T, 28.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti kavatseb USA-lt osta tankitõrjesüsteemi

Eesti kavatseb USA-lt osta tankitõrjesüsteemi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Valitsuskabinet andis täna kaitseminister Sven Mikserile ülesandeks alustada USAga läbirääkimisi, et osta kolmanda põlvkonna tankitõrjesüsteem Javelin Block 0.

Valitsus kinnitas 2013. aastal «Riigikaitse arengukava 2013-2022» sõjalise osa, kus on sätestatud Eesti kaitseväe peamised arengusuunad järgmise aastakümne jooksul. Üks eesmärk on maismaaoperatsioonide teostamise võime parendamine. Arengukava näeb ette moodsaimate tankitõrjeraketikomplekside hankimise mõlemale brigaadile.

Seoses rahvusvahelise julgeolekuolukorra halvenemisega on kaitseministeeriumi ja kaitseväe juhtkonnad otsustanud hankida tankitõrjeraketikomplekse mõneti suuremas mahus ja kiiremas tempos kui algselt planeeritud.

Ameerika Ühendriigid on Eestile teinud pakkumise tankitõrjeraketisüsteemide Javelin ning selle rakettide ja väljaõppeseadmete hankimiseks USA riigilt.

Kaitseminister Sven Mikseri sõnul viidaks Javelinide hankimisega ellu üks riigikaitse arengukava olulistest prioriteetidest. «USA pakkumine vastab nii kaitseväe sõjalistele vajadustele kui ka on hinna poolest meile sobiv, mistõttu otsustas valitsuskabinet alustada USA-ga sel teemal läbirääkimisi,» ütles Mikser.

Kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terras rõhutas, et tankitõrjeraketisüsteemi Javelin puhul on tegemist väga tõhusa kolmanda põlvkonna lahingutes ära proovitud tankitõrjerelvaga. «Kaitsevägi saab juurde võimsa relvasüsteemi, mis heidutab iga agressorit. Lisaks näitab ameeriklaste pakkumine, et me oleme nendega heades liitlassuhetes ja integreerime võimalusel ka edaspidi tõhusama koostöö eesmärgil oma relvasüsteeme,» ütles kindralmajor Terras.

Javelinid võetaks kasutusele kaitseväe jalaväepataljonide-tasandi tankitõrjesüsteemina, samuti Kaitseliidu maakaitseüksustes.

Tankitõrjeraketisüsteem Javelin on alates 1990. aastate keskpaigast USA ja paljude teiste riikide relvastuses. Tegemist on niinimetatud «lase-ja-unusta» süsteemiga ehk rakett lendab pärast väljatulistamist automaatselt sihtmärgi peale ning sihtur ei pea raketti kuni tabamuseni sihikul hoidma. See suurendab kaitseväelaste tegevusvabadust lahinguväljal.

Samuti on Javelini raketti võimalik seadistada tabama sihtmärki pealtpoolt, mis on üldjuhul soomusmasinate kõige nõrgemini kaitstud osa, ning suurendab sihtmärgi hävitamise tõenäosust. Javelini raketti on võimalik välja tulistada suletud või poolsuletud ruumidest, näiteks hoonete ja varjendite seest, mis suurendab raketisüsteemi kasutamise paindlikkust, seda eriti linnalahingus.

Kaitseministeerium on tankitõrjeraketikomplekside hankimiseks planeerinud raha aastatesse 2016-2018.

Aprillis kiitis valitsus heaks Hollandi Kuningriigilt 44 jalaväe lahingumasina CV9035NL ja toetussoomukite ostmise.

Märksõnad
Tagasi üles