Skip to footer
Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Valemängurid löödi aastateks auti

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Flora esiväravavaht Stanislav Prins võib pärast jalgpalliliidu eilset otsust endale neljaks aastaks asendustegevuse otsida - jalgpallimurule tal selle aja jooksul asja pole.

Eesti meistriliiga patuoinaste nimekirja lisandus veel 13 Eesti jalgpallurit, kes võivad oma tippmängija karjäärile tänasest kriipsu peale tõmmata. Osa neist mõneks aastaks, osa aga alaliidu eilse otsuse põhjal tähtajatult - ehk halvimal juhul sisuliselt elu lõpuni.

Patustanutest tuntuimad on sel hooajal FC Flora esiväravavahi kindaid kandnud Stanislav Prins ning Eesti meistermeeskonna Levadia kaitsjad Maksim Podholjuzin ja Aleksandr Kulinitš. Viimasega lõpetas Levadia kahtluste tõttu lepingu juba tänavuse hooaja keskel ning eile kohe pärast jalgpalliliidu uudist teatati, et ka Podholjuzin enam meeskonda ei kuulu. «Teadsime tema uurimise all olemisest, lõpliku otsuse saime teada täna (eile – toim),» kommenteeris Levadia esindaja Indrek Petersoo lepingu lõpetamist kaitsjaga.

Koduses jalgpallis umbrohtu välja juuriv Eesti Jalgpalli Liit lõpetas eilsega pikale veninud uurimise ning määras karistuse ühtekokku 26 inimesele, kes on rikkunud alaliidu distsiplinaarmäärust. «Võin kinnitada, et mitte ühegi määratud karistuse juures ei jäänud kahtlusi õhku – kõigi isikute distsiplinaareeskirjade rikkumine on tõestatud kas dokumentaalselt või mitme eraldiseisva usaldusväärse ja kontrollitud tunnistuse abil,» rõhutas jalgpalliliidu president Aivar Pohlak.

Pettusi üritati mitmel rindel

Alaliidu avalike suhete ja koostöö osakonna juhataja Mihkel Uibolehe sõnul võib karistuste pikkusest välja lugeda, kes süüdimõistetutest olid pettuste algatajad ja teiste kaasatõmbajad. «Tegemist ei ole ühe seltskonnaga, vaid läbi musta huumori võib öelda, et turul on valitsenud teatav konkurents,» lausus Uiboleht. «Eestis on tegutsenud eri harud, ehkki mingitel perioodidel on tehtud ka koostööd. Ja nagu nähtus kohtutoimikutest, olid pettuste organiseerijad loomingulised – neil oli korraga käsil väga mitu viisi, kuidas tulemuseni jõuda. Palju oli «kalastamist», kus uuriti võimalusi kedagi oma tegemistesse haarata,» sõnas ta.

Petturid üritasid uurimise all olnud ajavahemikul ehk aastatel 2009–2012 manipuleerida nii Eesti meistriliiga, karikavõistluste kui ka noortekoondise mängude tulemustega, samuti siinsete klubide osavõtul toimunud eurosarja kohtumistega. «Kui paljud manipuleerimiskatsed ebaõnnestusid, siis meie uurimises on jutt ligikaudu 20 pettusest, mis õnnestusid. Oluline on rõhutada ka seda, et probleem pole ühelgi juhul olnud klubipõhine, vaid teatud mängijaid ja neid oma kontrolli all hoidnud inimestega seotud. Oleme teadlikud ka mitmest juhtumist, kus pettuses osalenud mängijaid on ähvardatud, ja see on väga tõsine asi, mille osas oleme juba suhelnud ka politseiga,» sõnas Pohlak.

Uibolehe sõnul valmistas liidule eriti rõõmu see, et peale mitmesaja lehekülje paksuste kohtumaterjalide läbitöötamise saadi abi ka paarikümnelt tunnistajalt. «See näitab, et õnneks on üha rohkem inimesi, kes on aru saanud, et selline tegevus pole aktsepteeritav ja selle eest karistatakse,» lausus Uiboleht.

Transi pallurid on juba kohtu all käinud

Eluaegse keelu saanud meestest viis – Anton Sereda, Maksim Gruznov, Sergei Leontovitš, Sergei Ussoltsev ja Deniss Jõgiste – sattusid kohtu alla juba paari aasta eest, kui uurimisel tulid ilmsiks kokkuleppemängud kaheteistkümnel Eesti jalgpalli meistriliiga mängul, kolmel UEFA Euroopa liiga mängul, ühel Eesti jalgpalli karikamängul ning ühel Leedus toimunud mängul. Koos nendega oli kohtu all ka kuritegelikes ringkondades tuntud Valeri Mihhailov hüüdnimega Golova, lisaks veel mitu Transi mängijat. Tänavu septembris muutis FIFA neile mängijatele Eestis määratud esialgsed keelud ülemaailmseks ning väga tõenäoliselt läheb samamoodi ka eile välja kuulutatud pikemate karistustega.

