Indrek Saar: kolmel erakonnal võimalus võita riigikogu valimised

Indrek Saar.

FOTO: Toomas Tatar / Postimees

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) peasekretäri Indrek Saare hinnangul on erakondade augustikuu toetusnumbrite põhjal otsustades kolmel erakonnal - Reformierakonnal, SDE-l ja Keskerakonnal - kõik võimalused võita riigikogu valimised.

«Need vahed ei ole suured ja kui see püsib niimoodi jõuludeni, siis ilmselt sõltub kõik sellest, mis viimasel hetkel juhtub ja otsustatakse,» ütles Saar BNSile. «Praegu on küll kolm erakonda väga võrdsel positsioonil,» lisas ta.

IRL-i puhul on Saare hinnangul näha, et nad ei saa oma toetust kuidagi tõusujoonele, mis ilmselt ka nii jääb, kui erakond ei hakka suuri muudatusi tegema. «Tänases situatsioonis võib arvata, et nad kaaluvad esimehe vahetamist, sest selleks on viimane aeg, kui nad tahavad valimisteks paremat positsiooni saada,» sõnas Saar. «Nad võiksid seda üritada, aga sõltuvalt sellest, kelle nad valivad, on neil võimalus tõusta või minna vabalangusesse nii, nagu Res Publicaga varem juhtunud on,» tõdes ta.

Populaarseim erakond oli augustis jätkuvalt Reformierakond 29 protsendise toetusega, ehkki partei toetus kuu varasemaga võrreldes veidi langes, selgus rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellitud TNS Emori küsitlusest.

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks oma hääle Reformierakonnale 29 protsenti, Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnale 26 protsenti, Keskerakonnale 25 protsenti ning Isamaa ja Res Publica Liidule (IRL) 15 protsenti valimisealistest kodanikest.

Reformierakonna toetus vähenes kuuga kahe protsendipunkti, sotside toetus tõusis kahe protsendipunkti, Keskerakonna toetus suurenes kahe protsendipunkti ning IRLi toetus langes ühe protsendipunkti võrra.

Augustis ei osanud oma eelistust öelda 34 protsenti vastanutest.

Emor küsitles rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellimusel perioodil 13.-20. augustini 436 valimisealist kodanikku.

Tagasi üles