E, 30.01.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Video: Reformierakonna juhid põiklevad Krossi küsimusest kõrvale

Tiina Kaukvere
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Video: Reformierakonna juhid põiklevad Krossi küsimusest kõrvale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Reformierakonna juhatus asub täna õhtul arutama Eerik-Niiles Krossi erakonda astumise küsimust, mis tundub pealtnäha hell teema olevat.

Esialgu ei soovinud erakond avaldada sedagi, mis kell Eerik-Niiles Krossi personaalküsimus täna õhtul arutlusele tuleb. Valdo Randpere ütles, et juhatuses on kokku lepitud, et aega ja kohta ei avalikustata.

Täna kell 11 kogunes Reformierakonna juhatus arutama sotsiaalprogrammi. Juhatuse koosolekul osalenud liikmed oma isiklikku arvamust Krossi teemal avaldada ei soovinud. Rein Lang soovitas sama küsimuse esitada homme. Kalev Lillo korrutas ajakirjaniku küsimuse peale vaid seda, kui kehv on tänane ilm. Rain Rosimannus, kes küll juhatusse ei kuulu, ent on siiski Reformierakonna otsustajate seas, ei olnud nõus isegi küsimust lõpuni kuulama.

Peakontoris anti ajakirjanikele märku, et kui nad tahavad poliitikutele küsimusi esitada, siis tuleb õues oodata.

Peaminister Taavi Rõivas oli sotsiaalprogrammi arutelul 40 minutit ning lahkus hetkel, mil ajakirjanikud olid peakontori ukse eest autosse sooja läinud.

Ainus, kes oma arvamuse välja ütles, oli välisminister Keit Pentus-Rosimannus, kes arvab, et Kross sobib erakonda igati.

Reformierakonna peasekretär Martin Kukk arvas, et Krossi personaalküsimus on liigselt tähelepanu saanud. Ta on juba erakonda võetud, ent juhatusel on õigus ta sealt välja arvata, kui nii õigeks peetakse.

Endine peaminister Andrus Ansip ütles Eesti Päevalehele antud intervjuus, et aprillirahutuste ajal peeti kinni tema autokolonni jälitanud auto, mille roolis oli hiljem Arctic Sea kaaperdamises Venemaal süüdi mõistetud Dmitri Savins, kes Ansipi andmetel oli Krossiga väga lähedane isik.

Ansip on ka varem välja öelnud, et mõnest uuest Reformierakonnaga liitujast ta väga suures vaimustuses ei ole, pidades silmas Eerik-Niiles Krossi.

Ansip kahtleb

Kross ütles Postimehele, et tema seostamine Savinsi ja peaministri autokolonni jälitamisega on täielik absurd, mille kohta ta luges esimest korda Anspi intervjuust. «See on nii jabur jutt, et ma ei saa seda kommenteerida,» lausus ta. Kross meenutas, et ta kohtus Ansipiga 2007. aasta aprillirahutuste ajal kaks korda ja siis ajasid nad ühist asja. Ta lisas, et sai tollaselt kaitseministrilt Jaak Aaviksoolt aprillirahutuste järel ka tänukirja.

«Mis puudutab minu ja Dmitri Savinsi suhteid seoses Arctic Sea kaaperdamisega, on kõik läbi ja lõhki läbi uuritud ja mingit seost ei ole leitud. Ma olen seda ka korduvalt varem öelnud, et Savins töötas ettevõttes, mis üüris ruume minu ettevõttega samal pinnal. See on ka ainus minu seos Savinsiga ja lähedasi suhteid ei ole mul temaga kunagi olnud,» rääkis Kross.

Venemaa Arhangelski oblastikohus mõistis Dmitri Savinsi 2011. aasta märtsis kaubalaeva Arctic Sea kaaperdamises osalemises süüdi ja karistas teda seitsmeaastase vangistusega. Kohtuprotsessi ajal väitis Savins, et laeva kaaperdamise tellis Eerik-Niiles Kross. Kross ise on korduvalt nimetanud Savinsi väiteid absurdseteks ning Krossi seoseid laeva kaaperdamisega ei ole leidnud ka riigiprokuratuur.

Krossi sõnul ei oska ta oletada, miks Ansip selliste väidetega avalikkuse ees esineb. «Et me Ansipiga ülemäära head sõbrad pole, on ammu teada. Kuid täna, nagu ma olen aru saanud, on tal muudki tööd, kui tegeleda erakonnapoliitikaga,» sõnas Kross.

Ta avaldas lootust, et Ansipi väited ei pööra erakonna juhatust tema vastu. «Reformierakond ei ole täna enam Ansipi erakond ja ma loodan, et partei juhtimisstiil on muutunud,» rääkis ta.

Reformierakonna juhatuse liikmetest on seni Krossi teemal avalikult sõna võtnud Valdo Randpere, kelle sõnul soovib ta vastust kahele küsimusele, miks ameeriklased Krossi ei taha ja miks venelased teda tahavad. Teatavasti on Ameerika Ühendriigid kehtestanud Krossile sissesõidukeelu ja Venemaa kuulutas Krossi seoses kaubalaeva Arctic Sea kaaperdamisega tagaotsitavaks.

Krossi sõnul ei ole ta siiamaani saanud selgust, mis põhjusel Ameerika Ühendriigid teda riiki ei lase.

Valdo Randpere ei soovinud eile veel lähemalt kommenteerida, mida juhatus Krossi teemal täpsemalt arutab. «Ma ei taha hakata oma seisukohti üle kordama või teiste seisukohti ära arvama. Ma ei taha kindlasti ajalehe kaudu diskussiooni juhatusega alustada,» ütles Randpere Postimehele.

Ta märkis, et on tekkinud mõned küsimused, millele ta soovib vastust saada ja ta on kindel, et Kross suudab neile vastuseid anda, kui ta tahab neid anda.

Isamaa ja Res Publica Liidu üks juhtpoliitikuid Eerik-Niiles Kross teatas 31. oktoobril ootamatult oma otsusest lahkuda erakonnast ja astuda Reformierakonda.

Märksõnad
Tagasi üles