Kohtu all olnud meestest läksid Mihhailov ning Narva Transi ridades mänginud Ussoltsev tänavu märtsis välja kokkuleppemenetlusele, saades kolme ja poole aasta pikkuse tingimisi vanglakaristuse. Juba varem sõlmis kokkuleppe Tallinna Kalevisse kuulunud Jõgiste, kes sai karistuseks kolmeaastase tingimisi vangistuse.

Indrek Siska on positiivset kuulsust kogunud Eesti tipprannajalgpallurina. FOTO: Liis Treimann / Postimees

Teistest süüdimõistetutest on avalikkusele tuntuimad kaksikvennad Andres ja Indrek Siska, kelle väidetavast seotusest kahtlase kihlveoäriga räägiti juba mullu suvel, kui pettusekatsega jäid vahele Tallinna Kalevi mängijad Elvis Liivamägi ja Sander Karu. Eilse otsusega ilmsiks tulnud uutest nimedest kuulusid aga paljud 2011. ja 2012. aastal meistriliigas mänginud FC Viljandisse.

Patune seltskond ja kummaline mäng

Nii on jalgpalliringkondades ammu kõneaineks olnud 2012. aasta oktoobris peetud kohtumine Viljandis, mille tol aastal meistriks tulnud Nõmme Kalju võitis koguni 9:1. Selles kohtumises tegid FC Viljandi poolell kaasa nii Liivamägi ja Karu kui ka tervelt kuus eilse otsusega võistluskeelu saanud meest – Alan Ventsel, Marten Mütt, Silver Lätt, Jaan Leimann, Eron Krillo ja Martin Tšegodajev. Kokku seega lausa kaheksa (!) nüüdseks kihlveopettuses süüdistatavat.

Tollane FC Viljandi kujutas endast sisuliselt meeskonda, kus mängisid valdavalt mehed, kes Flora põhirivistusse ei mahtunud. Tänaseks on nad kõik Eesti mõistes tipptasemel jalgpalliga sisuliselt lõpparve teinud - Ventsel mängis lõppenud hooajal saali- ja rannajalgpalli ning esindas Esiliiga B-s (tugevuselt kolmas liigatase) HÜJK Emmastet, noorukina Eesti U19-koondise põhimeeste hulka kuulunud, tollal Nõmme Kaljus ja hiljem nii Viljandi kui ka mullu Tallinna Kalevi ridades pidevalt meistriliigas platsil käinud Tšegodajev pallis lõppenud hooajal tugevuselt neljanda liiga klubi FCF Tallinna Ülikool ridades.

Mullu Paide Linnameeskonna põhimeeste sekka kuulunud Leimann ei ole tänavusel hooajal EJLi korraldatavatel võistlustel kaasa teinud, sama kehtib kunagise U19-koondislase Krillo kohta. Lätt esindas sarnaselt Tšegodajevile tänavu II liigas paaris kohtumises FCF Tallinna Ülikooli värve ja osales ka saalijalgpalli meistrivõistlustel, mullu kuulus ta III liiga klubi JK Visadus ridadesse. Meistriliigas noppis tänavu mänguminuteid ainult mulluse hooaja esimese poole Floras veetnud ja seejärel Kuresaarde siirdunud Mütt, kes pääses seitsmel korral vahetusest platsile Paide Linnameeskonna särgis. 

Flora kaotab neljaks aastaks senise põhiväravavahi

Tänavune Flora põhiväravavaht Prins - koduliigas kaitses ta Flora väravat 25 kohtumises - on veetnud kogu vaadeldud ajavahemiku ehk aastad 2009-2012 Floras, esindades lisaks ka 2009. ja 2010. aastal Eesti U21-koondist. 2012. aastal sai ta kirja ka elu esimese ja ainsa mängu Eesti A-koondises, kui pääses viimaseks veerandtunniks platsile maavõistluses Omaaniga.

