti Keemiatööstuse Liit on need järjekindlalt tagasi lükanud.
 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles