Nabala karstialale kavandatakse täiendavaid uurimistöid

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tuhala karstiala
Tuhala karstiala Foto: Toomas Huik

Keskkonnaministeeriumis kogunes Nabala piirkonna valdade ja ministeeriumi esindajatest koosnev töörühm, et arutada, milliseid täiendavaid uurimistöid tuleb teha Nabala maardlast senisest suurema selguse saamiseks.

Esimest korda kogunenud töörühma ülesanne on ette valmistada Nabala lubjakivimaardlas täiendavate geoloogiliste uurimistööde lähteülesanne. Eesmärk on võimalikult täpselt kindlaks määrata karsti levikuala ja sügavus, täpsustada põhjavee vooluhulgad ja -suunad ning seos nii Tuhala nõiakaevu kui ka Pirita ja Vääna jõega.

Kuni uurimistööde lõppemiseni on Nabala maardlas kaevandamislubade andmine välistatud.

Keskkonnaministeeriumi maapõue osakonna juhataja kohusetäitja Tarmo Alli sõnul on tegu on looduslikult keerulise piirkonnaga, kus nii hüdrogeoloogiliste kui ka geoloogiliste uurimistööde tegemiseks tuleb kasutada mitmeid erinevaid meetodeid.

Kindlasti peavad kavandatavad uuringud sisaldama puurimis-, elektromeetrilisi ja georadari töid.

Tegu saab olema väga mahukate uurimistöödega, mille maksumus selgub lähteülesande koostamise käigus.

Kui töögrupp saab lähteülesande valmis, siis esitatakse selle täitmiseks vajaliku projekti rahastamise taotlus Keskkonnainvesteeringute Keskusele (KIK). Kui KIK on nõus rahastama, siis selgitatakse tööde teostaja riigihanke käigus.

Kose, Saku, Kohila ja Kiili valla esindajatena kuuluvad töörühma Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi vanemteadurid Andres Marandi ja Leo Vallner ning Tallinna Tehnikakõrgkooli professor Rein Einasto. Keskkonnaministeeriumi esindavad lisaks maapõue osakonna juhatajale Tarmo Allile Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor Enn-Aavo Pirrus ja Keskkonnaministeeriumi nõunik Rein Raudsep.

Täiendavate uurimistööde tegemist ja selleks vajaliku töögrupi moodustamist pidasid vajalikuks nii Nabala piirkondade vallajuhid kui ka keskkonnaminister Jaanus Tamkivi. Ka on Keskkonnaamet algatanud Nabalas liigilise mitmekesisuse hindamise ekspertiisi.

Märksõnad

Tagasi üles