N, 26.05.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Peterburi Jaani kirik on nüüd ametlikult Eesti riigi valduses

Vaata pilte pressikonverentsilt!
Helen Mihelson
Peterburi Jaani kirik on nüüd ametlikult Eesti riigi valduses
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Täna toimus Estonia talveaias pressikonverents, kus Peterburi Jaani kiriku taastamise ja tagastamise protsessiga kõige vahetumalt seotud inimesed avasid kogu protsessi telgitaguseid avasid.

Teiste hulgas olid kohal välisminster Urmas Paet, Eesti Evangeelse Luterliku kiriku peapiiskop Andres Põder, Rahvusooper Estonia peadirektor Aivar Mäe, Eesti Kontserdi direktor Jüri Leiten ja kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene.

2011. aasta veebruaris pärast põhjalikku taastamist avatud Peterburi Jaani kirik oli kuni viimase ajani ebakindla juriidilise staatusega, kuid kolm aastat väldanud õiguslikud protsessid nii Venemaal kui ka Eestis on jõudnud võiduka lõpuni ning tänavu märtsist on Peterburi Jaani kirik ametlikult ja täievoliliselt Eesti riigi valduses, teatas täna Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht.

Eesti Kontserdi teatel on selle võimalikuks teinud Eesti riigi esindaja, Sihtasutuse Eesti Kontsert ja juriidilises ning kanoonilises mõistes Venemaal registreeritud Ingeri kiriku alluvuses oleva Peterburi Jaani koguduse vahel allkirjastatud kasutusleping, mis annab Jaani kiriku 49 aastaks Eesti Kontserdi haldusesse.

Täna Estonia Talveaias toimunud pressikonverentsil esinedes rõhutas välisminister Urmas Paet, et Jaani kiriku taastamine oli oluline ajaloolise võlakohustuse tasumisel kiriku püstitanud põlvkondade ees. «Tegemist on ajalooliselt väga olulise eestlaste kogukonnaga Peterburis ja ka kultuurilises mõttes on Jaani kiriku tähtsust raske üle hinnata,» lisas Paet.

Eesti Evangeelse Luterliku kiriku peapiiskop Andres Põderi sõnul on pühakoja taastamine vaimses mõttes väga mitmetahuline töö - kultuuriline, ajalooline, arhitektuurne aga ka vaimulik ettevõtmine.

Märksõnad
Tagasi üles