Reformierakond peab Tallinnas üldkogu

Karin Kangro
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Reformierakond peab täna Tallinnas üldkogu, kus kinnitatakse mai lõpus toimuvate Euroopa Parlamendi valimiste nimekiri ja programm ning kuulatakse ära ka peaministriks pürgiva senise eurovoliniku, partei auesimehe Siim Kallase visioonikõne.

Eile kuulas Kallase visiooni Reformierakonna volikogu, kes ühtlasi toetas tema pürgimist uueks peaministriks. Erakonna juhatus on juba varem otsustanud, et presidendilt vastava ettepaneku saamisel asub Kallas moodustama järgmist valitsust.

Peaminister Andrus Ansip esitab president Toomas Hendrik Ilvesele tagasiastumisteate teisipäeval, olles eelnevat teinud oma tagasiastumise otsuse teatavaks valitsuse erakorraliselt istungil. Samal päeval teatab Ansip oma tagasiastumisest ka riigikogule, kuid teeb seda esialgu kirjalikult, sest korralisi istungeid järgmisel nädalal parlamendis ei toimu. Suuliselt teavitab ta riigikogu tagasiastumisest 10. märtsil.

Presidendil on tagasiastumispalve saamisest alates 14 päeva aega, et määrata peaministrikandidaat ning teha talle ülesandeks moodustada uus valitsus. Presidendi avalike suhete nõunik Toomas Sildam ütles reedel Postimehele, et president ei alusta tuleval nädalal parlamendiparteidega veel uue peaministrikandidaadi määramiseks konsultatsioone. Tema sõnul sõidab president teisipäeval koos ametliku ja äridelegatsiooniga Jaapanisse, kust naaseb 8. märtsil. «Seega, konsultatsioonid kõigi parlamendierakondade esindajatega toimuvad nädalal, mis algab 10. märtsiga,» lausus ta.

Reformierakonna peasekretäri Martin Kuke sõnul ei alga enne ka koalitsiooniläbirääkimised, kui uus peaministrikandidaat on nimetatud.

Pärast presidendilt vastava ülesande saamist peab peaministrikandidaat esitama 14 päeva jooksul riigikogule ettekande tulevase valitsuse moodustamise alustest. Seejärel otsustab parlament läbirääkimisteta avalikul hääletusel, kas anda peaministrikandidaadile valitsuse moodustamiseks volitused.

Riigikogult volitused saanud peaministrikandidaat esitab seitsme päeva jooksul uue valitsuse koosseisu presidendile, kes nimetab valitsuse kolme päeva jooksul ametisse.

Uus valitsus astub ametisse vande andmisega riigikogu ees, millega algavad uue ja lõpevad tagasi astunud valitsuse volitused. Seejärel vabastab president eelmise valitsuse ametist.

Praegune peaminister, Reformierakonna esimees Andrus Ansip on varem öelnud, et pärast tagasiastumist saab temast vähemalt mõneks ajaks riigikogu liige. Parlamendis peab talle sel juhul koha vabastama reformierakondlane Andre Sepp.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles