Vastuseis õigusteaduskonna kaotamise plaanile suureneb

Tiina Kaukvere
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tartu Ülikooli peahoone.
Tartu Ülikooli peahoone. Foto: Ove Maidla

Lisaks juristide liidule on ka notarite koda vastu Tartu Ülikooli plaanile kaotada ülikooli teaduskondade hulgast õigusteaduskond.

Tartu Ülikooli senati poolt vastu võetud uus põhikiri nimetab senise üheksa teaduskonna asemel ülikooli akadeemiliseks struktuuriks neli teaduskonda. Need neli teaduskonda on filosoofiateaduskond, sotsiaalteaduskond, arstiteaduskond ning loodusteaduskond. Esmaspäeval tuleb ülikooli nõukogul otsustada, kas põhikiri kinni­tada või mitte.

«Klassikaliseks ülikooliks olemine on seni olnud osa Tartu Ülikooli olemusest. Tegemist on Eesti rahvusülikooliga, millest võib järeldada, et isegi struktuurimuudatuste läbiviimisel tuleb tagada kõigi sätestatud eesmärkide täitmine. Ülikool ilma õigusteaduskonnata pole enam klassikaline ülikool selles tähenduses, kuna klassikalise ülikooli tunnuseks on nelja tähtsaima teaduskonna – usu-, filosoofia-, arsti- ja õigusteaduskonna – olemasolu,» teatas notarite koda.

«Jääb arusaamatuks ajakirjanduses väljendatud seisukoht, nagu oleks kõnealune muudatus tingitud vajadusest anda õigusteaduse üliõpilastele laiapõhjalisem haridus läbi erinevate sotsiaalteaduste valdkonna ainete kombineerimise. Õigusteaduskonna bakalaureuseõppekavad näevad juba praegu ette ained alusteadmiste omandamiseks sotsiaalteaduste valdkonnas. Heaks juristiks saamise eeldus on aga eelkõige oma valdkonna põhjalik tundmine. Pakutava hariduse kvaliteedi langemine võib tuua kaasa juuratudengite arvu vähenemise ning seada ohtu nii akadeemilise kui ka erinevate juriidiliste erialade järelkasvu tagamise võimalused. Seega võib autonoomse otsustuspädevuse vähenemine kaasa tuua Tartu Ülikoolist saadava õigushariduse kvaliteedi halvenemise ning mõjuda negatiivselt ka õigusteaduse arendamisele,» teatas koda pressiteates.

Tartu Ülikooli õigusteaduskonna säilimise toetuseks tehti eile ka Facebooki leht, millel on tänaseks üle 1500 toetaja.

Tartu Ülikooli teadusprorektori ja põhikirja komisjoni esimees Marco Kirm on Postimehele kinnitanud, et õigusteaduse õpetamine jätkub seniste õppekavade alusel ka pärast Tartu Ülikooli uue põhikirja jõustumist 2016. aasta 1. jaanuaril. 

Põhikirja muudatuste tulemusena toimub õigusteaduse valdkonnas kõigi tasemete õppe- ja teadustöö tihedamas sisulises koostöös ülejäänud sotsiaalteadustega, lubas ta. Paremini kasutatakse ära ülikoolis olemasolevat kompetentsi ning õppetöös vähendatakse dubleerimist.

Tänane õigusteaduskond jätkab tema sõnul tulevase sotsiaalteaduskonna koosseisus ikka oma õigusvaldkonna õppekavade täitmist ning seda instituudi staatuses. «Muudatuste üks keskseid eesmärke on just luua suuremad ja elujõulisemad instituudid ning kujundada instituudist ülikooli akadeemiline põhiüksus.»

Tänase õigusteaduskonna täpsemat tulevikunime ei ole praegu võimalik praegu öelda, sest ülikoolisisene arutelu sel teemal on alles ees, lisas ta. Üksuse nime otsustab ülikooli senat hiljemalt 2015. aasta hilissuvel.

Tagasi üles