Õiguskantsler Indrek Teder ütles riigikogus ettepanekut põhjendades, et praegu saab võlaõigusliku lepingu alusel tulu teeniv inimene ravikindlustuskaitse, kui tellija maksab tema eest iga kuu sotsiaalmaksu vähemalt miinimumsummas, mis tänavu on ligi 106 eurot. Seejuures seab seadus tingimuseks, et vajaliku summa maksaks inimese eest üks tellija.
See tähendab Tederi sõnul, et kui inimene töötab näiteks töövõtulepingute alusel mitmele kliendile, kes kokku maksavad tema eest vajaliku summa sotsiaalmaksu, jääb ta ravikindlustusest ilma. «Hoolimata sellest, et inimese eest on nõutud ulatuses maks ära makstud, kindlustuskaitset ta ei saa. Seda pelgalt põhjusel, et ravikindlustuse seadus ei võimalda isiku eest tasutud sotsiaalmaksu summasid kokku liita,» selgitas ta.
Tederi sõnul puudutab probleem eelkõige inimesi, kes ei tööta töölepingu alusel ega tegele ettevõtlusega. «Need inimesed ei ole FIEd. Nad elatuvad sellest, et teevad iga kuu väikesi tellimustöid mitmele eri tellijale. Üheltki tellijalt saadav teenustasu ei ole seejuures nii suur, et selle pealt makstav sotsiaalmaks võrduks 106 euroga,» ütles ta ning lisas maksu- ja tolliameti andmetele viidates, et selliseid inimesi on Eestis praegu 363.
Tederi sõnul toob olukord, kus inimese eest eri tellijate makstud sotsiaalmaksu ei liideta, kaasa inimeste erineva kohtlemise, mis pole põhiseadusega kooskõlas. «Tõsi, kui seadus võimaldaks isiku eest makstud sotsiaalmaksu summasid kokku liita, tähendaks see riigile ressursikulu. See kulu pole aga ebamõistlikult suur,» kinnitas Teder, kelle sõnul on vaja kokku leppida, millisel kujul edastab maksu- ja tolliamet haigekassale andmeid.