Juhtkiri: Soome peaminister võttis Ansipilt õppust

Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Soome peaministri Jyrki Kataineni teade tagasiastumisest on põhjanaabrite sisepoliitika pommuudis. Teisalt näeme nüüd nii Läti, Eesti kui ka Soome näitel, kuidas Euroopa Liidu valimistsükkel koosmõjus rahvusriigi parlamendivalimiste ajaga määrab sedasorti poliitilisi manöövreid ja nend­e ajastust.

Läti peaminister Valdis Dombrovskis astus vabatahtlikult ametist tagasi eelmise aasta lõpus, Andrus Ansip teatas tagasiastumisest 23. veebruaril ning nüüd andis oma ametist lahkumisest teada Katainen. Kõik kolm on suure tõenäosusega ka tulevased Euroopa Komisjoni liikmed. On ilmne, et väikeriikidel on lihtsam saada komisjonis mõjukamat portfelli, pakkudes ametisse endise peaministri tasemel poliitikut, keda Euroopa poliitika tipud juba hästi tunnevad. Kusjuures küllap on eelised just neil ekspeaministritel, kes alles äsja – mitte paljude aastate eest – osalesid kõigil Euroopa Ülemkogu kohtumistel ja vaidlustel.

Kuna komisjonis tõeliselt mõjuka koha haaramine tundub väga oluline eesmärk, siis leidub ka riigisiseselt vähe neid, kes äsjase peaministri kandidatuuri (tõsise edulootusega) vaidlustama hakkavad. Muidugi sõltub Euroopa Komisjoni liikme kandidaadi esitamine sisepoliitilistest kokkulepetest. Talle pakutav koht sõltub komisjoni presidendi tahtest ja manööverdamisoskusest liikmeriikide soovide vahel jne.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles