Rakvere EMO juht: kaks noort on leitud teadvusetult
Eluohtlik meelemürk on üheksa noort haiglasse viinud

Eluohtlik meelemürk ehk sünteetiline kanep.

FOTO: Internet

Septembrist alates on Rakveres üheksa noort sattunud tõenäoliselt sünteetilise kanepi ehk rahvakeeli spice’i suitsetamise tagajärjel haiglasse. Seejuures on kaks noort olnud eluohtlikus seisundis.

Rakvere haigla erakorralise meditsiini osakonna juhataja Aile Kaasik ütles, et kaks noort on leitud teadvusetult, ülejäänud on jõudnud haiglasse tasakaaluhäiretega ja segaduseisundis. «Teadvuseta seisund on alati eluohtlik,» ütles Kaasik.

Ta lisas, et haiglas ei ole selgunud, mis ainet noored tarbinud on, ent nende vere- ja uriiniproovid on saadetud kohtuekspertiisi instituuti.

Ida prefektuuri narkokuritegevuse talituse juhtivuurija Igor Milovidov kinnitas, et alustatud on kolm kriminaalmenetlust. Ta nentis, et praegu oletatakse, et tegemist on sünteetilise kanepiga, ent oodata tuleb ekspertiisi. «Praegu on meil olemas ütlused, on olemas kahtlustatavad, kuigi me lähtume ekspertiisiaktidest.»  

Sünteetiline kannabinoid on kanepilaadne toode, mis on peamiselt puru kujul ning mida noored üldjuhul suitsetavad isevalmistatud sigarettidena. Enamik pulbrina levinud sünteetilisi kannabinoide on toodetud Hiinas, kust neid eksporditakse suures koguses. Euroopa Liitu jõudnuna segatakse kemikaalid tavaliselt rohttaimepuruga või pihustatakse neid purule ja pakendatakse müügiks internetis.

Murekohaks on see, et ohtlik sünteetiline kanep ei pruugi olla ebaseaduslik. Ravimiameti teatel on spice’i  tüüpi märgistusega pakendite puhul enamasti teadmata, milliseid sünteetilisi kannabinoide konkreetne toode sisaldab. Ainete lõplik identifitseerimine on võimalik ainult laboratoorse analüüsi teel. Kui vähemalt üks pakendis sisalduvatest sünteetilistest kannabinoididest kuulub narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirja, siis ei ole selle toote käitlemine seaduslik ja sellele võib järgneda karistus.

«Kriminaalmenetlus on alustatud ja kui tuleb välja, et see on narkootiline aine, siis kindlasti saab isikud levitamise eest vastutusele võtta,» ütles Milovidov.

Tagasi üles