P, 28.05.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Välisministrid soovivad Ukrainasse Euroopa Liidu vaatlusmissiooni

Andres Einmann
, postimees.ee päevatoimetaja
Facebook Twitter
Comments
Välisminister Urmas Paet.
Välisminister Urmas Paet. Foto: Liis Treimann / Postimees

Põhjamaade ja Balti riikide ning Visegradi riikide välisministrid mõistsid täna Narvas hukka rünnaku Ukraina suveräänsuse ning territoriaalse terviklikkuse suhtes ning taunisid ebaseadusliku referendumi korraldamist Krimmi liitmiseks Venemaaga.

Ministrid peavad Ukraina aitamiseks väga oluliseks saata võimalikult ruttu Ukrainasse Euroopa Liidu vaatlusmissioon, teatas välisministeeriumi pressiesindaja.

«Osasse Euroopast - Krimmi poolsaarele - on sisse tunginud Venemaa sõjavägi,» väljendasid ministrid ühisavalduses. «,Me mõistame hukka rünnaku Ukraina suveräänsuse ning territoriaalse terviklikkuse suhtes ning kutsume Venemaad taastama kriisieelse olukorra oma sõjaväelaste paiknemisel.» Ministrid lisasid, et samuti tuleb tühistada Vene parlamendi rahvusvahelise õigusega vastuolus olev otsus, mis lubab Vene sõjaväge kasutada Ukrainas.

Välisministrid taunisid oma avalduses ka samme, mis on viinud olukorra edasise pingestumiseni. «Otsus viia läbi ebaseaduslik referendum Krimmi liitmise kohta Venemaaga on vastuolus Ukraina konstitutsiooniga ning seega vastuvõetamatu.»

Põhjamaade ja Balti riikide ning Visegradi grupi riikide välisministrid on valmis toetama Ukraina valitsust nende reformideteel tugeva ja kõigi inimeste õigusi austava õigusriigi ülesehitamisel. «Aitamaks Ukrainat sel üleminekuperioodil toetame Euroopa Liidu vaatlusmissiooni loomist võimalikult ruttu,» rõhutasid välisministrid.

Kaheteistkümne Euroopa riigi ministrid väljendasid tugevat toetust ka Ukraina, Moldova ja Gruusia Euroopa Liidu perspektiivile ning võimalikult peatsele assotsiatsioonilepingute allakirjutamisele.

Välisministrid rõhutasid, et energiaküsimused on Euroopa julgeoleku seisukohast väga olulised. «Seetõttu on väga oluline seada selgeid eesmärke energiasõltumatuse suurendamiseks ja allikate mitmekesistamiseks,» märkisid nad.

Esimest korda kohtusid ministrid sellises Põhjamaade ja Balti riikide ning Visegradi riikide vormis eelmisel aastal Poolas Gdanskis.

Neljapäeval ja reedel Narvas toimuval välisministrite kohtumisel osalevad välisminister Paeti kutsel Soome välisminister Erkki Tuomioja, Rootsi välisminister Carl Bildt, Taani välisminister Martin Lidegaard, Norra riigisekretär Hans Brattskar, Islandi välisminister Gunnar Bragi Sveinsson, Läti välisminister Edgars Rinkēvičs, Leedu asevälisminister Andrius Krivas, Poola välisminister  Radosław Sikorski, Tšehhi asevälisminister Petr Drulák, Slovakkia välisminister Miroslav Lajčák ja Ungari välisminister János Martonyi.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles