Sõprus toob vaatajate ette tõsielul põhineva draamapõneviku

FOTO: Kino Sõprus

Sel neljapäeval esilinastub kinos Sõprus ajalooline draamapõnevik «Michael Kohlhaas». Tõsielulistel sündmustel põhinevas filmis näeb vaataja ühe mehe ühteaegu kirglikku võitlust õigluse eest ning kauniskarge pildikeele eeskujudena on filmi režissöör nimetanud Werner Herzogi, Akira Kurosawat ja Andrei Tarkovskit.

«Michael Kohlhaas on aus töömees. 16. sajandi Prantsusmaal on tema elu hobusekaupmehena ilus: äri läheb hästi ja tema noor naine lubab talle peatset järelkasvu. Ühe hetkega muutub aga kõik. Tüliküsimus kohaliku lordiga toob kaasa ülekohtu ja hävingu ning Kohlhaas otsustab enda eest välja astuda. Kui kaugele aga on ühel ebaõiglasel ajal nõus minema õiglane mees?» kirjutab filmi tutvustuses Tristan Priimägi.

Filmi aluseks on Saksa kirjaniku Heinrich von Kleisti lühijutt, mille peategelase protoüübiks oli päris inimene – mees nimega Hans Kohlhase, kes otsustas samuti ülekohtu vastu protesteerida. Kohlhaasi lugu on saanud populaarseks kultuurimüüdiks, 1960. aastate lõpus filmis selle raamatu ainetel üles loo ka näiteks Volker Schlöndorff. Film esilinastus selle aasta Cannes’i filmifestivali võistlusprogrammis.

«Mads Mikkelsenist on tänu filmidele ja teletööle saanud üks veenvamaid mitte-angloameerika päritolu esinäitlejaid maailmas. «Michael Kohlhaasis» on selle põhjused suurepäraselt näha. Järjekordses vaimustavas rollis muudab Mikkelsen oma võitluse meie kõigi võitluseks, samas jäädes kahtlevaks oma meetodite eetilisuse küsimuses. Siin filmis ei sega Mikkelseni ka tõsiasi, et dialoog on prantsuse keeles. Meid ka ei sega,» kirjutab Priimägi.

Film kandideerib ka kuuele prantsuse filmiauhinnale César. Täieõiguslikult said värsked nominatsioonid ka filmi kaks silmapaistvaimat staari: Mads Mikkelsen ja kinematograafia.

Tagasi üles