Albert Taar on viimastel hooaegadel pallinud Eestis meistriliiga tasemel. Nüüd tuleb neljaks aastaks väljakutega hüvasti jätta. FOTO:

Hulgaliselt on mänge Eesti meistriliigas kirjas ka Albert Taaril, kes on aastate jooksul esindanud nii Sillamäe Kalevit, FC Florat kui ka Tallinna Levadiat. Mullu mängis ta Narva Transis, siirdus sealt Poola esiliigasse Plocki Wislasse, ent naasis suvel Eestisse ja mängis hooaja teise poole FC Infonetis. Vahelejäänud seltskonnast ehk tundmatuim, Aleksandr Boldõrev, pole lõppenud hooajal EJLi egiidi all peetavatel võistlustel osalenud, kuid mullu esindas ta esiliigas FC Puumat. Viimased meistriliiga kohtumised jäävad Boldõrevil 2011. aastasse, kui ta pääses kõrgliigas järjepidevalt platsile tolle hooaja peksupoisi Lasnamäe Ajaxi ridades.

Jahhimovitš vabaneb keelust peagi

Kui tänavuse hooaja keskel kihlveopettuse kahtlusega Levadiast minema saadetud Aleksei Jahhimovitši võistluskeeld lõpeb juba selle aastanumbriga ehk vähem kui kuu aja pärast, siis samuti tänavu suvel esialgu aasta lõpuni kehtiva keelu saanud Maksim Paponov peab uue otsuse kohaselt väljakutelt eemale jääma veel kaheks aastaks. Suvel esialgselt tähtajatu keelu saanud Jaroslav Dmitrijevi karistuse muutis alaliit tähtajaliseks ehk sarnaselt Paponovile samuti kahe aasta pikkuseks.

Kehtivad seadused ei võimalda alati kriminaalkaristust

Kui jalgpalliliidu määratud karistus on kõigutamatu, siis kohtusse sattumine ei pruugi petturitele tänapäeval veel tingimata süüdimõistmist kaasa tuua. Tänavu augustis mõistis kohus Sereda, Gruznovi, Leontovitši, Aleksandr Tarassenkovi, StanislavTokarevi, Aleksandr Kuliku ja Vitali Gussevi õigeks, kuna kohtu hinnangul ei vastanud nende teod karistusseaduse kelmuse paragrahvis sätestatud tunnustele. Samas märkis kohus otsust langetades: prokuratuuri esitatud tõenditega leidis kahtlusteta tuvastamist, et kohtualused tegelesid 2011. aasta juunist kuni 2012. aasta novembrini jalgpallis kokkuleppemängude organiseerimisega.

«On kaks eri asja: kohtumenetlus, kus hinnatakse, kas isik on rikkunud Eesti Vabariigi seadusi, ja jalgpalliliidu distsiplinaarmenetlus, kus hinnatakse, kas isik on rikkunud distsiplinaarreegleid. Meie selge soov on, ja oleme seda juba ka ministeeriumi tasandil kommunikeerinud, et kihlveopettus oleks eraldiseisva kriminaalkuriteona seadustes kirjas,» märkis Pohlak. Euroopa Liidus oli see näiteks 2012. aastal nii juba kümnes riigis, kusjuures karistuste pikkus ulatub kahest kaheksa aastani.

Jalgpalluritele määratud karistused (kõigi puhul mängukeeld ja keeld tegutseda ametiisikuna):

Anton Sereda – tähtajatu

Maksim Gruznov – tähtajatu

Sergei Leontovitš – tähtajatu

Sergei Ussoltsev – tähtajatu

Deniss Jõgiste – tähtajatu

Indrek Siska – tähtajatu

Andres Siska – tähtajatu

Marten Mütt – tähtajatu

Silver Lätt – tähtajatu

Aleksandr Kulik – kuni 05.12.2020

Aleksandr Boldõrev – kuni 05.12.2020

Stanislav Prins – kuni 05.12.2018

Aleksandr Kulinitš – kuni 05.12.2018

Albert Taar – kuni 05.12.2018

Alan Ventsel – kuni 05.12.2018

Jaan Leimann – kuni 05.12.2018

Eron Krillo – kuni 05.12.2018

Maksim Podholjuzin – kuni 05.12.2016

Maksim Paponov – kuni 05.12.2016

Martin Tšegodajev – kuni 05.12.2015

Aleksandr Tarassenkov – kuni 05.12.2015

Vitali Gussev – mitte pikendada kehtivat karistust (kuni 01.03.2015)

Erik Grigorjev – mitte pikendada kehtivat karistust (kuni 01.03.2015)

Stanislav Tokarev – mitte pikendada kehtivat karistust (kuni 01.03.2015)

Aleksei Jahhimovitš – mitte pikendada kehtivat karistust (kuni 31.12.2014)

Jaroslav Dmitrijev – seoses uute asjaolude ilmnemisega määrata kehtiva karistuse (tähtajatu) asemel uus karistus: kuni 05.12.2016 

Kommentaarid
Tagasi üles