Eestlased kardavad liiklust ja narkomaane

Marian Männi
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Täna avaldatud siseministeeriumi poolt tellitud uuringu järgi peab 33 protsenti Eesti elanikest liiklusega seonduvat endale või perele suurimaks ohuallikaks, 23 protsenti kartis narkokuritegevust ja 21 protsenti vargusi.

Kõige turvalisemaks hindavad oma kodukohta aga kõrgema sissetulekuga inimesed ning Lääne-Eesti elanikud, ebaturvalisemalt tunnevad ennast Ida-Eesti elanikud ja eakad, selgus Turu-uuringute AS sügisel läbiviidud uuringust «Eesti elanikud siseturvalisust teotavast vabatahtlikust tegevusest: teadlikkus ja usaldus».

Oma elukohta peetakse siiski üldiselt küllaltki turvaliseks - positiivse hinnangu andis turvalisusele ligi kaks kolmandikku elanikkonnast.

Veidi vähem, kolmandik Eesti elanikest, kuulub ühendustesse ja seltsidesse - näiteks korteriühistusse, kultuuri- või spordiseltsi, noorteklubisse, vabatahtlikku päästeseltsi, ametiühingusse või poliitilisse erakonda.

Samas oleksid pea pooled vastanutest nõus osalema naabrivalve töös, viiendik oleks valmis hakkama vabatahtlikuks päästjaks ja iga kümnes abipolitseinikuks.

Tegelikud numbrid siseturvalisuse vabatahtlikuna tegutsemisel on aga oluliselt väiksemad (vaata graafikut).

«Selle teadmise pinnalt on hea algatada arutelu, mida teha edasi, et võimalikult palju elanikke vabatahtlikku tegevusse kaasata,» ütles siseminister Hanno Pevkur.

Vabatahtlikku tööd on viimastel aastatel teinud vaid veidi alla kolmandiku elanikkonnast.

Uuringule vastas 1002 Eesti alalist elanikku vanuses 15 kuni 74.

Kurbnaljakaid väljavõtteid grupiintervjuus osalenute ütlustest:

  • NARKOMAANID ON EBAMEELDIVAD: Narkomaane ja nende tegevuse nägemist peetakse ebameelivaks ja hirmutavaks. Väga ebameeldivaks peetakse näha asotsiaale ja joobes inimesi, kuid otsese ohuna neid ei tajuta.
  • NAABRIVALVET TEEVAD AKENDEL PIILUVAD MAMMAD: Narva osalejate sõnul on Naabrivalve nende linnas laiali saadetud ja selle doteerimine lõpetatud. Naabrivalvega seostatakse ennekõike seda, mida teevad eakad akendest välja piiludes. Loodetakse, et nii keegi ikka midagi märkab.
  • PÄÄSTEAMETIST SAAB PASTAKAID: Abikauget piirkonda, mida esindasid Aseri osalejad, iseloomustab see, et seal ei loodeta mitte kellelegi peale iseenda. Osalejate väitel nad ise organiseerivad, valvavad, jälitavad ning kustutavad. Ilma igasuguse irooniata ja siirast südamest kutsuvad nad Päästeametit infotelgiga vallapäevadele. Päästeameti esindajatelt oodatakse helkurite ja pastakate jagamist.
  • POLITSEI NIIKUINII EI TULE: Kuna arvatakse, et politsei tuleb lahendama raskeid isikuvastaseid kuritegusid, kuid mitte vargusi ja huligaansusi, millega puutuvad tavakodanikud kõige enam kokku, ei tasu politseid kutsuda, sest nad niikuinii ei tule ja ei aita.
Tagasi üles