Jaanus Piirsalu: Krimm ehitab uut elu

, Simferopol
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jaanus Piirsalu
Jaanus Piirsalu Foto: Peeter Langovits

Homme möödub kaheksa kuud päevast, kui 95 protsenti hääletama tulnud Krimmi elanikke otsustas Ukraina asemel edaspidi elada Venemaa lipu all. Enamik maailma riike, kaasa arvatud Eesti, seda referendumit ei tunnista ning peab Krimmi Ukraina okupeeritud territooriumiks. 

Meeleolu Krimmis meenutab mõnes mõttes Eesti iseseisvumist 1991. aasta augustis, mille järel püsis ka eufooria üsna kaua. Kõigil oli toona raske, probleeme oli ju murdu, aga ikkagi oli enamik inimesi väga õnnelikud. Olin just üle nädala aja Krimmis ja sealsed venelased on praegu just samasuguses jätkuvas õnneseisundis. Ükskõik, millest sa inimestega ka ei räägi, kõik oli Ukraina ajal halvem kui praegu.

Täielikku õnne tumestab jämedalt võttes vaid kaks asjaolu: kiiresti kasvavad hinnad - sisuliselt on Krimm maa, mere ja õhu kaudu blokeeritud ning sõltub Ukraina elektrist, veest ja suures osas ka toidukaupadest, ja endiselt võimule jäänud Ukraina-aegsed ametnikud. Väidetavalt on umbes kolmveerand endistest ametnikest ja saadikutest säilitanud oma kohad – nad lihtsalt jooksid kevadel kiiresti Ukraina võimuparteist üle Venemaa võimuparteisse Ühtne Venemaa.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles