Poistel on koolisüsteemis vähe eeskujusid ja tüdrukudki vajavad näiteid aktiivsest ja panustavast mehest. Mõlemad sugupooled võiksid tulevikus leida, et hariduse väärtustamine, teistest hoolimine ja nende eest hoolitsemine ning lastekasvatamine on paslik ülesanne nii meestele kui naistele.
5. Ole eeskujuks! Millega lapse nähes tegeled? Loed raamatuid või vaatad tõsielusarju, nutitelefon teises käes? Kuidas suhtud haridusse, kultuuri, naistesse, meestesse, loomadesse, kodustesse igapäevatöödesse? Kuidas reageerid uudistele poliitikast? Kas käid üldse valimas? Miks (mitte)? Kuidas käitud poes? Aga kui müüja on aeglane ja sul kiire? Kas ja kuidas eesmärgistad oma karjääri ja pereelu?
See kõik jõuab su lapse kaudu kooli ja klassiruumi: tema käitumisse, loovtöödesse, pingutuse kvaliteeti, mõjutades nii lapse enda (haridus)elu kui ka tema kaaslaste oma.
Lisanäpunäide: usalda õpetajat. Jah, me oleme erinevad, ka kogemuste ja maailmavaate poolest, aga õpetaja on üldiselt saanud tööks vajaliku koolituse ja soovib anda su lapsele parima võimaliku hariduse. Ent kui sa tõesti kahtled õpetajas, uuri esiti temalt endalt, miks ta üht või teist meetodit eelistab. Kirjelda oma lapse iseloomu, tema mõtteid ja vajadusi, anna koolmeistrile tagasisidet ning tee kooliga koostööd.
Kirjuta aeg-ajalt õpetajale ka midagi positiivset! Tänukirjad teevad sageli ülekoormatud õpetaja päeva kaunimaks. See ilu jõuab aga järgmises tunnis kogu klassini, ka sinu enda lapseni tagasi.
Ilusat kooliaastat ja õppimist-kasvamist koos lapsega!
Artikkel ilmus 1. septembril Postimehe vahel ilmunud haridus- ja teadusministeeriumi rahastatud erilehes Huvitav Kool.